Premiera: "Safari"

marsz pingwinow2Urlich Seidl wraca do Afryki i portretuje austriackich myśliwych, zażywających uroków mordowania zwierząt w rezerwacie. Pokazuje ich wyprawy po myśliwskie trofea – głowy żyraf i lwów, ale przede wszystkim po własne poczucie siły.

Film jest okrutnym rewersem programów przyrodniczych – widzimy śmierć i cierpienie zwierząt, fizyczne podniecenie myśliwych; ludzi, którzy przyznają sobie prawo do panowania nad naturą i czerpią satysfakcję z zadawania śmierci. Jak każda społeczność, tworzą oni swoje magiczne rytuały, które podtrzymują ich wspólnotę.

Wszystko jest jak najbardziej legalne – każde zwierzę jest odpowiednio wycenione, miejscowa ludność zarabia pieniądze na obsłudze gości (myśliwy w tydzień wydaje tyle, ile normalny turysta w dwa miesiące), tworzą się miejsca pracy i infrastruktura – cały biznes jest prowadzony przez Austriaka, który przeniósł się na Czarny Ląd.

Seidl portretuje ich w swoim stylu – bezlitośnie, ironicznie i ze swoistym dystansem. Jego bohaterowie starają się wytłumaczyć, co ich pociąga w polowaniu, dorabiając do pierwotnych instynktów pseudofilozoficzne teorie będące echem tych, które w połowie ubiegłego stulecia doprowadziły do śmierci milionów ludzi. Seidl zdziera maskę z „cywilizowanych” Europejczyków, pokazując ledwie skrywany rasizm, obojętność na biedę i fascynację przemocą.Safari / (Austria 2016)
reżyseria: Ulrich Seidl
scenariusz: Veronika Franz, Ulrich Seidl
zdjęcia: Ulrich Seidl, Wolfgang Thaler
muzyka: Danny Elfman
dystrybucja: AGAINST GRAVITY
gatunek: dokumentalny
czas trwania: 91'
ram gazetawroclawska naszemiasto dlastudenta wroclawpl tuwroclaw wtwlogo