Sputnik nad Polską 2016

sputniklogosputnikOd 9 do 13 grudnia w DCF-ie odbywać się będą pokazy wrocławskiej repliki 10. Festiwalu Filmów Rosyjskich „Sputnik nad Polską”. Prezentuje on co roku wybrane najciekawsze tytuły kina rosyjskiego. Zaprezentujemy 10 filmów, głównie z Konkursu Filmów Fabularnych, w tym jego zwycięzców. Bilety: 10/12 zł.

Ideą przewodnią festiwalu jest odrodzenie kinematografii rosyjskiej w świadomości polskich widzów po dwóch dekadach jej nieobecności. Pokazy filmowe pomagają polskich widzom zagłębić się w rosyjskiej kulturze – zobaczyć ją, usłyszeć, poczuć i zrozumieć. Celem tegorocznej wrocławskiej repliki festiwalu jest zaprezentowanie wybranych nowych filmów rosyjskich. Większość z nich startowała w Konkursie Filmów Fabularnych tegorocznej głównej, warszawskiej edycji festiwalu. W DCF-ie pokażemy m.in. zwycięzców tego konkursu – filmy: „Uczeń”, reż. Kiriłł Sieriebriennikow (Grand Prix), „Insight”, reż. Aleksandr Kott (II nagroda) i „Zoologia”, reż. Iwan I. Twierdowskij (III nagroda). Wrocławskie projekcje otworzy zwycięzca Małego Sputnika – Sekcji dla Młodzieży (14+)– film „Dobry chłopiec”, reż. Oksana Karas, który brał też udział w konkursie głównym.

Festiwal od poczęcia cieszy się ogromną popularnością i zainteresowaniem szerokiego grona odbiorców w Polsce. Biorąc pod uwagę nikłą dystrybucję kinematografii rosyjskiej w naszym kraju, większość festiwalowych projekcji jest pokazywana premierowo, co dla większości widzów jest jedyną okazją do obejrzenia ich na dużym ekranie.

Organizowany po raz dziesiąty festiwal kina rosyjskiego „Sputnik” dedykowany jest fanom kina rosyjskiego oraz miłośnikom kinematografii w ogóle. Organizatorzy festiwalu dokładają wszelkich starań, aby prezentowany program reprezentowały najlepsze rosyjskie produkcje, o najróżnorodniejszej problematyce. Gromadzą filmy, które pozwolą widzom poznać najodleglejsze zakątki Rosji i ich mieszkańców.

Organizatorem przedsięwzięcia jest Fundacja Wspieram, która zajmuje się współpracą kulturową pomiędzy Polską, a Rosją. Od 2007 roku cyklicznie organizuje Festiwal Filmów Rosyjskich „Sputnik nad Polską” w Warszawie i kilkudziesięciu miastach w Polsce. W ciągu ostatnich 9 lat udało się pokazać blisko 1 400 filmów w ponad 50 miastach w Polsce, a projekcje zgromadziły łącznie ponad 100 000 widzów. Od 2008 roku istnieje organizowany również przez tę fundację bliźniaczy Festiwal Filmów Polskich „Wisła” w Rosji i kilku rosyjskich miastach oraz w Tadżykistanie, Uzbekistanie i Azerbejdżanie.

Opisy filmów poniżej, pod programem.
Więcej informacji o festiwalu: http://www.sputnikfestiwal.pl

PROGRAM:

