Dyskusyjny Klub Filmowy - październik 2016

FESTIWALE FILMOWE: BERLIN/CANNES
  • 3 – JA, DANIEL BLAKE – przedpremiera, reż. Ken Loach, Wielka Brytania, Francja 2016 – 100’
  • 10 – ZJEDNOCZONE STANY MIŁOŚCI, reż. Tomasz Wasilewski, Polska, Szwecja 2015 – 104'
  • 17 – ALOJZY – przedpremiera, reż. Tobias Nölle, Szwajcaria 2016 – 91'
  • 24 – FUOCOAMMARE. OGIEŃ NA MORZU, reż. Gianfranco Rosi, Włochy, Francja 2016 – 108'
  • 31 – MAJĄC 17 LAT, reż. André Téchiné, Francja 2016 – 116'


Seanse w poniedziałki o godz. 20.00 | Bilety - 10 zł
Działalność DKF-u jest dotowana przez Polski Instytut Sztuki Filmowej

JA, DANIEL BLAKE
Otwierający nowy sezon DKF-u, przedpremierowy pokaz filmu nagrodzonego Złotą Palmą na tegorocznym festiwalu w Cannes. Brytyjski reżyser opowiada niesamowicie wzruszającą i pełną humoru historię dojrzałego mężczyzny, który decyduje się pomóc samotnej matce z dwójką dzieci stanąć na nogi. Jednak gdy sam zacznie starać się o rentę, trafi w tryby bezdusznej, biurokratycznej machiny niczym z powieści Franza Kafki.
Znerwicowany bohater Loacha przypomina chwilami angielskie wcielenie Adasia Miauczyńskiego z „Dnia świra”, uczciwego obywatela, doprowadzonego przez państwo na skraj załamania nerwowego.
Łukasz Knap, Wirtualna Polska

ZJEDNOCZONE STANY MIŁOŚCI
Srebrny Niedźwiedź za najlepszy scenariusz na MFF w Berlinie.
Jest początek 1990 roku. Mimo że nastała już wolność, cały czas czuć ducha poprzedniej epoki. Cztery pozornie szczęśliwe kobiety w różnym wieku łączy nieodparte pragnienie zmiany swojego życia. Nowy świat w transformacji budzi w nich lęki, ale też wyzwala tłumione pragnienia.
Cztery wspaniałe role [Julia Kijowska, Dorota Kolak, Marta Nieradkiewicz, Magdalena Cielecka] - kiedy ostatnio polskie kino dało aktorkom tak świetną okazję?
Tadeusz Sobolewski, Gazeta Wyborcza


ALOJZY
Nagroda Międzynarodowej Federacji Krytyki Filmowej na MFF w Berlinie.
Duszny, opresyjny świat, do którego w swoim debiucie zaprasza widzów reżyser Tobias Nölle, nie ma wielu bohaterów. W zasadzie tylko jednego, a i ten najchętniej zniknąłby z pola widzenia. Alojzy jest samotnikiem, pracującym jako prywatny detektyw. Rutynę bohatera przerywa niespodziewany telefon i tajemniczy kobiecy głos w słuchawce. A gdyby tak zamienić role i w jednej chwili z podglądającego stać się podglądanym?
Mamiąc zmysły, bezgranicznie wciąga do swojego świata.
Michał Kaczoń, film.com.pl


FUOCOAMMARE. OGIEŃ NA MORZU
Złoty Niedźwiedź na MFF w Berlinie.
Babcia Maria gotuje spaghetti dla syna-rybaka i wnuka-łobuziaka Samuele. Słucha radia, w którym radosny DJ puszcza zamawiane przez słuchaczy rzewne piosenki. Kilka kilometrów dalej w innym radiu słychać urywany komunikat łamaną angielszczyzną: „Jest nas dwieście osób. Łódź przecieka, toniemy. Błagam, uratujcie nas!”.
W czasie kiedy media bombardują kolejnymi doniesieniami o falach imigrantów, reżyser Gianfranco Rosi wybiera inny sposób podejścia do tematu. Zaszywa się z kamerą w cichym zakątku świata i cierpliwie obserwuje.
Jakub Popielecki, Filmweb


MAJĄC 17 LAT
Zjawiskowy obraz o dorastaniu, autorstwa jednego ze współczesnych mistrzów francuskiego kina, André Téchinégo. To intymny portret dorastających młodych ludzi, którzy wciąż szukają własnej tożsamości i cały czas poznają swoją seksualność. Film z konkursu głównego festiwalu w Berlinie.
Dwadzieścia dwa lata po premierze pamiętnych "Dzikich trzcin" Téchiné powraca z filmem cichym, zachwycającym i iskrzącym duchową młodością.
Anna Tatarska, CoJestGrane24
ram gazetawroclawska naszemiasto dlastudenta wroclawpl tuwroclaw wtwlogo