Premiera: „Ja, Olga Hepnarova”

jaolgahepnarova3W czwartek 12 stycznia o 19.00 zapraszamy Państwa do DCF-u na uroczystą premierę filmu Petra Kazdy i Tomáša Weinreba z udziałem twórców i odtwórczyni głównej roli (Michalina Olszańska). To opowieść o ostatniej kobiecie, na której wykonano karę śmierci w byłej Czechosłowacji. Wstęp: 20 zł. Film w repertuarze DCF-u od 13 stycznia.

Wtorek, 10 lipca 1973 roku. Praga, przystanek na alei Obrońców Pokoju. Kobieta, lat 22, będąca zawodowym kierowcą, wjechała ciężarówką model Praga RN w grupę ludzi oczekujących na tramwaj. 8 osób zginęło, 12 zostało rannych. To nie był nieszczęśliwy wypadek. Działała z premedytacją. Chciała zabić jak najwięcej osób. Nie uciekała przed milicją. Nie broniła się na procesie. Była ostatnią kobietą w byłej Czechosłowacji, na której wykonano karę śmierci. Dwa dni przed swoim czynem napisała list. „Dlaczego to robię? Żeby zrozumieli, że istnieje kres bezsilności jednostki. Jestem samotnikiem. Człowiekiem zniszczonym przez ludzi. Mam wybór – zabić siebie albo innych. Wybieram zemstę”. Ja, Olga Hepnarova.

Na wrocławskiej premierze w DCF-ie będą obecni: reżyserzy Petr Kazda i Tomáš Weinreb, odtwórczyni głównej roli Michalina Olszańska, autor zdjęć Adam Sikora oraz przedstawiciele polskich, czeskich i słowackich producentów.
Koproducentem filmu jest Odra-Film – zdobył on dofinansowanie w Dolnośląskim Konkursie Filmowym ze środków Samorządów Województwa Dolnośląskiego i Miasta Wrocławia.

Film otworzył sekcję Panorama 66. Festiwalu Filmowego w Berlinie; był nagradzany m.in. w Sofii, Wilnie i Mińsku. Jury 45. edycji Lubuskiego Lata Filmowego w Łagowie przyznało mu Złote Grono za uniwersalną, poruszającą opowieść o bezradności jednostki wobec opresyjnej rzeczywistości, zwracając jednocześnie uwagę na bardzo udaną współpracę realizacyjną twórców z Czech, Słowacji i Polski. Na festiwalach w Koszycach i Mińsku Michalina Olszańska otrzymała nagrody za swoją kreację aktorską.

GŁOS MEDIÓW:
Młoda aktorka po raz kolejny potwierdza, że szuka ról ekstremalnych, wymagających ciągłego przekraczania własnych granic. Jako Olga jest jednocześnie dziewczęco niewinna i wulgarna. Jej zgarbiona sylwetka i męski chód „gryzą się” z delikatną urodą i dziecinną fryzurą, przywołującą skojarzenia z bohaterką Natalie Portman z „Leona zawodowca”. Olszańska potrafi w jednym spojrzeniu odmalować całe spektrum emocji – w każdym uwodzicielskim uśmiechu rzucanym zza obłoku papierosowego dymu odbija się cień desperacji, popychającej samotną kobietę w objęcia szaleństwa.
Małgorzata Steciak, OnetFilm

Hepnarova to postać zbudowana ze spojrzeń i gestów. Jej charakter, lęki i problemy z tożsamością ujawniają się w przygarbionej postawie ciała, którą przyjmuje Olszańska. U podstaw takiej gry leży duża inteligencja, która podpowiada, jak w niebanalny sposób zamienić ciało w narzędzie opowiadania o emocjach. Historia Hepnarovej spoczywa na barkach młodej aktorki.
Anna Bielak, Filmweb.pl

Sprawdza się zarówno magnetyczna Michalina Olszańska w roli tytuowej, estetyka surowego dokumentu i czarno-białe zdjęcia.
Urszula Lipińska, Stopklatka.pl

Ja, Olga Hepnarova / Já, Olga Hepnarová (Czechy, Słowacja, Polska 2016)
obsada: Michalina Olszańska, Martin Pechlát, Klára Melísková, Marika Soposká, Marta Mazurek, Malwina Turek
scenariusz i reżyseria: Petr Kazda, Tomáš Weinreb
zdjęcia: Adam Sikora
muzyka: Alice Glass, Ethan Kath
dystrybucja: Żółty Szalik
gatunek: dramat/biograficzny/kryminalny
czas trwania: 101'

ram gazetawroclawska naszemiasto dlastudenta wroclawpl tuwroclaw wtwlogo