Festiwal HumanDOC

HD-logo-festiwal-humandocW dniach 16-20 grudnia o 18.00 zapraszamy do DCF-u na replikę VII Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych HumanDOC. Łączy on kino na najwyższym poziomie z refleksją na tematy globalne. Bilety: 10 zł; wtorkowy pokaz i debata organizowana przez Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej – za darmowymi wejściówkami.

Obrazy prezentowane na Festiwalu HumanDOC to prawdziwe perełki filmów dokumentalnych, krótko- i długometrażowych, pokazujących globalne współzależności, problemy i wyzwania. Festiwal to świat w zbliżeniu: życie za mniej niż jednego dolara dziennie, walka z wykluczeniem społecznym, skutki zmian klimatycznych, pomoc międzynarodowa, konflikty. HumanDOC to unikalne połączenie przyjemnego z pożytecznym: kina dokumentalnego na najwyższym światowym poziomie, kampanii społecznych, debat i dyskusji. Festiwal prezentuje filmy niebanalne, pełne pasji i emocji, które uwrażliwiają na niesprawiedliwość społeczną i przede wszystkim inspirują do działania, pokazują, że nawet będąc tu możemy zmieniać życie innych ludzi na lepsze, pomagać nawet w najdalszych zakątkach świata. To filmy, które inspirują do myślenia i pozwolą odkryć świat na nowo!

Po projekcji filmu „Przez piekło do Europy”, Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej zaprasza na debatę pt. „Droga do Europy: podróż warta ryzyka?”. W panelu wezmą udział: Bartłomiej Balcerzyk (Parlament Europejski), Agnieszka Florczak (Team Europe), Agata Ferenc (Koalicja Wrocław Wita Uchodźców, Fundacja Dom Pokoju). Moderatorem wydarzenia będzie Jan Pelczar (Radio Wrocław).

Polska należy do grupy 40 najbogatszych państw świata, w skali międzynarodowej jesteśmy krajem wysokorozwiniętym. Od lat nasz kraj jest nie tylko biorcą, ale także i dawcą pomocy zagranicznej. Na pomoc innym krajom wydajemy około 2 miliardy złotych rocznie. Unia Europejska wydaje na wsparcie społeczeństw Globalnego Południa setki miliardów euro. Co to oznacza? Komu i w jaki sposób pomagamy? Dlaczego decydujemy się wspierać innych ludzi, często żyjących w krajach odległych od Polski i Europy?
Globalizacja w dużym stopniu uzależniła od siebie społeczeństwa żyjące w różnych miejscach na świecie, spowodowała, że problemy krajów słabo rozwiniętych urosły do rangi problemów globalnych. Równocześnie jednak przepaść ekonomiczna pomiędzy bogatą północą (tzw. Globalną Północą) a biednym południem (tzw. Globalnym Południem) nieustająco pogłębia się. Niekontrolowany przyrost ludności świata i towarzyszące mu bezrobocie wywołują skrajne ubóstwo, epidemie głodu i chorób zakaźnych. Wybuchają kolejne konflikty, które wymuszają na krajach bogatszych kosztowne interwencje. Nadmierna konsumpcja powoduje wyczerpywanie się zasobów naturalnych i dramatycznie pogarsza stan środowiska naturalnego. Problemy te to tylko wycinek z bardzo długiej listy wyzwań, przed którymi stoi współczesny świat. Czy robimy wystarczająco dużo, aby zaradzić tym problemom? Czy jesteśmy jeszcze w stanie kontrolować bieg wypadków?

Więcej informacji o festiwalu: http://www.festival.humandoc.pl

PROGRAM:

PT 16.12, 18:00: „24 śniegi”, Rosja 2016, 90'
SO 17.12, 18:00: „Gorączka złota”, USA, Gwatemala, Kanada 2016, 83'
ND 18.12, 18:00: „Inne dzieci”, Hiszpania 2016, 84'
PO 19.12, 18:00: „Niewybaczone”, Niemcy, Rwanda 2014, 75'
WT 20.12, 18:00: „Przez piekło do Europy”, Francja 2013, 90' + debata 90' – POKAZ BEZPŁATNY

 

OPISY FILMÓW:

24 śniegi (24 snega), reż. Mikhail Barynin, Rosja 2016, 90'
HD-24sniegiSergiej żyje w odosobnieniu. Codzienność jest dla niego wyzwaniem, zmuszającym go do walki z naturą i własną samotnością. W ekstremalnych warunkach poszukuje wolności. Bohater spędza większość czasu z dala od swojej wsi zajmując się hodowlą koni. Zwierzęta zastępują mu rodzinę, z którą widuje się zaledwie kilka razy w roku.
Dokument ukazuje egzystencję człowieka mieszkającego w całkowitej izolacji w najzimniejszym miejscu na świecie – arktycznej Jakucji. Niezwykłą wartością filmu są bezkresne zimowe krajobrazy Syberii. Na uwagę zasługują również zdjęcia zwierząt, które przywołują na myśl niezależność – nadrzędną wartość dla Sergieja.

