Zobacz, czy rozumiesz świat i czy świat rozumie Ciebie! 16. Millennium Docs Against Gravity w dniach 10-19 maja w DCF!

millennium docs 2019Już po raz 16. Millennium Docs Against Gravity zabierze widzów w niezwykłą wędrówkę dookoła świata oraz w głąb ludzkiej świadomości. Kolejna wrocławska edycja największego w Polsce festiwalu filmów non-fiction odbędzie się między 10 a 19 maja w Dolnośląskim Centrum Filmowym
Pod hasłem „Zobacz, czy rozumiesz świat i czy świat rozumie ciebie” publiczność po raz kolejny będzie miała okazję, by poznać najlepsze produkcje kina non-fiction ostatnich lat. W tym roku w poszerzonej formule, gdyż filmy wyświetlane będą w trzech salach Dolnośląskiego Centrum Filmowego przez cały czas trwania festiwalu. – Wierzymy w widza i jego ciekawość świata. Jak zawsze nie uciekamy od tematów drażliwych, kontrowersyjnych czy stawiających pytania. Cieszę się też, że w tym roku udało nam się także wprowadzić do programu szeroką reprezentację filmów stworzonych przez kobiety – zapowiada Artur Liebhart, dyrektor festiwalu. Tegoroczną edycję otworzy pokaz filmu „Ustrzelić mafię” (”Shooting the mafia”) Kim Longinotto, połączony ze spotkaniem z bohaterką obrazu – Letizią Bataglią, fotoreporterką dokumentującą brutalne morderstwa i głęboki wpływ sycylijskiej mafii na życie we Włoszech.

Giganci kina
Wśród niewątpliwych hitów festiwalu wyróżnić można najnowszy obraz legendarnego reżysera Wernera Herzoga – „Herzog/Gorbaczow” („Meeting Gorbachev”) oraz ostatnie dzieło zmarłej w marcu br. prekursorki francuskiej Nowej Fali Agnès Vardy, która w „Varda według Agnès” („Varda by Agnès”) stworzyła swój niekonwencjonalny filmowy autoportret. Publiczność będzie miała też okazję zobaczyć monumentalny i urzekający hipnotycznymi obrazami „Antropocen: epoka człowieka” (“Anthropocene: The Human Epoch”) reżyserki Jennifer Baichwal oraz „I młodzi pozostaną” („They Shall Not Grow Old”) dokumentalny debiut Petera Jacksona, w którym nagrodzony Oscarami® twórca wykorzystał zdumiewające materiały wideo z archiwów I Wojny Światowej. Film reżysera trylogii „Władca Pierścieni” nominowany jest także w konkursie o Grand Prix Dolnego Śląska.

Zwiastun filmu „Varda według Agnes”: https://youtu.be/ZWNFniu-qH4

Grand Prix Dolnego Śląska
Konkurs o Nagrodę Marszałka Województwa Dolnego Śląska w wysokości 3000 euro jest nieodłączną częścią wrocławskiej edycji festiwalu. W tym roku o zwycięstwo ubiegać będzie się trzynaście tytułów, wśród nich m.in. obsypana nagrodami na festiwalu w Sundance „Kraina miodu” („Honeyland”) Tamary Kotew-skiej i Ljubomira Stefanowa, długo oczekiwana produkcja Jolanty Dylewskiej „Marek Edelman... i była miłość w Getcie” (“And There Was Love in Getto…”) oraz najnowsze dzieło Madsa Brüggera „Kto zabił sekretarza generalnego ONZ?” („Cold Case Hammarskjöld”). Nominowane są także filmy zgłębiające cha-rakter relacji z najbliższymi – m.in. wzruszająca i uniwersalna opowieść o rodzinie, miłości i technologii, czyli „In Touch” Pawła Ziemilskiego oraz opowiadająca o grupie nastolatków z Naddniestrza „Transni-stria” (”Transnistra”) w reżyserii Anny Eborn.

Grand Prix Dolnego Śląska przyzna w tym roku 4-osobowe Jury. W jego składzie znaleźli się: Weronika Bilska – operatorka filmowa, filmoznawczyni Małgorzata Kozubek oraz Filip Zawada – pisarz, muzyk, fotograf i poeta i dyrektor Dolnośląskiego Centrum Filmowego Jarosław Perduta. Zwycięzca ogłoszony zostanie 18 maja.

