Premiera „Za niebieskimi drzwiami”

zaniebieskimidrzwiami2W piątek 4 listopada w DCF-ie odbędzie się premiera familijnego filmu fantasy Mariusza Paleja. To efektowna, pełna wyobraźni ekranizacja bestsellera Marcina Szczygielskiego o przygodach chłopaka, który odkrywa przejście do innego świata. W obsadzie: Dominik Kowalczyk, Ewa Błaszczyk i Michał Żebrowski.

Takiej ekranizacji polskiego bestsellera i jednocześnie lektury wybieranej przez wielu nauczycieli, jeszcze w kinach nie było. Film „Za niebieskimi drzwiami” w reżyserii Mariusza Paleja, zabiera widzów w niezwykłą podróż. Jest w nim wszystko, co kochają dzieci – ciekawi bohaterowie, tajemnicze potwory i nowi przyjaciele – magiczne, kolorowe ptaki. Film opowiada o tym, co się dzieje, gdy zamykasz oczy i zasypiasz… Magiczne drzwi prowadzą do świata „we śnie”. Tak realnego, że można w nim zamieszkać, tak ekscytującego, że chce się go poznawać i tak tajemniczego, że można się go bać. Ten film to pierwsze, zrealizowane z takim rozmachem i efektami specjalnymi polskie kino, które spodoba się całej rodzinie. Pokazuje jak wielką wartością jest siła tkwiąca w rodzicielskiej miłości.

Idąc na ten film do kina, widzowie będą mogli jednocześnie zrobić coś dobrego, bo część dochodów ze sprzedaży biletów zostanie przekazana Fundacji Ewy Błaszczyk  – „Akogo?”. Jej założycielka gra w filmie jedną z głównych ról. W filmie występują: Dominik Kowalczyk, Ewa Błaszczyk, Michał Żebrowski, Magdalena Nieć, Teresa Lipowska oraz Adam Ferency.

Jednym z koproducentów filmu jest Odra-Film dzięki dofinansowaniu, jakie film otrzymał w VIII Dolnośląskim Konkursie Filmowym, ze środków Samorządów Województwa Dolnośląskiego i Miasta Wrocławia.

Film wyprodukowało TFP we współpracy z: Telewizją Polsat, Fremantlemedia Polska, Heliograf, Alien FX, AB Film Production, Dreamsound oraz Odrą-Film. Film współfinansowany jest przez PISF. Oglądając ten film wspomagasz fundację „Akogo?” Ewy Błaszczyk. Aby wesprzeć ten cel, honorowy patronat nad filmem objęła Małżonka Prezydenta RP, Agata Kornhauser-Duda.

OD REŻYSERA:
„Za niebieskimi drzwiami” to film przygodowy ze wszystkim, co kochają w kinie dzieci najbardziej. Jest więc wątek rodzącej się przyjaźni, jest też potwór oraz pewien gadający ptak... Za tytułowymi niebieskimi drzwiami czeka świat wyobraźni, snów i wielka tajemnica! Czy Łukaszowi uda się odzyskać to, co utracił? Czy dobro zwycięży?
Mam nadzieję, że wszystkie dzieci będą się na tym filmie wspaniale bawić. Ale też mam nadzieję, że ten film da im do myślenia... „Za niebieskimi drzwiami” to opowieścią o trudnych chwilach, widzianych oczami dziecka. To baśń, w której rzeczywistość miesza się ze światem magii. Bajki dla dzieci kojarzą się nam na ogół z opowieściami o walce dobra ze złem. Tak jest i tym razem. Jak każda baśń, tak i ten film jest próbą oswojenia młodego widza z problemami świata dorosłych. Nasz bohater musi się zmierzyć z samotnością, bezradnością wobec nieuniknionych zdarzeń, tęsknotą za bliskimi. To też historia o wielkiej sile miłości matki i dziecka, o walce o życie, ale i o trudnych relacjach. Stan bohatera w tym aspekcie można traktować dosłownie i metaforycznie, kiedy staje się symbolem oddzielenia bohatera do świata zewnętrznego, wewnętrzną blokadą uniemożliwiającą nawiązanie mu bliskich relacji. Kiedy Łukasz oddala się od matki, jej miejsce próbuje zastąpić ciotka Agata. W życiu bohatera jest jeszcze jedna luka, którą stara się wypełnić – brak ojca. Instynktownie mitologizuje ojca, ponieważ jak każdy chłopiec potrzebuje odwagi i siły mężczyzny – ojca i pełnej miłości oddania matki.
Chciałem, aby ten film był wspaniałą rozrywką, ale też aby zmierzył się z problemami każdego dorastającego dziecka. Choć życzę z całego serca naszym młodym widzom, by nie musieli zbyt szybko dorastać jak nasz bohater, by ich dzieciństwo trwało jak najdłużej :) Niech zatem przede wszystkim się świetnie bawią i niech to będzie dla nich wspaniała przygoda, podróż, którą odbędą wraz z bohaterem :) Mam nadzieję, że naszym filmem trafimy do serc i wyobraźni nie tylko młodego widza, ale i rodziców. Mam nadzieję, że w podróż do świata, który stworzyliśmy w filmie wybiorą się z nami wspólnie widzowie w każdym wieku, bo historia, którą opowiadamy jest w moim odczuciu uniwersalna. Do zobaczenia „Za niebieskimi drzwiami”.