piątek 9.12.2016
16.30 „Dobry chłopiec”, reż. Oksana Karas, Rosja 2016, 95'
18.30 „Mnich i demon”, reż. Nikołaj Dostal, Rosja 2016, 114'
sobota 10.12.2016
16.30 „Insight”, reż. Aleksandr Kott, Rosja 2015, 90'
18.30 „Syndrom kukiełki”, reż. Jelena Chazanowa, Rosja/Szwajcaria/Niemcy 2015, 101'
niedziela 11.12.2016
16.30 „Miejskie ptaszki”, reż. Julia Biełaja, Rosja 2016, 87'
18.30 „Dotyk wiatru”, reż. Olga Wieremiejewa, Jelena Demidowa, Rosja 2016, 77'
poniedziałek 12.12.2016
16.30 „Zoologia”, reż. Iwan I. Twierdowskij, Rosja/Niemcy/Francja 2016, 88'
18.30 „Uczeń”, reż. Kiriłł Sieriebriennikow, Rosja 2016, 118'
wtorek 13.12.2016
16.30 „Znalezisko”, reż. Wiktor Diemient, Rosja 2015, 98'
18.30 „O miłości”, reż. Anna Melikian, Rosja 2015, 115'

 

OPISY FILMÓW:

piątek 9.12.2016
16.30 „Dobry chłopiec” (Khoroshiy malchik), reż. Oksana Karas, Rosja 2016, 95'
sputnikDobrychlopieczwycięzca w sekcji: Mały Sputnik – Sekcja dla Młodzieży (14+) oraz udział w sekcji: Konkurs Filmów Fabularnych
Obsada: Siemion Treskunow, Konstantin Chabienski, Michaił Jefremow, Ieva Andrejevaitė, Anastasija Bogatyriowa, Aleksandr Pal, Tatiana Dogiliewa, Irina Piegowa, Irina Denisowa, Andriej Karasiewicz, Oleg Sokołow
Gatunek: Komedia
Nagrody:
2016 - Nagroda Główna na 27. Otwartym Rosyjskim Festiwalu Filmowym „Kinotawr” w Soczi
Opowieść o sześciu dniach z życia wyjątkowo, jak na swój młody wiek, oczytanego i pewnego siebie ucznia dziewiątej klasy, Koli Smirnowa. Zwykły, jak mogłoby się wydawać, tydzień z życia niczym niewyróżniającego się nastolatka obfituje jednak w szereg niecodziennych wydarzeń. Po pierwsze, Kola zakochuje się w swojej nauczycielce, z kolei w Koli zadurza się Ksiusza, uczennica ostatniej klasy i córka dyrektora szkoły. Na domiar złego ktoś podpala szkolną przybudówkę, w której przechowywane były nowe komputery. W dodatku tata Koli obwieszcza członkom rodziny o zmianie rytmu dobowego na 12/36 (śpimy 12 h na dobę, nie śpimy 36), przez co główny bohater nie ma szans się wyspać i uporządkować swoich myśli. Wtem, niespodziewanie, dyrektor szkoły składa uczniowi zaskakującą propozycję…

18.30 „Mnich i demon” (Monakh i bes), reż. Nikołaj Dostal, Rosja 2016, 114'
sputnikMnichidemonsekcja: Konkurs Filmów Fabularnych
Obsada: Timofiej Tribuncew, Gieorgij Fetisow, Boris Kamorzin, Nikita Tarasow, Siergiej Barkowskij, Roman Madianow
Gatunek: Komedia fantastyczna
Akcja tej fantastycznej historii toczy się w pierwszej połowie XIX wieku. W męskim monasterze pojawia się nowy mieszkaniec, Iwan Siemienowicz. Wraz z mnichem do klasztoru przenikają jednak i ciemnie siły, które materializują się w osobie demona o imieniu Legion. Legion obrał Iwana za obiekt swojej diabelskiej działalności, wszelkimi sposobami kusząc mnicha, by sprowadzić go z wybranej przez niego drogi służby Bogu. Jednak im większa jest pokusa, tym mocniejsze są siły duchowe Iwana.

