16. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS Wrocław

mieso16. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie rozpocznie się w kinie DCF już 9 listopada. W ramach wrocławskiej odsłony w ciągu trzech dni obejrzymy 9 niezwykle ważnych tytułów Celem przewodnim festiwalu jest poświęcenie uwagi prawom człowieka i kondycji ludzkiej uwikłanej w przeobrażenia cywilizacyjne, polityczne i ekonomiczne współczesnego świata. Festiwal powstał w 2001 roku z inicjatywy Helsinskiej Fundacji Praw Człowieka. Bezpłatne wejściówki będą do odbioru w kasie DCF-u od 6 listopada.


16. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS Wrocław

9-11.11.2018
Sala Lalka

piątek 9.11.2018

godz. 18:00
Armia Gedeona, 96', 2013 USA, reż. Dawn Porter
W 1961 r. w przełomowym orzeczeniu w sprawie Gideon v. Wainwright Sąd Najwyższy USA uznał prawo do korzystania z pomocy obrońcy za fundament amerykańskiego systemu wymiaru sprawiedliwości. Jak ponad 50 lat później wygląda praca obrońców z urzędu na głębokim Południu Stanów?

godz. 20:00
Puszcza Białowieska. Jesteśmy, 50',2017 Polska, reż. Robert Kowalski
Ruch na rzecz obrony Puszczy Białowieskiej przed wycinką to jeden z najgłośniejszych ruchów społecznych w Polsce ostatnich lat. Całkowicie oddolna inicjatywa, niepowiązana z żadną partią ani opcją polityczną. W filmie poznajemy portrety kilku aktywistów.
Zostaw Ją!, 28' 2017 Polska reż. Rudolf Robak
Do czego są zdolni obywatele i obywatelki w trosce o swój kraj, w którym władza ich nie słucha, jest głucha na opinie naukowców i narusza unijne prawo? Mogą na przykład zawisnąć na stalowej konstrukcji blokującej harvester, maszynę wycinającą masowo drzewa w Puszczy Białowieskiej, ostatnim lesie pierwotnym Europy.

sobota 10.11.2018

godz.14:00
Oczekiwanie, 59', 2016 Dania, reż. Emil Langballe
Rochsar mieszka w Danii z rodzicami i pięciorgiem rodzeństwa. Mając 10 lat Rochsar uciekła wraz z rodziną z Afganistanu dzień po tym, jak jej najstarszy brat został zamordowany. Przez kolejne 4 lata rodzinie odmawiano azylu, choć powrót do Afganistanu oznacza dla nich pewną śmierć. Ponieważ to Rochsar najszybciej się zintegrowała i nauczyła duńskiego, to ona kontaktuje się z urzędnikami czy prawnikami, ona czyta i tłumaczy rodzinie pisma zapowiadające deportację. To ona dba o to, by jej rodzice mogli porozumieć się z przedstawicielami władz.

godz. 16:00
Strażnicy ziemi, 85', 2017 Austria, Niemcy reż. Filip Antoni Malinowski
Czternaście dni, ponad dwadzieścia tysięcy negocjatorów, sto dziewięćdziesiąt pięć państw, tysiące krzyżujących się interesów i jeden - zaakceptowany przez wszystkich! - tekst, który musi powstać… Paryski szczyt klimatyczny z 2015 r. widziany okiem reżysera, to fascynująca i skomplikowana układanka, a chwilami wręcz trzymający w napięciu film akcji.

godz. 18:00
Mocniejsze od kul, 75', 2017, Szwecja reż. Maryam Ebrahimi
Film jest z jednej strony hołdem, a z drugiej – przestrogą przed ogromną siłą oddziaływania dokumentalnego obrazu fotograficznego. Jego bohaterem jest irański fotograf, Saeed Sadeghi, autor ikonicznych zdjęć ochotników z czasów konfliktu z Irakiem. Film znakomicie oddaje autentyczny rewolucyjny entuzjazm wczesnych lat republiki i początku wojny. Lata mijały, a wojna trwała. Sadeghi wciąż robił im zdjęcia – do momentu, kiedy zrozumiał, że stał się narzędziem propagandy, której jedynym celem było dostarczanie na front armatniego mięsa.

Niedziela, 11.11.2018

godz. 14:00
Detektywi prawdy, 86', 2017, Niemcy reż. Anja Reiss
Nowe technologie często kojarzymy z zagrożeniami dla praw człowieka. Ale oznaczają one także nieznane wcześniej, a szeroko już dostępne możliwości działania w służbie tych praw. Bezpośredni świadkowie naruszeń coraz częściej rejestrują je przy pomocy telefonów komórkowych, a obrońcy praw człowieka, dziennikarze, naukowcy i prawnicy uzupełniają ten materiał dowodowy dalszymi badaniami.

16:00
Ryzyko, 92', 2016, USA, Niemcy reż. Laura Poitras
Kręcony przez sześć lat portret szefa WikiLeaks, Juliana Assange’a, którego tematem staje się coraz bardziej ambiwalentna relacja między reżyserką, a jej bohaterem. Bezprecedensowy dostęp do człowieka, który zmienił oblicze światowego dziennikarstwa – oglądamy nawet charakteryzację Assange’a przed ucieczką do ekwadorskiej ambasady, zaowocował dokumentem na tyle szczerym, że kontestowanym przez samego głównego bohatera.

18:00
Jeszcze jutro, 88', 2016, Chiny, reż. Jian Fan
Gwiazda Yu Xiuhua wzeszła nagle – jej krótki poemat “Przeszłam pół Chin, żeby spać z tobą” niemal z dnia na dzień stał się ogólnonarodową internetową sensacją. Wkrótce potem ta poetka z rolniczej chińskiej prowincji, była już literacką gwiazdą. Cierpiąca na porażenie mózgowe Yu w wieku 19 lat została przez rodziców wydana za mąż i spędziła swoje dotychczasowe życie w związku bez miłości i pożądania. Teraz, nie oglądając się na reputację, zdanie rodziców i męża, stanowczo żąda rozwodu.
Film zdobył w 2017 roku Nagrodę WATCH DOCS – okazał się najlepszym filmem konkursowym.
Celem przewodnim festiwalu jest poświęcenie uwagi prawom człowieka i kondycji ludzkiej uwikłanej w przeobrażenia cywilizacyjne, polityczne i ekonomiczne współczesnego świata. Festiwal powstał w 2001 roku z inicjatywy Helsinskiej Fundacji Praw Człowieka.


Organizatorami festiwalu są Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Społeczny Instytut Filmowy oraz Fundacja EastSide.
radioram gazetawroclawska naszemiasto dlastudenta wroclawpl tuwroclaw
wtwlogo strefawroclaw radiowroclaw wroclawmiastospotkan logo skil logo skil logo skil