Premiera: „Zaćma”

zacma2Od piątku 25 listopada zapraszamy do DCF-u na film Ryszarda Bugajskiego o okrutnej funkcjonariuszce bezpieki (Maria Mamona), która po latach szuka porady duchowej u księży (Janusz Gajos, Marek Kalita). Film nominowano do Złotych Lwów w Gdyni i Złotej Żaby w Konkursie Filmów Polskich na festiwalu Camerimage.

Druga połowa lat. 50. Julia Brystygierowa (Maria Mamona), zwana "Krwawą Luną", to eks-funkcjonariuszka Ministerstwa Bezpieczeństwa. Tam, jako szefowa owianego złą sławą Departamentu V, osobiście i z sadystyczną zawziętością katowała więźniów politycznych. Słynęła z donosów do NKWD, nie oszczędzając swoich partyjnych towarzyszy. Teraz, szukając porady duchowej, ubiega się o prywatną audiencję u prymasa Stefana Wyszyńskiego (Marek Kalita). Zanim jednak dojdzie do spotkania z głową Kościoła, Brystygierowa będzie musiała przekonać do swoich racji oślepionego księdza (Janusz Gajos) i cierpiącą na kryzys wiary zakonnicę (Małgorzata Zajączkowska).

REŻYSER O FILMIE:
Moim celem jest, by zewnętrzne wydarzenia stały się drugorzędne wobec tego, co dzieje się w psychice mojej bohaterki przeżywającej psychiczny kryzys. Stanęła ona na moralnym rozdrożu. Jeżeli chce odkupienia, musi potępić całe swe dotychczasowe życie, przyjąć zupełnie inną hierarchię wartości. Wspomnienia z przeszłości – prawdziwe i zmyślone – współczesne projekcje marzeń, przeplatają się ze sobą, nakładają na realne zdarzenia. Chodzi o to, by widz miał wrażenie, że „siedzi w głowie” bohaterki, by w jak największym stopniu mógł utożsamić się z nią, zrozumieć jej dramat, jej motywacje.

GŁOS MEDIÓW:
Reżyser te długie, ale wciągające rozmowy przetyka scenami wspomnień, momentami z życia Krwawej Luny, gdy robiła to, w co kiedyś wierzyła. Na szczęście nie epatuje przy tym okrucieństwem, właściwie nie ukazuje samych scen tortur, znęcania się nad przesłuchiwanymi. Film nie usiłuje szokować obrazem. (...) Nie da się ukryć, że film ten stoi przede wszystkim genialną rolą Marii Mamony, która wcieliła się w postać Julii. Ona tworzy ten film. Stara się zrozumieć bohaterkę, a przez to nie portretuje jej w jednoznaczny sposób. Nie rozgrzesza, nie usprawiedliwia, ukazuje najpełniejszy obraz z możliwych. Obraz kobiety szalenie skomplikowanej, obecnie bardzo zagubionej. Z jednej strony inteligentnej, wykształconej, z drugiej strony okrutnej, nieludzkiej, przerażającej. Brystigerowa w wykonaniu Mamony to postać nieoczywista. Szukająca odkupienia, ale niewierząca w Boga.  (…) Postać budząca mnóstwo skrajnych emocji.
Tomasz Błoński, film.com.pl

W postać funkcjonariuszki UB wciela się z dużym powodzeniem Maria Mamona. (…) W „Zaćmie” w niezwykle przekonujący sposób ukazuje zmianę wewnętrzną Brystygierowej. Partnerują jej równie znakomici: Janusz Gajos, Małgorzata Zajączkowska i Marek Kalita. (...) Pęknięcie postaci wydaje się najciekawsze w budowaniu jej ekranowego wizerunku.
Marcin Radomski, OnetFilm

Zaćma (Polska 2016)
scenariusz i reżyseria: Ryszard Bugajski
obsada: Maria Mamona, Małgorzata Zajączkowska, Janusz Gajos, Marek Kalita, Bartosz Porczyk, Kazimierz Kaczor, Sławomir Orzechowski, Olga Bołądź
zdjęcia: Arkadiusz Tomiak
muzyka: Shane Harvey
gatunek: dramat
dystrybucja: Kino Świat
czas trwania: 109'

ram gazetawroclawska naszemiasto dlastudenta wroclawpl tuwroclaw wtwlogo