5. FAF zakończony

faf16logoW czwartek 27 października w DCF-ie odbyła się uroczysta gala, zamykająca 5. Festiwal Aktorstwa Filmowego im. Tadeusza Szymkowa. Statuetki Złotych Szczeniaków za najlepsze role w nowych polskich filmach jury przyznało: Michalinie Łabacz, Bartłomiejowi Topie, Annie Dymnej i Arkadiuszowi Jakubikowi.

We Wrocławiu zakończył się 5. Festiwal Aktorstwa Filmowego im. Tadeusz Szymkowa. Złoty Szczeniak tegorocznego festiwalu za najlepszą pierwszoplanową kobiecą kreację aktorską trafił do Michaliny Łabacz „za stworzenie pełnej, dojrzałej kreacji młodej dziewczyny wrzuconej w tygiel okrutnej rzeczywistości” (w filmie „Wołyń”, reż. Wojciech Smarzowski).
 - Dziękuję ekipie filmu, dziękuję reżyserowi bo gdyby nie on, nie byłoby filmu. I gdyby nie on, nie byłoby mnie tutaj – mówiła młoda aktorka odbierając nagrodę podczas gali w Dolnośląskim Centrum Filmowym.  

Szczeniaka za główną rolę męską Jury 5. FAF przyznało Bartkowi Topie „za prostotę środków w stworzeniu odbiegającej od schematów kreacji policjanta” w filmie „Sługi Boże” (reż. Mariusz Gawryś). 
- Jest mi niewymownie miło być tu z Państwem, dziękuję szacownemu Jury. Ta nagroda zobowiązuje i jest w pełni zasłużona – żartował ze sceny Bartek Topa. – Postaram się nie zawieść zaufania – dodał.

Nagrodami za najlepsze kreacje drugoplanowe powędrowały do Anny Dymnej „za niezwykłe pokazanie piękna brzydoty spustoszenia”  w filmie „Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy” (reż. Janusz Majewski), a także Arkadiusza Jakubika „za kreację człowieka bezsilnego wobec destrukcji otaczającego świata z silną wolą przetrwania” („Wołyń”, reż. Wojciech Smarzowski).

Jurorzy (Zbigniew Waleryś – przewodniczący, Renata Dancewicz, Zygmunt Malanowicz i Robert Gonera) postanowili przyznać także wyróżnienia: dla Julii Kijowskiej za rolę w filmie „Sługi Boże” oraz Dawida Ogrodnika za kreację Tomka Beksińskiego w obrazie „Ostatnia rodzina”. 

Zamknięcie festiwalu uświetnił spektakl „Nasza klasa” w wykonaniu Teatru Naszego z Michałowic (Jadwiga i Tadeusz Kutowie, Jacek Szreniawa).

Festiwal Aktorstwa Filmowego trwał 6 dni we Wrocławiu, Kątach Wrocławskich i Namysłowie. Rozpoczęła go gala, podczas której Platynowymi Szczeniakami za wybitne osiągnięcia w aktorstwie filmowym uhonorowani zostali Magdalena Zawadzka i Jan Englert. Jak co roku FAF towarzyszyły recitale, koncerty i spotkania z aktorami, jak również warsztaty aktorskie dla młodzieży prowadzone przez Elżbietę Słobodę, pedagog Warszawskiej Szkoły Filmowej. 

ram gazetawroclawska naszemiasto dlastudenta wroclawpl tuwroclaw wtwlogo