sobota 10.12.2016
16.30 „Insight” (Insayt), reż. Aleksandr Kott, Rosja 2015, 90'
sputnikInsightII nagroda w sekcji: Konkurs Filmów Fabularnych
Obsada: Aleksandr Jacenko, Agrippina Stiekłowa, Andriej Bilżo, Filipp Awdiejew, Michaił Czierkasow
Gatunek: Dramat
Nagrody:
2016 - Nagroda Rosyjskiej Akademii Filmowej „Nika” za najlepszą rolę męską (Aleksandr Jacenko)
2016 - Nagroda dla najlepszego filmu na Festiwalu Filmów Centralnej i Wschodniej Europy „GoEast” w Wiesbaden, Niemcy
2015 - Nagroda im. François Chalais’go za najlepszy scenariusz na Festiwalu Kina Rosyjskiego w Honfleur, Francja
2015 - Nagroda Specjalna im. dramaturga Walerija Frida na MFF „Stalker” w Moskwie
Bohater filmu Pawieł Zujew traci wzrok i jest zmuszony zacząć wszystko od zera. Zmuszony jest porzucić swoje dotychczasowe życie, w nowym zaś spotyka niezwykłą kobietę, która jest zdolna zobaczyć więcej niż inni ludzie. Kobieta nosi symboliczne imię Nadieżda (z rosyjskiego „nadzieja”), pracuje w miejscowym szpitalu. Nadieżda pomoże Zujewowi odszukać nowe siły i ponownie odnaleźć się w rzeczywistości. Tak oto tych dwoje ludzi o jednakowo silnych charakterach przeżyje być może najlepsze dni swojego życia.

18.30 „Syndrom kukiełki” (Sindrom Petrushki), reż. Jelena Chazanowa, Rosja/Szwajcaria/Niemcy 2015, 101'
sputnikZespolkukielkisekcja: Okno na Europę: program koprodukcji
Obsada: Jewgienij Mironow, Czułpan Chamatowa, Merab Ninidze
Gatunek: Dramat
Nagrody:
2015 - Nagroda im. Mikaela Tariwerdijewa za muzykę na 26. Otwartym Rosyjskim Festiwalu Filmowym w Soczi
Na motywach powieści Diny Rubinej o tym samym tytule. Pietia od małego był zakochany w teatrze kukiełkowym, jednak jeszcze bardziej zawładnęła jego sercem prawdziwa dziewczynka, Liza. Pietia tworzy Lizę jak Pigmalion Galateę – staje się dla niej ojcem, przyjacielem, mężem… Jeśli jednak Pigmalion cierpiał, ponieważ nie mógł ożywić kamienia, to Pietia boryka się z odwrotnym problemem: Liza jest żywą kobietą, która nigdy mu nie ulegnie i nigdy nie będzie należeć tylko do niego… Jest to historia miłości absolutnej twórcy do własnego dzieła.

niedziela 11.12.2016
16.30 „Miejskie ptaszki” (Gorodskie ptichki), reż. Julia Biełaja, Rosja 2016, 87'
sputnikMiejskieptaszkisekcja: Kalejdoskop
Obsada: Jewgienija Afonskaja, Jewgienija Gromowa, Anna Workujewa, Filipp Awdiejew, Aleksandr Gorczilin, Harald Rosenstrøm, Jelena Machowa, Artiom Suczkow
Gatunek: Komediodramat
Historia trzech przyjaciółek, które w chaosie dnia codziennego szukają miłości. Masza jest redaktorem w wydawnictwie dla dzieci; pochodzi z dobrego domu, ma problem z nadwagą i wiele kompleksów. Pewnego dnia trafia w zupełnie niespodziewaną dla niej samej sytuację: budzi się skacowana w klubie bokserskim. Nastia sprzedaje modne ubrania, jest przedsiębiorcza i samodzielna; wynajmuje mieszkanie wraz ze swoim chłopakiem Romanem, początkującym tatuażystą. Nastia przypadkowo dowiaduje się, ze Roman ją zdradził, postanawia się więc zemścić. Rita jest recepcjonistką w hostelu, który jest jednocześnie miejscem spotkań trzech przyjaciółek. Rita to romantyczka; z powodu lęku wysokości rzadko podróżuje, potrafi za to zabawnie przekomarzać się z zagranicznymi gośćmi hostelu: upija ich i ogrywa w hokeja stołowego. Spotkanie z jednym z nich, Haroldem, zmusza jednak Ritę, by inaczej niż dotychczas spojrzała na otaczający ją świat. Każda z bohaterek stara się zdobyć miłość, co wcale nie jest prostym zadaniem.

