Dyskusyjny Klub Filmowy - maj 2017  • 8 – SONG TO SONG - przedpremiera, reż. Terrence Malick, UK, 2016 – 129’
  • 29 – W DRODZE DO JAH, reż. N. Dernesch, M. Springer, Szwajcaria, Jamajka, Niemcy, 2013 – 92’

 

 


Seanse w poniedziałki o godz. 20.00 | Bilety - 10 zł
Działalność DKF-u jest dotowana przez Polski Instytut Sztuki Filmowej

songtosongSONG TO SONG

Rock’n’rollowe love story mistrza kina Terrence’a Malicka („Badlands”, „Drzewo życia”, „Cienka czerwona linia”, „Niebiańskie dni”) z Ryanem Goslingiem  w roli marzącego o karierze muzyka BV. Partnerują mu Rooney Mara, Michael Fassbender i Natalie Portman. Na planie filmowym znalazły się również legendy rocka m.in. Patti Smith, Iggy Pop, Florence and the Machine i Johnny Rotten z The Sex Pistols.
„Song to Song” to współczesny romans rozgrywający się w fascynującym świecie muzycznej bohemy. BV (Gosling) i Faye (Mara) są szaleńczo zakochanymi w sobie marzycielami. Oprócz miłości, łączy ich pragnienie zaistnienia w show biznesie. Choć drzwi do kariery może otworzyć im muzyczny magnat Cook (Fassbender), intencje cynicznego biznesmena nie są do końca jasne. Sprawy skomplikują się, gdy do miłosnego trójkąta dołączy jego nowa muza (Portman).

W filmie usłyszymy m.in. Goslinga nucącego słynny przebój „Runaway” ze szczytu listy przebojów „Billboardu” w 1961 roku. Utwór, który zapewnił nieśmiertelność piosenkarzowi i gitarzyście Charlesowi Westoverowi, posługującemu się scenicznym pseudonimem Del Shannon, to jeden z wielu muzycznych hitów pojawiających się w filmie.

 


 

wdrodzedojahW DRODZE DO JAH

„W drodze do Jah”  to przepełniony muzyką energetyzujący muzyczny film dokumentalny, w którym pochwała życia, optymizm i energia mieszają się z prawdziwymi obrazami Jamajki. Film opowiada o fenomenie muzyki reggae, widzianej oczami jej dwóch najsłynniejszych wykonawców. Zadaje też pytanie, czym tak naprawdę jest utopia i wolność, na czym polega przekraczanie kultur i jakie niesie to ze sobą konsekwencje. Film jest również szczerym, wnikliwym i krytycznym spojrzeniem na Jamajkę, daleko odbiegającym od turystycznych klisz.
Gwiazdy muzyki reggae Gentleman i Alborosie zabierają nas w przepełnioną energią i rytmami podróż na Jamajkę, pokazując piękno i bogactwo jamajskiej muzyki i kultury. Pojechali tam w poszukiwaniu sensu życia, którego nie mogli odnaleźć w konsumpcyjnej kulturze Zachodu. Znaleźli go na pełnej kontrastów i magii Jamajce.

„W trakcie podróży po karaibskiej wyspie Dernesch i Springer przyjmują perspektywę przybyszów z zewnątrz, ale poszerzają swoją wiedzę w towarzystwie wykwalifikowanych przewodników. Obecność Gentlemana i Alborosie – europejskich muzyków, którzy poznali jamajską rzeczywistość od podszewki – dodaje filmowi wiarygodności i czyni z niego rastafariańską wersję "Buena Vista Social Club" Wendersa.”

Piotr Czerkawski, Dziennik.pl

ram gazetawroclawska naszemiasto dlastudenta wroclawpl tuwroclaw wtwlogo