Zwiastun filmu „I młodzi pozostaną”: https://youtu.be/IrabKK9Bhds

Po raz pierwszy filmy z audiodeskrypcją i napisami dla niesłyszących
Dostępność kultury dla osób z niepełnosprawnością wzroku i słuchu jest kolejnym ważnym elementem tegorocznej odsłony Millennium Docs Against Gravity. Po raz pierwszy w historii festiwalu dzięki wsparciu Banku Millennium wybrane filmy będą dostępne z audiodeskrypcją (przekazywaniem głosem przez słuchawki pełnego opisu treści wizualnych) i napisami udostępnianymi w aplikacji AudioMovie. - W Polsce żyje ponad 1,8 mln osób z niepełnosprawnością wzroku oraz 800 tysięcy osób z niepełnosprawnością słuchu. Dzięki audiodeskrypcji i napisom dla niesłyszących przynajmniej części z nich chcemy umożliwić pełne uczestnictwo w festiwalu – mówi Iwona Jarzębska, dyrektor Departamentu Public Relations Banku Millennium. Z audiodeskrypcją i specjalnymi napisami pokazane zostaną: "My Generation" Davida Batty, "Mój przyjaciel robot" ("Hi, A.I.") Isy Willinger, "Stroiciela Himalajów" ("Piano to Zanskar") Michala Sulimy oraz "Pogawędki o drzewach to zbrodnia" ("Talking About Trees") Suhaiba Gasmelbariego. – Wierzymy, że wykorzystanie tego narzędzia łamie bariery społeczne i pomaga osobom wykluczonym przez niepełnosprawność. Jest to rozwiązanie, które sprzyja integracji, ponieważ zarówno widzowie bez niepełnosprawności, jak i Ci, którzy nie widzą lub nie słyszą, mogą podczas tego samego pokazu wspólnie przeżywać seans filmowy. Bank Millennium jest mecenasem festiwalu od 2006 roku. W 2016 roku objął patronat tytularny nad wydarzeniem, a tym roku jest również sponsorem audiodeskrypcji i napisów dla niesłyszących.

Więcej niż filmy
Tradycyjnie już DCF jest współorganizatorem i jednym z głównych sponsorów wrocławskiej odsłony Millennium Docs Against Gravity. W tym roku znacząco rozszerzamy naszą współpracę. Zwiększamy ogólną liczbę pokazów, organizujemy specjalne odsłony naszych stałych cykli. W programie festiwalu pojawi się również specjalna, europejska edycja „City Docs” z debatą o przyszłości Unii – zapowiada Jarosław Perduta, dyrektor Dolnośląskiego Centrum Filmowego. Tradycyjnie podczas festiwalu odbędą się także spotkania i rozmowy z twórcami. Do Wrocławia przyjedzie m.in. Roberto Minervini, reżyser ukazującego życie czarnej społeczności Nowego Orleanu „Co zrobisz, gdy świat stanie w ogniu? (”What You Gonna Do When the World's on Fire?”) oraz Francois-Xavier Drouet, autor „Czasu lasów” (”The Time of Forests”). Tegoroczna odsłona festiwalu to także warsztaty, muzyczne wydarzenia w klubie festiwalowym Czuła jest Noc, prolog Europejskiej Nocy Literatury oraz specjalne pokazy w ramach Nocy Muzeów. Podczas paneli dyskusyjnych zaproszeni goście zagłębią się w najbardziej interesujące problemy podnoszone przez prezentowane w tym roku filmy. W DCFie porozmawiać będzie można m.in. o hejcie w wydaniu wrocławskim czy kontrowersyjnej twórczości Oliviera Friljica.

Festiwalowych emocji doświadczyć będą mogli w tym roku nie tylko mieszkańcy Wrocławia, ale i innych dolnośląskich miast. Największą nowością będzie organizacja krótkich replik festiwalu w naszych kinach w Wałbrzychu, Legnicy i Jeleniej Górze – opowiada Jarosław Perduta. - Będzie to oznaczało zwiększenie naszego udziału finansowego w przedsięwzięciu, ale bardzo zależy nam na tym, aby najlepsze filmy tegorocznego festiwalu były łatwo dostępne także dla widzów spoza Wrocławia.

Bilety w sprzedaży
Bilety w cenach 12 i 15 złotych (pojedyncze seanse, cena zależna od godziny projekcji) są dostępne w kasach Dolnośląskiego Centrum Filmowego i na www.dcf.wroclaw.pl. Przy zakupie dziesięciu lub więcej biletów, każdy z nich kosztował będzie tylko 10 złotych. Do sprzedaży trafiła także limitowana liczba karnetów umożliwiających wejście na każdy festiwalowy seans.

Pełny program dostępny jest na mdag.pl oraz na www.facebook.com/MDAGWroclaw.
radioram gazetawroclawska naszemiasto dlastudenta wroclawpl tuwroclaw
wtwlogo strefawroclaw radiowroclaw wroclawmiastospotkan sieckinlokalnych logo skil logo skil