Pokazy „Jestem mordercą”

jestemmordercaW weekend 29-30 października o 18.15 zapraszamy do DCF-u na przedpremierowe pokazy filmu Macieja Pieprzycy, docenionego Srebrnymi Lwami i nagrodą za scenariusz w Gdyni. To thriller psychologiczny, inspirowany głośną i do dziś kontrowersyjną sprawą „wampira z Zagłębia”. Film w repertuarze od 4 listopada.

„Jestem mordercą” to thriller inspirowany prawdziwymi wydarzeniami z początku lat 70. Główny bohater filmu, Janusz Jasiński (Mirosław Haniszewski), jest młodym porucznikiem milicji. Po kolejnych niepowodzeniach śledztwa w sprawie brutalnych zabójstw kobiet, zostaje mianowany nowym szefem grupy dochodzeniowej. Stara się zrobić wszystko, by wykorzystać życiową szansę i złapać seryjnego mordercę. Jak wiele będzie w stanie poświęcić dla śledztwa?

W nowym filmie Macieja Pieprzycy zobaczymy m.in. Arkadiusza Jakubika, Piotra Adamczyka, Agatę Kuleszę, Magdalenę Popławską, Michała Żurawskiego oraz debiutującego w roli głównej Mirosława Haniszewskiego.

Film otrzymał Srebrne Lwy festiwalu w Gdyni oraz nagrodę Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych. Maciej Pieprzyca zdobył również nagrodę za najlepszy scenariusz.

GŁOS MEDIÓW:
Sedno filmu tkwi (…) pod warstwą klimatycznego kryminału ukazującego milicyjne procedury. Domniemany morderca zostaje dość szybko złapany – nie to jest głównym źródłem napięcia. Nie chodzi nawet o rosnące wątpliwości, czy aresztowano właściwą osobę. Maciej Pieprzyca szukał odpowiedzi na to pytanie w mocnym dokumencie z 1998 roku. Teraz reżysera interesuje rewers tej historii, a właściwie uniwersalny aspekt ludzkiej natury, który znajduje w niej odbicie: w sugestywny sposób pokazuje, jak człowiek o dobrych intencjach, walczący ze swoimi słabościami i ambicjami, zostaje uwikłany w sytuację, która wymyka się spod kontroli. Czy jeśli raz przekroczy się niebezpieczną granicę, powrotu już nie ma?
Piotr Guszkowski, cojestgrane24.wyborcza.pl

Wraz z rozwojem akcji Pieprzyca kieruje uwagę widza na wewnętrzne rozterki głównego bohatera. Obraz, w punkcie wyjścia będący historią o poszukiwaniu mordercy, staje się portretem człowieka postawionego w sytuacji, która go przerasta. (...) Haniszewski z wielkim wyczuciem portretuje człowieka o czystych intencjach, którego ideały uginają się w konfrontacji z pokusą sukcesu i własną ambicją (…). Na drugim planie błyszczą szczególnie Arkadiusz Jakubik, Michał Żurawski i Agata Kulesza.
Karolina Kandulska, Onet Film

Postawmy sprawę jasno - film Macieja Pieprzycy nie jest wierną relacją wydarzeń, jakie miały finał w 1977 roku. Nie zmienia to faktu, że „Jestem mordercą” to świetnie zrealizowane, solidne kino policyjne, jakiego od dawna nie było na naszych ekranach. (...) Świetną decyzją było obsadzenie w tej roli mało opatrzonego Mirosława Haniszewskiego, który dał popis niebywałych umiejętności, przyćmiewając bardziej utytułowanych Arkadiusza Jakubika i Piotra Adamczyka. Film Pieprzycy to także doskonały, mięsisty obraz epoki Gierka. Pietyzm, z jakim oddano skąpane w papierosowym dymie PRL-owskie realia, można porównać jedynie do efektu, jaki udało się osiągnąć ekipie „Bogów” Łukasza Palkowskiego. Kolosalne wrażenie robi tu w zasadzie wszystko – począwszy od kostiumów Agaty Culak i scenografii autorstwa Joanny Wójcik, po pulsującą jazzem i bigbitem ścieżkę dźwiękową. (...) Błyskotliwe, świetnie zrealizowane, a jednocześnie niepozbawione ambicji kino gatunkowe, trzymające w napięciu od pierwszej do ostatniej minuty.
Grzegorz Kłos, film.wp.pl

Zamiast mnożyć tajemnice i sensacyjne zwroty akcji, reżyser skupia się na portretach psychologicznych swoich bohaterów. Wiarygodnie zarysowuje dylematy targające początkowo prawym i nieprzekupnym Jasińskim oraz stoicko oczekującym wyroku Kalickim. Reżyser "Jestem mordercą" nie boi się także wychodzić poza ramy filmu kryminalnego, bawiąc się tonacjami filmu. (...) Poziom filmu podbijają także bardzo udane występy większości członków obsady. Agata Kulesza w roli prostej i niewiernej żony Kalickiego kradnie wszystkie swoje sceny, po raz kolejny udowadniając, że potrafi ona uwiarygodnić każdą, nawet najmniejszą, rolę. Zaskakująco dobrze w roli cynicznego przełożonego Jasińskiego wypada także Piotr Adamczyk (…). Jednak największą gwiazdą filmu Pieprzycy jest Arkadiusz Jakubik w roli Kalickiego (…) pozostaje on do ostatnich minut niejednoznaczny. Z jednej strony cieszący się z małych przyjemności i nie bojący się ukazywać swych uczuć, z drugiej kategorycznie nie zaprzeczający postawionym mu zarzutom.
Jakub Izdebski, film.interia.pl

Jestem mordercą (Polska 2016)
scenariusz i reżyseria: Maciej Pieprzyca
obsada: Mirosław Haniszewski, Arkadiusz Jakubik, Agata Kulesza, Michał Żuławski, Piotr Adamczyk, Magdalena Popławska
zdjęcia: Paweł Dyllus
gatunek: thriller psychologiczny, kryminalny
dystrybucja: Next Film
czas trwania: 117'

ram gazetawroclawska naszemiasto dlastudenta wroclawpl tuwroclaw wtwlogo