18.30 „Dotyk wiatru” (Prikosnovenie vetra), reż. Olga Wieremiejewa, Jelena Demidowa (część dokumentalna), Rosja 2016, 77'
sputnikDotykwiatrusekcja: Konkurs Filmów Fabularnych
Obsada: Julia Aug, Eduard Żagbajew
Gatunek: Dramat
Nagrody:
2016 - Wyróżnienie (Julia Aug) na 24. Festiwalu Kina Rosyjskiego „Okno na Europę” w Wyborgu
„Dotyk wiatru” to produkcja łącząca w sobie cechy filmu fabularnego oraz dokumentu. Zdjęcia były kręcone w Buriacji, centrum rosyjskiego buddyzmu. W części fabularnej moskiewska aktorka Julia wyrusza na zdjęcia filmowe do dalekiej Buriacji. Chce tam odnaleźć mężczyznę, którego kiedyś kochała. Julia jest nieuleczalnie chora i nie wierzy już w cuda, ale w Buriacji otrzymuje jeszcze jedną szansę od losu. Równolegle opowiadana jest prawdziwa historia aktorki Julii Aug, która podczas swojej pierwszej wizyty w Buriacji spotkała tam swojego filmowego partnera, aktora Eduarda Żagbajewa. W czasie swej podróży kobieta trafia do Iwołgińskiego Dacanu, gdzie staje twarzą w twarz z legendą buddyjskiego Lamy Chambo Lamy Itigełowa, buddyjskim mnichem , który przewrócił do góry nogami i obalił wszystkie teorie naukowe o życiu i śmierci. Odwiedza także praktykującego lamę astrologa, żeby dowiedzieć się, co czeka ją w przyszłości.

poniedziałek 12.12.2016
16.30 „Zoologia” (Zoologiya), reż. Iwan I. Twierdowskij, Rosja/Niemcy/Francja 2016, 88'
sputnikZoologiadrukIII nagroda w sekcji: Konkurs Filmów Fabularnych
Obsada: Natalia Pawlenkowa, Dmitrij Groszew, Irina Czipiżenko, Masza Tokariewa, Aleksandr Gorczilin, Nina Swiridowa, Władimir Siergiejew, Walentina Popowa, Ludmiła Szestakowa, Julia Pimkina
Gatunek: Dramat
Nagrody:
2016 - Nagroda za najlepszą rolę kobiecą (Natalia Pawlenkowa) na 27. Otwartym Rosyjskim Festiwalu Filmowym „Kinotawr”, Soczi
2016 - Nagroda Izby Krytyków i Znawców Filmowych (Iwan I. Twierdowskij) na 27. Otwartym Rosyjskim Festiwalu Filmowym „Kinotawr”, Soczi
Natasza mieszka wraz z matką w niewielkim nadmorskim mieście. Jej życie jest nudne i monotonne. Natasza pracuje w zoo, gdzie już od dawna jest obiektem drwin i plotek. Niespodziewanie jednak przechodzi dziwną metamorfozę – pewnego dnia wyrasta jej ogon. Początkowo jest zmieszana pojawieniem się tak dziwnego atrybutu, ale z czasem jednak przyzwyczaja się do niego i stara się go nawet wykorzystać, aby odnaleźć samą siebie i zacząć żyć pełną piersią.

