Premiera: „Sully”

sullyOd piątku 2 grudnia zapraszamy do DCF-u na nowy film Clinta Eastwooda. To prawdziwa historia doświadczonego pilota (Tom Hanks), który w 2009 r. uratował pasażerów samolotu, lądując na rzece Hudson. Nazywany jest bohaterem, ale śledztwo ujawnia nieprawidłowości, które mogą zagrozić jego karierze.

Clint Eastwood opowiada historię pilota, która zasłynął przed kilku laty. 15 stycznia 2009 roku cały świat był świadkiem „Cudu na rzece Hudson”, kiedy to kapitan Chesley „Sully” Sullenberger (Tom Hanks) posadził uszkodzony samolot na zimnych wodach rzeki Hudson, ratując życie 155 osobom znajdującym się na pokładzie. Jednak, mimo że opinia publiczna i media głośno wychwalały Sully'ego za jego wyjątkowe umiejętności lotnicze, w czasie śledztwa zostały ujawnione fakty, które mogły zniszczyć jego reputację i karierę. W filmie występują również Aaron Eckhart jako drugi pilot Sully'ego, Jeff Skiles, oraz Laura Linney w roli żony Sully'ego — Lorraine Sullenberger.

GŁOS MEDIÓW:
Wyzwanie polegało m.in. na opowiedzeniu superbohaterskiego czynu pilota bez kłucia w oczy patosem i przesadnego odwoływania się do patriotycznych uczuć. Clint Eastwood jako reżyser widowiska wyszedł z tej próby zwycięsko. „Sully” nie jest bowiem – wbrew temu, czego można się spodziewać – prostą ilustracją heroicznego aktu ratowania życia uczestników feralnego lotu, tylko zaskakującą i nieoczywistą opowieścią o prawnych konsekwencjach trudnych, bo podejmowanych instynktownie, niezgodnie z obowiązującymi procedurami wyborów. (...) Poświęcając film przygotowaniom do sądowej obrony pilota zmuszonego do złożenia wyjaśnień przed Narodową Radą Bezpieczeństwa Transportu, Eastwood przeniósł ciężar opowieści z wymiaru katastroficznego na moralno-filozoficzny. Do sukcesu dołożył się Tom Hanks (…) stworzył jedną z wyrazistszych kreacji w karierze.
Janusz Wróblewski, Polityka

Chesleya Sullenbergera odgrywa, zresztą bardzo udanie, Tom Hanks. (…) Jego Sully jest wyważony, stonowany, wyciszony. Taki w pewnym sensie jest cały film Eastwooda. Pomimo spektakularnego tematu, o którym opowiada, nie ma tu szukania taniej sensacji czy zbędnego patosu. Reżyser „Gran Torino” udowadnia, że o bohaterach można mówić też „po cichu” i paradoksalnie ma to jeszcze większą siłę rażenia.
Kuba Armata, film.wp.pl

Oglądając "Sully’ego" naprawdę trudno uwierzyć w to, że Eastwood ma już 86 lat. To doskonały przykład filmu, który określa się zwykle mianem "dobrze wyreżyserowanego".
Marta Bałaga, film.onet.pl

Sully (USA 2016)
reżyseria: Clint Eastwood
scenariusz: Todd Komarnicki
obsada: Tom Hanks, Aaron Eckhart, Laura Linney, Autumn Reeser
zdjęcia: Tom Stern
muzyka: Christian Jacob
gatunek: dramat/biograficzny
dystrybucja: Warner
czas trwania: 96'

ram gazetawroclawska naszemiasto dlastudenta wroclawpl tuwroclaw wtwlogo