Filmy na Olimpiadzie Teatralnej

olimpiadateatralnawroclaw2016Zapraszamy do DCF-u na pokazy dokumentów w ramach Olimpiady Teatralnej „Świat miejscem prawdy” Wrocław 2016. We wtorek 25 października o 10.00 pokażemy „Kraj latających drzew” (pokaz z udziałem reżyserów), a w sobotę 12 listopada o 10.00 film „Peter Brook. The Tightrope”. Wstęp wolny za wejściówkami.

Bezpłatne wejściówki dostępne będą w kasie DCF-u oraz w Barbarze (Infopunkcie Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016).
krajlatajacychdrzewwtorek 25.10, 10:00 „Kraj latających drzew”.
(Il paese dove gli alberi volano), reż. Davide Barletti, Jacopo Quadri, Włochy 2015, 77'
UWAGA: napisy angielskie
Wprowadzenie: Davide Barletti, Jacopo Quadri
Na spokojnej duńskiej prowincji trwają przygotowania do obchodów pięćdziesiątych urodzin Odin Teatret – zespołu, który w drugiej połowie XX wieku, pod kierunkiem Eugenia Barby, wytyczył nowy kierunek rozwoju sztuki teatralnej, wzbogacając jej alfabet o elementy zaczerpnięte z kultur teatralnych z różnych stron świata. Z odległych zakątków planety – Kenii, Bali, Brazylii, Indii, choć także z Europy – przybywają do Holstebro zespoły dzieci, młodzieży i artystów, których akrobacje, muzyka i śpiew dodają temu wspólnemu wydarzeniu energii. Wszystko odbywa się pod okiem bosego, siwowłosego, pełnego pasji reżysera.
Odin Teatret nie jest zespołem teatralnym, lecz szeroką, ponadczasową wspólnotą, wizjonerską energią i bezkompromisowym tempem życia, kłębkiem dzikiego człowieczeństwa, którego stałość, intuicje i paradoksy z czułością przedstawia Kraj latających drzew.
Przez pół wieku aktorzy, będący równocześnie murarzami-krawcami-organizatorami, księgowy, który jest listonoszem-akademikiem, wydzierżawione gospodarstwo i reżyser będący spawaczem-drwalem stworzyli wspólnotę, którą łączy polityczna wizja i wiara w uniwersalną wartość sztuki. Przygotowania do tej uroczystości – podczas której uczestnicy poszukiwać będą wspólnego języka, sięgając zarówno po plemienne rytmy, jak i zachodnią klasykę – zwiastuje połączenie ziemi i nieba z symbolizującym odrodzenie ogniem i latającymi drzewami.

 

 


peterbrookethetightropesobota 12.11, 10:00 „Peter Brook. The Tightrope”
reż. Simon Brook, Wlk. Bryt., Włochy, Francja 2012, 86'
UWAGA: napisy angielskie
Peter Brook to rewolucjonista teatru, a zarazem jeden z najbardziej szanowanych współczesnych reżyserów teatralnych. Aby ułatwić swoim aktorom tworzenie niezwykłych kreacji, korzysta z ćwiczenia o nazwie The Tightrope, które przez dziesięciolecia przekształciło się w proces przemiany, podczas którego teatr, zarówno dla aktora, jak i widza staje się realnym, świeżym fenomenem. W tym wyjątkowym, pełnym spokoju, ale niezwykle wymownym filmie reżyser Simon Brook, syn Petera, ujawnia kulisy teatralnej alchemii The Tightrope.
The Tightrope, film nakręcony metodą całkowitego zanurzenia za pomocą pięciu ukrytych kamer, prezentuje intymne aspekty pracy Petera Brooka z jego zespołem, w skład którego wchodzą aktorzy i muzycy. Zachowując „prawdę chwili”, obraz ujawnia magię, jaka towarzyszy procesowi kreacji, zabierając widza poza intymny świat warsztatów w obszar doświadczenia łączącego siłę emocji z filozoficzną refleksją.

 

 


Olimpiada Teatralna „Świat miejscem prawdy”
Olimpiada Teatralna to międzynarodowy festiwal teatralny prezentujący osiągnięcia najwybitniejszych twórców teatralnych z całego świata. Inicjatorem Olimpiady Teatralnej jest grecki reżyser Theodoros Terzopoulos, który powołał ją do życia w 1993 roku w Delfach, a obecnie pełni funkcję przewodniczącego Międzynarodowego Komitetu Olimpiady Teatralnej.
Hasło „Świat miejscem prawdy” to parafraza tytułu tekstu Jerzego Grotowskiego wygłoszonego w 1976 roku, a opublikowanego w 1979 roku, w którym twórca Teatru Laboratorium przekonywał: „Wchodzimy w świat, aby przezeń przejść. Przechodzimy próbę świata, a świat jest miejscem prawdy. W każdym razie – świat powinien być miejscem prawdy”.
Zdaniem Theodorosa Terzopoulosa oblicze współczesnego teatru, jego funkcje i cele oraz przyszłość rodzą wiele pytań. Dlatego też 7. edycja Olimpiady Teatralnej stanowi zachętę do wolności wypowiedzi, staje w obronie znaczenia tradycji, a zarazem wspiera potrzebę poszukiwań i eksperymentowania na scenie. Program Olimpiady tworzą:
• nurt główny (14 października – 13 listopada)
• Dolnośląska Platforma Teatru (15–19 października)
• Więcej niż teatr (22–27 października)
• Festiwal Dziady. Recykling (27 października – 4 listopada)
• Eastern Line (7–13 listopada)
• program Instytutu Grotowskiego (15 października – 11 listopada)

 

Do nurtu głównego zaproszeni zostali: Eugenio Barba, Peter Brook, Romeo Castellucci, Pippo Delbono, Jan Fabre, Walerij Fokin, Heiner Goebbels, Liu Libin, Krystian Lupa, Eimuntas Nekrošius, Tadashi Suzuki, Theodoros Terzopoulos, Robert Wilson, którzy zaprezentują zarówno spektakle już docenione, jak i premiery oraz koprodukcje przygotowane z okazji Europejskiej Stolicy Kultury. Łącznie w ramach nurtu zostanie pokazanych szesnaście spektakli. Reżyserzy wezmą również udział w cyklu „Prawda i tylko prawda”, na który złożą się prezentacje artystycznego credo lub rozmowy z udziałem zaproszonych badaczy, współtwórców czy zaprzyjaźnionych artystów z Polski i zagranicy, poświęcone różnorodnym zagadnieniom stanowiącym siłę napędową ich twórczości. Spektakle zostały rozłożone na cztery tygodnie, tworząc sezon jesienny.

Głównym organizatorem Olimpiady Teatralnej jest Instytut im. Jerzego Grotowskiego.
Więcej informacji o Olimpiadzie Teatralnej: http://www.theatreolympics2016.pl/

ram gazetawroclawska naszemiasto dlastudenta wroclawpl tuwroclaw wtwlogo