18.30 „Uczeń” ((M)uchenik), reż. Kiriłł Sieriebriennikow, Rosja 2016, 118'
sputnikUczenStillGRAND PRIX w sekcji: Konkurs Filmów Fabularnych
Scenariusz: Kiriłł Sieriebriennikow, Marius von Mayenburg, Zdjęcia: Władisław Opielianc, Obsada: Wiktoria Isakowa, Piotr Skworcow, Aleksandr Gorczilin, Julia Aug, Aleksandra Riewienko, Anton Wasiliew, Nikołaj Roszczin, Swietłana Bragarnik, Irina Rudnickaja, Marina Kleszczewa 
Muzyka: Ilja Diemuckij
Gatunek: Dramat
Nagrody:
2016 - Nagroda im. François Chalais’go na 68. MFF w Cannes 
Świat nie funkcjonuje tak, jak powinien. Światem zawładnęły moce zła. Jest przepełniony kłamstwem, fałszem i obłudą. Zbezczeszczono wszelkie cnoty, a wiarę utracono. Główny bohater, nastoletni Wieniamin, uważa, że wie wszystko o moralności. Wie, co jest dobre, a co złe; wie, jak powinno się przestrzegać zasad i przed kim należy je chronić. Zachowanie Wieniamina wystawia jego otoczenie na poważną próbę. Jasnooki młodzieniec, dotychczas onieśmielony nawet w kontaktach z rówieśniczkami, w mgnieniu oka zmienia się we współczesnego Tartuffe'a, zdolnego zmusić tłum do nazywania czarnego białym. Jedyną osobą która usiłuje uratować głównego bohatera, jest nauczycielka biologii, Jelena Lwowna. W rezultacie to ona sama, jak każdy przyzwoity człowiek rzucający wyzwanie fanatyzmowi, będzie potrzebować pomocy.

wtorek 13.12.2016
16.30 „Znalezisko” (Nakhodka), reż. Wiktor Diemient, Rosja 2014, 98'
sputnikZnaleziskosekcja: Konkurs Filmów Fabularnych
Obsada: Aleksiej Guskow, Nadieżda Markina, Anastasija Szebieliowa, Walerij Smirnow, Maria Sokowa, Jegor Charłamow
Gatunek: Dramat
Starszy inspektor Nadzoru Rybołówstwa Trofim Rusanow, uważający siebie samego za „przedstawiciela prawa”, a resztę ludzi za „łajdaków i złodziei”, z woli przypadku trafia w sam środek tajgi, dziesiątki kilometrów od terenów zamieszkałych przez ludzi. Przyjdzie mu więc stanąć twarzą w twarz z surową przyrodą. Historia ta zupełnie zmieni jego sposób postrzegania świata.

18.30 „O miłości” (Pro lyubov), reż. Anna Melikian, Rosja 2015, 115'
sputnikOmiloscisekcja: Konkurs Filmów Fabularnych
Muzyka: Dmitrij Jemieljanow
Obsada: Renata Litwinowa, Michaił Jefriemow, Maria Szałajewa, Wasilij Raksza, Julia Snigir, Władimir Maszkow, Aleksiej Filimonow, Jewgienij Cyganow, Aleksandra Borticz, Maria Daniluk
Gatunek: Komedia
Nagrody:
2015 - Nagroda Główna na 26. Otwartym Rosyjskim Festiwalu Filmowym „Kinotawr” w Soczi
2015 - Nagroda Jury Dystrybutorów Filmowych na 26. Otwartym Rosyjskim Festiwalu Filmowym „Kinotawr” w Soczi
„Czym jest miłość?” – to pytanie, na które starają się odpowiedzieć bohaterowie filmu. Film składa się z szeregu przeplatających się ze sobą historii. Jest to kalejdoskop krótkich, zupełnie niepodobnych do siebie opowieści, w których główne role odgrywają różne postacie. Tak oto poznajemy historie młodej pary zafascynowanej anime i ukrywającej swoją prawdziwą tożsamość pod przebraniami bohaterów tych japońskich animacji, sekretarki, której szef składa niemoralną propozycję, Japonki, która przyjechała do Moskwy z nadzieją, że to w Rosji spotka prawdziwą miłość, artysty grafficiarza poszukującego ideału piękna i kobiety, którą były mąż zatrudnia do dość nietypowego zadania.

ram gazetawroclawska naszemiasto dlastudenta wroclawpl tuwroclaw wtwlogo