MDAG

Wrocławska odsłona 17. festiwalu filmów dokumentalnych Millennium Docs Against Gravity rozpocznie się w Dolnośląskim Centrum Filmowym 4 września. Festiwal po raz pierwszy odbędzie się w hybrydowej formie: najpierw w kinie, a nieco później w sieci.

Millennium Docs Against Gravity to największy w Polsce festiwal filmów dokumentalnych. Festiwal od początku swojego istnienia stawia na kino dokumentalne najwyższej próby oraz pogłębioną dyskusję na temat współczesnego świata. Zaplanowana na wiosnę 17. edycja Millennium Docs Against Gravity w związku z pandemią koronawirusa musiała zostać przeniesiona na drugą połowę roku. – Chcemy, aby nasza niemal 100-tysięczna widownia mogła cieszyć się najlepszym w historii programem festiwalu w bezpiecznej atmosferze. Dlatego nasz festiwal, na który składają się pokazy najlepszych filmów, spotkania z wybitnymi twórcami, warsztaty i wystawy, odbędzie się w późniejszym terminie – tłumaczył przenosiny festiwalu jego dyrektor, Artur Liebhart. W tradycyjnym, majowym terminie zorganizowane zostało Docs Against Isolation – internetowe wydarzenie, podczas którego widzowie mogli oglądać filmy z poprzednich edycji festiwalu czy brać udział w spotkaniach z twórcami i ekspertami. Cieszyło się ono ogromną popularnością: przyciągnęło aż 16 500 osób uczestników, a zaproponowane w ramach Docs Against Isolation filmy obejrzano ponad 113 000 razy.

Po sukcesie archiwalnej odsłony sieciowej, pora wrócić na salę kinową – 17. edycja Millennium Docs Against Gravity odbędzie się we Wrocławiu (ale też Warszawie, Katowicach, Poznaniu, Lublinie i Bydgoszczy) w dniach 4-13 września. Tegoroczna odsłona odbędzie się pod hasłem „Z czułości do świata”. – To dla nas ogromna radość, że na tę filmową ucztę po raz kolejny zaprosimy gości do Dolnośląskiego Centrum Filmowego, które jest partnerem Millennium Docs Against Gravity niemal od początku. Radość jest o tyle większa, że obecny rok jest dla DCF wyjątkowy, bo właśnie teraz obchodzimy 110. rocznicę pierwszego seansu filmowego w otwartym 3 września 1910 roku kinie Palast Theater w przedwojennym Breslau – mówi Jarosław Perduta, dyrektor Dolnośląskiego Centrum Filmowego.  – Mamy więc przyjemność witać gości festiwalowych w najważniejszym miesiącu naszego jubileuszu. Jednocześnie zapewniamy, że dołożymy wszelkich starań, aby kino było miejscem bezpiecznym dla widzów. Ważne jest dla nas, aby oglądali filmy w komfortowych warunkach, pamiętając jednak o zasadach higienicznych, które obowiązują we wszystkich placówkach kulturalnych.

Doświadczenie pandemii sprawiło jednak, że w 2020 roku festiwal po raz pierwszy zostanie zorganizowany w nowatorskiej hybrydowej formie. Na czym będzie ona polegała? Po zakończeniu edycji kinowej wybór festiwalowych filmów będzie można obejrzeć online, podobnie jak miało to miejsce podczas trwania Docs Against Isolation – tym razem jednak wybrane tytuły będą nowościami po raz pierwszy pokazywanymi w Polsce. Sieciowa część festiwalu potrwa od 19 września do 4 października.

Program

W programie 17. Millennium Docs Against Gravity – jak co roku – znalazły się rozmowy ze specjalistami, którzy zagłębią się w najbardziej interesujące problemy podnoszone przez festiwalowe filmy. O sytuacji w Syrii i w obozach uchodźczych, a przede wszystkim o doświadczeniu kobiet w czasie wojny porozmawiamy z aktywistami Humans of Aleppo (9.09, g. 18:00, „Kobiety wojny”). Z architektką Joanną Majczyk i Lechem Molińskim z festiwalu filmów o mieście i architekturze MIASTOmovie przyjrzymy się sytuacji kobiet we wrocławskim środowisku architektonicznym (6.09, g. 18:00, „Marzycielki miast”), a 11 września Anna Mękarska i Jakub Kordas z wrocławskiego ZOO opowiedzą o niezwykłym życiu i ochronie zagrożonych gatunków morskich zwierząt (11.09, „Zatoka cieni”).

Łączą nas filmy

Podczas festiwalu odbędą się również specjalne odsłony programów Dolnośląskiego Centrum Filmowego. Po filmie „W obronie prawa” (10.09, g. 20:00) w ramach City Docs, weźmiemy udział w dyskusji o praworządności w Polsce, na spotkaniu DKF „Centrum” obejrzymy wielowymiarowy, szczery portret Miloša Formana (7.09, g. 19:00, „Forman vs. Forman”), a w trakcie specjalnego wydania cyklu KinoUkraїna po pokazie „Ziemia jest niebieska jak pomarańcza” (5.09, 18:15) porozmawiamy o ukazanym w nim obrazie wojny.

Jak co roku wrocławscy seniorzy wezmą też udział w dwóch spotkaniach Akademii Dokumentalnej dla Seniorów (filmy „Lekcja miłości” i „Ośmiornica, nauczycielka życia”). Odbędą się także wydarzenia specjalne: epilog Europejskiej Nocy Literatury, w trakcie którego usłyszeć będzie można fragmenty książki „Oswajanie świata” Nicolasa Bouviera (5.09, g. 18:00 po filmie „Nomada. Na tropie Bruce’a Chatwina”) i gratka dla fanów kina z dreszczykiem, czyli Noc Grozy (12.09, g. 22:00) – pokaz „Egzorcysty” oraz dokumentu o kulisach powstawania tego kultowego horroru („Na wiarę. Egzorcysta Williama Friedkina”). W ostatni weekend festiwalu dla dzieci zajęcia przeprowadzi Akademia Dokumentalna OKI DOKI – filmy pokazane zostaną w dwóch blokach: „Stereotypy: oni jak my” i „Planeta moim domem”, a rozmowy o problemach w nich ukazanych poprowadzi edukatorka Martyna Stec. Rodzice z niemowlakami będą mogli wziąć też udział w specjalnych pokazach dostosowanych do obecności na sali najmniejszych widzów.

Bilety w sprzedaży od 21 sierpnia

Ceny biletów:

  • na seanse rozpoczynające się do godz. 16:00 – 14 zł
  • na seanse po godz. 16:00 – 18 zł
  • przy jednorazowym zakupie 6 biletów na dowolne seanse – 14 zł
  • bilety na NOC GROZY (2 seanse filmowe) – 30 zł
  • bilety dla seniorów za okazaniem dowodu uprawniającego do zniżki – 12 zł
  • bilety rodzinne na filmy z sekcji Akademii Dokumentalnej OKI DOKI – 12 zł
  • bilety dla grup zorganizowanych (szkół) – 10 zł

​Nie ma możliwości rezerwacji ​biletów​ on-line.

Online można zakupić jedynie bilety na poszczególne seanse w cenie 14 zł i 18 zł.

Nie ma możliwości zwrotu zakupionych biletów.

Zapraszamy do śledzenia strony festiwalu i wrocławskiego profilu Millennium Docs Against Gravity na Facebooku: www.facebook.com/MDAGWroclaw.