Tutaj króluje kino w całej swojej pięknej różnorodności. 23. Międzynarodowy Festiwal Filmowy mBank Nowe Horyzonty to jedno z najważniejszych wydarzeń filmowych w Polsce, które od kilku lat gości również w Dolnośląskim Centrum Filmowym, które jest partnerem wydarzenia. Do programu trafiają filmy sprowadzone prosto ze światowych festiwali (Cannes, Wenecji czy Berlina), odważne propozycje debiutantów, dzieła mistrzyń i mistrzów oraz retrospektywy (niesłusznie) zapomnianych lub mało znanych w naszym kraju klasyków. W tym roku Nowe Horyzonty przyjrzą się twórczości m.in. Alice Diop i Alaina Robbe-Grilleta (Francja), Wang Binga (Chiny) oraz legendarnego Satyajita Raya (Indie).

Dobre kino (i więcej) po horyzont

Na widzki i widzów czeka ponad 230 tytułów podzielonych na sekcje tematyczne – m.in.: Trzecie Oko, któremu w tym roku przyświeca hasło „niemęski / nieżeński”, a w ramach sekcji zobaczymy filmy zwracające uwagę na pozornie przezroczyste fundamenty binarnego systemu: zwłaszcza w zakresie płci; Front Wizualny – czyli sekcja prezentująca przenikanie się sztuk wizualnych i kina; czy Shortlista – przegląd znakomitych krótkich metraży autorstwa (lub współautorstwa) polskich twórczyń i twórców. W ramach tegorocznej edycji festiwalu szczególną uwagę skierujemy również na kino Portugalii. Z rozkoszą zapraszamy też na nową, wyjątkową, łechcącą wszystkie zmysły sekcję, której towarzyszyć będzie wystawa pod tą samą nazwą. Avec Plaisir odkryje świat nieoczywistych, subwersywnych spojrzeń na erotyczną wrażliwość określaną skrótem BDSM.

mBank Nowe Horyzonty to więcej niż kino: podczas festiwalu zapraszamy na dziesiątki spotkań z gościniami i gośćmi z całego świata; Scenę Artystyczną, organizowaną wspólnie z BWA Wrocław; a także na Wieczory festiwalowe, czyli koncerty, quizy i dyskusje do białego rana we wrocławskich klubach.

mBank Nowe Horyzonty, czyli przedłużenie czerwonego dywanu

Wrocław można wymieniać jednym tchem obok Cannes, Berlina, Rotterdamu czy Wenecji, bowiem dzięki Nowym Horyzontom stolica Dolnego Śląska zyskuje filmowe połączenie z miastami-gospodarzami najważniejszych festiwali na świecie. To we Wrocławiu można zobaczyć premierowo w Polsce najpopularniejsze filmy, które niedawno były oklaskiwane i nagradzane na światowych wydarzeniach. Wśród nich znajdą się m.in.: Saint Omer, reż. Alice Diop (Wielka Nagroda Jury w Wenecji), Opadłe liście, reż. Aki Kaurismäki (Nagroda Jury w Cannes), Bulion i inne namiętności, reż. Trần Anh Hùng (nagroda dla najlepszego reżysera w Cannes), Monster, reż. Hirokazu Kore-eda (nagroda za najlepszy scenariusz w Cannes).

Kinoscalanie

Choć Nowe Horyzonty są tylko jedne, to nie ma jednego festiwalu. Przez kilkanaście festiwalowych dni, w samym sercu Wrocławia, krzyżuje się tysiące optyk, spojrzeń i interpretacji, a przede wszystkim wiele kolorowych charakterów, które wspólnie składają się na nowohoryzontową mozaikę. Wrocławski festiwal jest więc celebracją różnorodności – na ekranie i poza nim – spójnej w swojej (pięknej!) niespójności. To właśnie mnogość różnych doświadczeń i wrażliwości owocuje Nowymi Horyzontami. Te tropy znalazły swoje odbicie w tegorocznym haśle „Kinoscalanie” oraz festiwalowej  identyfikacji wizualnej.

Na stacjonarną część 23. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego mBank Nowe Horyzonty zapraszamy od 20 do 30 lipca. Do 6 sierpnia część festiwalowych filmów będzie można oglądać również online. Pełny program ogłosimy 4 lipca, sprzedaż biletów i dostępów do filmów online rozpocznie się 6 lipca. Program wydarzenia dostępny na nowehoryzonty.pl.

 

Weekend z mBank Nowe Horyzonty na Dolnym Śląsku

Po raz pierwszy w historii filmy festiwalowe będą pokazywane nie tylko we Wrocławiu, ale także we wszystkich kinach studyjnych w regionie prowadzonych przez Dolnośląskie Centrum Filmowe. Realizując misję popularyzowania kultury filmowej i zwiększania dostępności oferty kulturalnej dla mieszkańców województwa dolnośląskiego, między 4 a 6 sierpnia w repertuarze kina Apollo w Wałbrzychu, kina Lot w Jeleniej Górze, kina Piast w Legnicy, kina Wawel w Lubaniu oraz kina Pionier w Żarach znajdą się tytuły prezentowane podczas tegorocznej edycji festiwalu.

W programie weekendu z mBank Nowe Horyzonty na Dolnym Śląsku znalazły się: Niedźwiedzie nie istnieją, czyli nagrodzony w Wenecji Wielką Nagrodą Jury najnowszy film Jafara Panahiego – irańskiego reżysera realizującego filmy wbrew nałożonym przez irański rząd sankcjom, irlandzka Cicha dziewczyna w reżyserii Colm Bairéad nominowana w ubiegłym sezonie do Oscara w kategorii Najlepszy Film Międzynarodowy oraz Saint Omer Alice Diop uznany za najlepszy debiut weneckiego festiwalu w 2022 r.

 

Filmy koprodukowane przez DCF na mBank Nowe Horyzonty

Wśród tytułów prezentowanych na tegorocznej edycji festiwalu znajdą się także dwa filmy koprodukowane przez Dolnośląskie Centrum Filmowe. Wyczekiwana przez publiczność Vika! w reżyserii Agnieszki Zwiefki, będąca dokumentalnym portretem prawdopodobnie najstarszej DJ-ki na świecie oraz autorskie Lipstick on the glass Kuby Czekaja zostały dofinansowane ze środków Samorządu Województwa Dolnośląskiego oraz Miasta Wrocław w ramach Dolnośląskiego Funduszu Filmowego, którego operatorem od 2008 r. jest DCF. Seanse oraz spotkania z twórcami obu filmów odbędą się w kinie DCF i Kinie Nowe Horyzonty 25, 26 oraz 27 lipca.

 

Dolnośląskie akcenty podczas Polish Days

Jak co roku Dolnośląskie Centrum Filmowe angażuje się również w branżową część festiwalu – Polish Days. Przedstawicieli zagranicznej branży zaprosimy na spacer lokacyjny po Wrocławiu i rejs po Odrze, a z polską branżą będziemy świętować jubileusz 15-lecia istnienia regionalnych funduszy filmowych w Polsce. Dolnośląski Fundusz Filmowy jest jednym z najstarszych w kraju, a przez piętnaście lat swojej działalności wsparł niemal 90 tytułów. Podczas dni branżowych festiwalu we Wrocławiu regionalne fundusze filmowe zainaugurują obchody swojego jubileuszu, które kontynuowane będą na wydarzeniach filmowych w kolejnych miesiącach.