Pokazy filmu „Popek za życia”

popekzazyciaW sobotę 21 stycznia o 14.00 i w środę 25 stycznia o 17.00 zapraszamy do DCF-u na pokazy filmu dokumentalnego Mateusza Winkiela o Pawle „Popku” Raku – kontrowersyjnym raperze i zawodniku MMA, znanym też z modyfikacji swojego ciała. Film daje wgląd w jego życie osobiste i proces tworzenia własnego wizerunku. Wstęp: 11 zł.

 „Popek za życia” nie jest typowym dokumentem, który ma przedstawić znaną postać. Nie ma w nim długich wywiadów i podążania kamery za bohaterem w oczekiwaniu na moment otwarcia, zdjęcia maski. Popek „podaje nam się na tacy”, jako mistrz autokreacji albo wchodzi właśnie na nowy poziom projektowania swojego wizerunku, albo po prostu dopuszcza twórców filmu do swojej osobistej przestrzeni. Obraz dokumentuje ostatnie miesiące pobytu muzyka w Anglii i jego powrót do Polski w kwietniu 2016 roku, gry wycofano europejski nakaz aresztowania rapera.

Film daje okazję na „spotkanie człowieka w Popku”, ojca, syna, a zarazem bezpruderyjnego mężczyzny, który ma słabość do używek i mówi o sobie: jestem inteligentnym debilem.
Przerazi, zgorszy, zirytuje, a zarazem rozczuli i rozbawi. Sprawi, że nadal będziemy zadawać sobie pytanie: Kim jest ten człowiek? A jednocześnie będziemy mieć wrażenie, że dotknęliśmy jakiejś prawdy o Popku. Jakiejś. Co ważne, o wszystkich wydarzeniach opowiada on osobiście, własnymi słowami, językiem którego używa na co dzień.

Film częściowo jest zrealizowany w teledyskowym stylu, dostarcza licznych informacji o Popku i szokujących obrazów jego imprezowego życia. Z drugiej strony, spora część materiału to filmowanie bohatera w codziennych sprawach, relacje z występów, pracy w garażowym studio nagraniowym w Anglii, podróży, spotkań z przyjaciółmi i współpracownikami. Słuchamy i obserwujemy „króla życia”, który wie, kim jest – jest nieprzewidywalny.

Uwaga: dystrybutor zaznacza, że film przeznaczony jest dla widzów od 15 lat.

Paweł „Popek” Rak, właśc. Paweł Ryszard Mikołajuw (ur. 1978 w Legnicy) – polski raper, wokalista, muzyk i zawodnik MMA. Jego działalność muzyczna koncentruje się na gatunkach: hip-hop, hardcore rap, grime, dubstep i trap. Jest znany z występów w krakowskim zespole muzycznym Firma, w której nieregularnie występował od 2001 roku. Jednocześnie założył własną markę odzieżową. Prowadzi też solową działalność artystyczną. Od 2014 roku współtworzy zespół muzyczny Gang Albanii.

Po wyemigrowaniu do Londynu zaczął trenować mieszane sztuki walki (MMA) i startować w profesjonalnych zawodach, występując pod pseudonimem Popek Rak. Stoczył trzy walki, z których dwie wygrał. Dalsze występy zawiesił, m.in. ze względu na zamieszki wywołane przez jego fanów, a na terenie Anglii ukarano go zakazem odbywania oficjalnych walk MMA. Po powrocie do Polski podpisał kontrakt z polską federacją MMA, Konfrontacją Sztuk Walki i odbył walkę z Mariuszem Pudzianowskim.

Zainteresowanie wzbudzały też jego modyfikacje własnego ciała – skaryfikacja twarzy, wytatuowanie gałek ocznych, wymiana zębów na wykonane ze złote protezy.
Kontrowersje budziła jego konflikty z prawem, i bezkompromisowe wypowiedzi; niektóre media oskarżały go o propagowanie agresji.

Popek za życia (Polska 2016)
scenariusz i reżyseria: Mateusz Winkiel
obsada: Paweł „Popek” Rak, Tomasz „Borixon” Borycki, Mateusz „Matheo” Schmidt, Michał „Sobota” Sobolewski
zdjęcia: Kamil Iwanowicz, Łukasz Łazarczyk
gatunek: dokument / biografia / muzyczny
dystrybucja: Mania Studio
czas trwania: 70'

popekzazyciaplakat

ram gazetawroclawska naszemiasto dlastudenta wroclawpl tuwroclaw wtwlogo