Premiera „Pokoleń” z Wytwórni

pokoleniaW poniedziałek 12 grudnia o 19.00 w DCF-ie odbędzie się uroczysta premiera filmu fabularno-dokumentalnego Janusza Zaorskiego. Film powstał z okazji jubileuszu Wytwórni Filmów Fabularnych we Wrocławiu z fragmentów wielu filmów w niej zrealizowanych. Wstęp: 15 zł (uwaga: liczba miejsc ograniczona).

Z 450 filmów zrealizowanych w WFF we Wrocławiu Zaorski wybrał ok. 50 tytułów, a ich fragmenty ułożył nie według daty realizacji, ale zgodnie z chronologią historii Polski, poczynając od „Pokolenia” Wajdy, poprzez filmy Chęcińskiego, Hasa, Kutza, Polańskiego, aż po Holland, Kieślowskiego, Marczewskiego, Zanussiego, i wielu innych. Powstał w ten sposób niezwykły obraz kilkudziesięciu lat historii naszego kraju i polskiego kina, zwieńczony współczesną ramą.

Nawiązując do dzieła Andrzeja Wajdy „Pokolenie”, film zaczyna się w 1939 roku od sceny kradzieży węgla z niemieckiego pociągu towarowego. Czwórka roześmianych chłopaków (Cybulski, Polański, Łomnicki, Ber) brutalnie wkracza w dojrzałość. Jeden z nich (Ber) zostaje zastrzelony przez niemieckiego żołnierza, inny (Jaś Krone), po wystrzeleniu całej amunicji, decyduje się na samobójczy krok i rzuca się z ostatniego piętra klatki schodowej. Fragment filmu „Olimpiada 40” pokazuje opór polskich żołnierzy, którzy na przekór komendantowi, organizują w stalagu „igrzyska olimpijskie”. Koniec wojny to z jednej strony Cybulski w „Jak być kochaną”, opuszczający skrytkę, w której się ukrywał, z drugiej – to Maciej Chełmicki. Bohaterowie Komedii „Sami swoi”: Pawlak i Kargul przyjeżdżają na Ziemie Odzyskane.

Kolejne sekwencje polskiej historii – a jednocześnie historii polskiego kina – opowiadają sugestywne kadry z najbardziej znanych polskich filmów: „Nikt nie woła” Kazimierza Kutza, „Agnieszka 46” Sylwestra Chęcińskiego, „W zawieszeniu” i „Ostatni prom” Waldemara Krzystka, „Dreszcze” Wojciecha Marczewskiego, „Wielki bieg” Jerzego Domaradzkiego, „Pętla” Wojciecha Jerzego Hasa, „Salto” Tadeusza Konwickiego, „Nóż w wodzie” Romana Polańskiego, „Indeks” Janusza Kijowskiego, „Yesterday” i „Marcowe migdały” Radosława Piwowarskiego, „Anatomia miłości” Romana Załuskiego. Tę 100-minutową lekcję historii kończy film Piotra Łazarkiewicza „Fala” i suplement do niego, czyli spotkanie po latach, w 2015 roku, z bohaterami filmu z 1985 roku. W budynku dawnej WFF-2 Maciek Chełmicki z „Popiołu i diamentu” zwiedza wytwórnię, tę starą, którą zobaczymy na archiwalnych wykopiowaniach i tę nową, wyposażoną w supernowoczesny sprzęt audiowizualny.

Koproducentem filmu jest Odra-Film poprzez dofinansowanie w Dolnośląskim Konkursie Filmowym ze środków Samorządów Województwa Dolnośląskiego i Miasta Wrocławia.

REŻYSER O FILMIE:
Debiutowałem filmem „Uciec jak najbliżej” na początku lat 70. we Wrocławskiej Wytwórni Filmowej. W sumie zrealizowałem tam pięć filmów i praktycznie przez pięć lat mieszkałem w stolicy Dolnego Śląska. Dlatego mam duży sentyment do tego miasta i z radością podjąłem się realizacji filmu o wrocławskiej WFF z okazji jej jubileuszu. Przypuszczam, że pomysł, aby uszeregować filmy zrealizowane we wrocławskiej wytwórni nie w kolejności dat ich powstania, ale w taki sposób, by tworzyły swoistą filmową historię Polski, jeszcze kilka lat temu nie przyszedłby mi do głowy. Syntetycznego myślenia nauczyła mnie jednak kilkudziesięcioletnia praca reżyserska, dwudziestoletnie doświadczenie w czytaniu prac krytyczno-filmowych jako juror w konkursie o Nagrodę im. Krzysztofa Mętraka i wreszcie praca pedagogiczna na Wydziale Reżyserii Akademii Teatralnej w Warszawie. „Pokolenia”, obraz składający się z fragmentów filmów zrealizowanych we Wrocławiu, jest jednocześnie moją bardzo osobistą wypowiedzią. To moja historia filmu, to moja historia kraju. Pokolenia polskich twórców filmowych towarzyszyły przez kolejne lata pokoleniom widzów. Na dobre i na złe.

POKOLENIA (Polska 2016)
scenariusz i reżyseria: Janusz Zaorski
zdjęcia: Andrzej Wolf
muzyka: Robert Krawczyk
gatunek: fabularno-dokumentalny

ram gazetawroclawska naszemiasto dlastudenta wroclawpl tuwroclaw wtwlogo