PSYCHOLOG DZIECIĘCY JUSTYNA KORZENIEWSKA O FILMIE:
Film „Za niebieskimi drzwiami” zabierając widza w świat fantazji, wyobraźni i snu, jednocześnie dobrze przedstawia realne i autentyczne problemy dorastającej młodzieży. Łączy w sobie fantastyczną fabułę i realne emocje. Obrazuje wielowątkowość przeżyć i wielość doświadczeń nastolatków. Dzieci wchodząc w okres dojrzewania zmagają się ze złożonością siebie i niepewnością swojej przyszłości. Postrzegają siebie jako różne, czasem skrajnie odmienne, osoby. Analizują swoją przyszłość na wielu płaszczyznach. Skłaniają się ku różnym wartościom. Prezentują ambiwalencję w stosunku do rodziców. To, co otoczenie postrzega jako infantylne pozerstwo, przerysowane manifestacje, labilność emocjonalną, to wyraz poważnych zmagań ze sobą. Właśnie tę walkę przedstawia film ukazując transformację osoby z kapryśnego dziecka w dojrzałego nastolatka. Główny bohater – Łukasz Borski – irytuje widza dziecinnie grymasząc przy jedzeniu, wyzywając kolegę, nudząc się w swoim pokoju. Później wzbudza sympatię i uznanie troszcząc się o mamę w śpiączce, dojrzale prosząc o pomoc, rozwiązując rodzinną tajemnicę nieobecności ojca, czując się odpowiedzialnym za ratowanie bliskich i świata.
Cała fabuła, zarówno zdarzenia realne, jak i wykreowany fantastyczny świat „za niebieskimi drzwiami” oraz przyjęta konwencja snu, są tylko tłem. Na nim widzowi wyświetlane są lęki, marzenia i pragnienia głównego bohatera – Łukasza, który skupia w sobie cechy typowego nastolatka. Film prezentuje uniwersalne zjawiska dotyczące dojrzewania człowieka, a jednocześnie jest mocno osadzony w aktualnych realiach. Pokazuje zderzenie emocjonalnej sytuacji współczesnego dziecka (samotność, alienacja, nuda) z wymogami dorosłego życia (przeciążenie pracą, brak bezpieczeństwa finansowego, rozpad więzi rodzinnych, wypadki i niepełnosprawność). Trafnie obrazuje również współczesne podejście do dojrzewania. Obecnie dzieciństwo, młodość i dorosłość, to nie odrębne etapy życia, tylko przenikające się jego elementy. Współczesne dzieci i młodzież – podobnie jak bohaterowie filmu – muszą być bardzo dojrzałe zmagając się z wieloma wyzwaniami. Natomiast obecni dorośli, zwłaszcza rodzice, powinni zachować w sobie coś z dziecka, żeby dobrze rozumieć swoje potomstwo i lepiej radzić sobie ze stresem codziennego życia.
Opowieść „Za niebieskimi drzwiami” splata ze sobą różne wątki, konwencje i postaci, w celu ukazania przenikania się świata dzieci, nastolatków i dorosłych oraz siły rodzicielskiej miłości i dziecięcego przywiązania do bliskich. Dlatego emanuje wyraźnym apelem o obejrzenie tego filmu przez dzieci razem z dorosłymi (rodzicami, nauczycielami, wychowawcami) i wspólne porozmawianie o tych zjawiskach. Uczy widza, że wbrew tzw. różnicy pokoleń, to są bliskie sobie światy połączone więzami uczuć i podobieństwem doświadczeń, bo przecież dorośli byli dziećmi, a młodzież staje się dorosła. Tytułowe niebieskie drzwi zostały pomalowane przez mamę Łukasza w okresie nastoletniego buntu, a jednocześnie stały się początkiem głębokiej przemiany jej syna w dojrzałego chłopca. Dlatego są symbolem łączącym dzieci i rodziców, młodzież i dorosłych, infantylizm i dojrzałość.

Za niebieskimi drzwiami (Polska 2016)
reżyseria: Mariusz Palej
scenariusz: Adam Wojtyszko, Magdalena Nieć, Katarzyna Stochowicz-Gacek
obsada: Dominik Kowalczyk, Ewa Błaszczyk, Michał Żebrowski, Magdalena Nieć, Teresa Lipowska, Adam Ferency
zdjęcia: Witold Płóciennik
muzyka: Michał Szablowski
gatunek: przygodowy/familijny
dystrybucja: Mówi Serwis
czas trwania: 84'

ram gazetawroclawska naszemiasto dlastudenta wroclawpl tuwroclaw wtwlogo