Premiera: „Szczęście świata”

szczescieswiataOd piątku 23 grudnia zapraszamy do DCF-u na film Michała Rosy o relacjach mieszkańców pewnej kamienicy na Śląsku, tuż przed II WŚ i w latach 50. To sąsiedzi różnych narodowości: piękna Żydówka Róża (Karolina Gruszka), zauroczeni nią mężczyźni (m.in. Krzysztof Stroiński) i zazdrosne o nią kobiety.

Nowy film Michała Rosy, twórcy wielokrotnie nagradzanych obrazów: „Co słonko widziało”, „Cisza” i „Rysa”. Pełna magii, humoru i wzruszeń historia mieszkańców niezwykłej kamienicy na Śląsku – pięknej Róży, zauroczonych nią mężczyzn i kobiet, zazdrosnych o jej wdzięki. W filmie wystąpili m.in.: Karolina Gruszka, Agata Kulesza i Krzysztof Stroiński. Autorem zdjęć do filmu jest wielokrotnie nagradzany operator Marcin Koszałka (m.in. Złote Lwy na festiwalu w Gdyni za „Rewers”).

Warszawski dziennikarz i bon vivant Sobański (Tomasz Borkowski) opuszcza stolicę, by odszukać i przeprowadzić wywiad z autorem bestsellerowych przewodników, bijących rekordy sprzedaży. Choć sam pisarz skrzętnie ukrywa tożsamość, nieliczne tropy prowadzą do kamienicy na Śląsku, miejsca pełnego ludzi oryginalnych i wyjątkowych. Wśród nich są piękna Róża (Karolina Gruszka) – obiekt męskich westchnień i damskiej zazdrości oraz ulegający jej urokom mężczyźni – ekscentryczny pasjonat botaniki Tomasz (Krzysztof Stroiński), „przyjaciel domu” Jan (Przemysław Bluszcz), matematyczny geniusz na posadzie windziarza – Rufin (Dariusz Chojnacki), a także próbujący wyrwać się spod wpływów zaborczej matki (Agata Kulesza) nastolatek Harald. Chwile spędzone przez nich z piękną sąsiadką kuszą lekkością i swobodą, objawiając świat, do którego nie mieli dotąd dostępu. Jednak dziewczyna darzy uczuciem tylko jednego. Pewnego dnia Róża znika z życia kamienicy, pozostawiając w sercach adoratorów ślad – puste miejsce, tęsknotę oraz uczucia, które w przyszłości odmienią losy każdego z mężczyzn.

Film Michała Rosy zdobył 2 nagrody na festiwalu w Gdyni (za muzykę i scenografię) oraz nominację do Złotych Lwów, a także do Złotej Żaby w Konkursie Filmów Polskich festiwalu sztuki operatorskiej Camerimage.

GŁOS MEDIÓW:
(...) szeptany kult otacza od początku „Szczęście świata” Michała Rosy – popis artystycznej bezinteresowności, połączenie kina historycznego z metafizycznym, które cofa czas, zaciera granice rzeczywistości i mitu. (...) Film Rosy, łącząc precyzyjną, matematyczną konstrukcję z poezją, nasuwa na myśl kino Wesa Andersona, reżysera „Kochanków z Księżyca”. (...) Kino polskie rzadko dziś próbuje tańczyć z widzem w ten sposób. Cenny, zbytkowny film.
Tadeusz Sobolewski, wyborcza.pl

(…) bezpretensjonalnych, urokliwych scen jest w nim więcej. Rosa ma bowiem wyjątkowy talent do ich komponowania. Świetnie operuje przestrzenią, która jest inteligentnie i gustownie zagracona. Jak w filmach Wojciecha Jerzego Hasa, zwłaszcza w „Pożegnaniach”, mamy tu nadwyżkę przedwojennych bibelotów, które nierozerwalnie wiążą się z bohaterami. (...) Przestrzeń jest jakby osobnym bohaterem, który dopomina się uwagi i wpływa na zdarzenia w świecie przedstawionym. Bo w tym filmie wszystko jest ze sobą połączone (...) Rosa portretuje koniec pewnej epoki, świat, który zaraz odejdzie w niebyt, stanie się zaszłością. Nie jest to jednak kolejna z opowieści o Apokalipsie, chociaż reżyserowi udaje się oddać klimat fin de siècle. Niepokój czuć nawet w scenach względnego spokoju, emocje kotłują się pod powierzchnią niezależnie od tego, czy bohaterowie zastygają w miłosnym uścisku, czy też nerwowo gromadzą się przed kamienicą. Rosa wie, jak oddziaływać na widza bez dosłowności, bez ostentacyjności.
Artur Zaborski, film.interia.pl

Reżyser „Rysy” opowiada wyszukanym kadrem i lekkim spojrzeniem o ludziach, którzy, choć pochodzili z rożnych kręgów kulturowych, odnajdowali wspólne cele i pragnienia. Kamienica przypomina małą ojczyznę, której istnienie zostało zachwiane przez wybuch wojny. Po latach nic już nie będzie takie same, pomimo że ulotne marzenie pozostaną niezmienne (…) „Szczęście świata” zachwyca wizualnym dopracowaniem za sprawą zdjęć Marcina Koszałki oraz niezwykle efemeryczną Karoliną Gruszką. Ucieleśnia ona rozumienie niewinności, uwodzenia i kobiecości zatopione w brutalnym świecie. Róża pomaga odkrywać potencjał mężczyzn, inspiruje do działania.
Małgorzata Czop, fdb.pl

Szczęście świata (Polska 2016)
obsada: Karolina Gruszka, Agata Kulesza, Krzysztof Stroiński, Tomasz Borkowski, Dorota Segda, Przemysław Bluszcz, Dariusz Chojnacki, Andrzej Konopka, Marek Kalita
scenariusz i reżyseria: Michał Rosa
zdjęcia: Marcin Koszałka
muzyka: Janusz Wojtarowicz, Motion Trio
gatunek: komediodramat
dystrybucja: Kino Świat
czas trwania: 103'

ram gazetawroclawska naszemiasto dlastudenta wroclawpl tuwroclaw wtwlogo