 


Gorączka złota (Gold Fever), reż.  J.T. Haines, USA, Gwatemala, Kanada 2016, 83'
HD-goraczkazlotaGold Fever porusza problem przemysłu złotniczego w Ameryce Łacińskiej. Budowa kopalni w Gwatemali uderza w najbiedniejszych. Mieszkańcy muszą toczyć walkę o swoje ziemie z wielkimi korporacjami i prywatnymi inwestorami. W filmie zabierają głos osoby z różnych środowisk: rolnicy, artyści i przedsiębiorcy.
Dokument wyróżniono nagrodą The 2013 Rigoberta Menchú Grand Prix na festiwalu First Peoples Festival w Montrealu. Został on doceniony za bezkompromisowość w ukazywaniu wyzysku i destrukcyjnego wpływu transnarodowego górnictwa na lokalne społeczności.

 


Inne dzieci (The Other Kids), reż. Pablo de la Chica, Hiszpania 2016, 84'
HD-innedzieciDokument w reżyserii Pablo De La Chica to inspirująca opowieść o potędze piłki nożnej, która może zmienić życie. Setki milionów dzieci uprawiają ten sport każdego dnia. Dla wielu z nich dotacje piłkarskie są jedynym sposobem, aby uzyskać dostęp do edukacji, są szansą na lepszą przyszłość. Los Mubiry Rigana zależy właśnie od jednego z takich stypendiów. W jego przypadku to wręcz jedyny sposób na przetrwanie. Chłopiec marzy, że strzeli kiedyś gola, dzięki któremu jego kraj zdobędzie Puchar Afryki. Tak, jak to zrobił Torres dla Hiszpanii podczas Mistrzostw Europy.
Film pozwala nam śledzić ponad rok z życia Rigana. Przez cały ten czas chłopiec dąży do zrealizowania swojego planu. Jego determinacja i wiara zderzają się z ciężkimi, warunkami w których przyszło mu żyć.


„Niewybaczone”(Unversöhnt), reż. Lukas Augustin, Niemcy, Rwanda 2014, 75'
HD-niewybaczoneFilm przedstawia relację zbrodniarzy i ich ofiar. Granicę, którą muszą przekroczyć pokrzywdzeni lub ich bliscy, aby poprzez bezpośrednią konfrontację z przestępcami mogli im wybaczyć.  Dwadzieścia lat po ludobójstwie w Rawannie (Rwanda) rząd wzywa ofiary i ich oprawców do pojednania, podejmuje  próby darowania win i ponownego życia we wspólnocie. Lata pozostawania w nienawiści i chęć zemsty nie pomagają tym pierwszym w odpuszczeniu  dawnych krzywd. Z kolei ci drudzy, po długim czasie spędzonym w więzieniu i rozmyślaniach o przeszłości, uświadamiają sobie, że zaprzepaścili także własne życie.
Lucas Agustin – zaledwie trzydziestoletni, niemiecki reżyser i dziennikarz, stworzył niezwykle poruszający dokument, który pokazuje, że nawet w obliczu największych zbrodni pozostajemy ludźmi, którzy pragną przebaczenia.


Przez piekło do Europy (Crossing Hell: Anything to Get to Europe), reż. Camille Courcy, Olivier Azpitarte, Paul Comiti, HD-przezpieklodoeuropyClaire Billet, Olivier Jobard, Francja 2013, 90'
Film przedstawia wyczerpującą wędrówkę dwóch nielegalnych grup emigrantów do ich wyśnionego Eldorado – Europy. Wśród nich znajdują się: Afgańczycy, którzy opuszczają Kabul oraz Kameruńczycy wyruszający ze środkowej Afryki. W swojej tułaczce przypominają niewolników. Są bici i okradani, a mimo to są gotowi zapłacić każdą cenę, by dotrzeć do celu.
Te dwie skomplikowane historie zostały nakręcone w niebezpiecznych warunkach. Ta droga to walka o przetrwanie. Po raz pierwszy sami możemy się przekonać, przez co muszą przejść emigranci, żeby dostać się do Europy.

 

ram gazetawroclawska naszemiasto dlastudenta wroclawpl tuwroclaw wtwlogo