19. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty

myWielkimi krokami zbliża się wielkie święto kina - 19. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty. Dolnośląskie Centrum Filmowe po raz drugi weszło we współpracę z Festiwalem. Zapraszamy Państwa do naszego kina, gdzie będzie miała miejsce część pokazów festiwalowych. Wydarzenie odbędzie się w dniach 25 lipca - 4 sierpnia. 
„Portret kobiety w ogniu” Céline Sciammy otworzy, a „Pewnego razu… w Hollywood” Quentina Tarantino zamknie 19. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty. Znamy pełny program tegorocznej edycji. 
Zwycięzcę festiwalu wybierze jury w składzie: Isabella Eklöf (laureatka Grand Prix 18. NH za Holiday), Johann Lurf (artysta wizualny i reżyser, autor „★”), Rasha Salti (libańska kuratorka, programerka i scenarzystka), Agnieszka Smoczyńska (reżyserka „Córek dancingu” oraz „Fugi”) i Kim Yutani (dyrektorka programowa festiwalu Sundance).

Retrospektywy

Bohaterami retrospektyw podczas tegorocznej edycji będą: kataloński reżyser i wizjoner, nagrodzony w tym roku w Cannes za „Liberté” Albert Serra, autor znakomitej „Śmierci Ludwika XIV”; jeden z najważniejszych twórców współczesnego kina francuskiego Olivier Assayas, znany m.in. dzięki „Irmie Vep” czy „Sils Maria”, twórca osobny, wymykający się ramom zarówno mainstreamu, jak i kina art-house’owego; Albertina Carri – prowokatorka i eksperymentatorka, jedna z najważniejszych reprezentantek kina współczesnej Argentyny; a także Shūji Terayama – awangardowy japoński reżyser teatralny i filmowy, reformator teatru, poeta, scenarzysta, fotograf, skandalista i wywrotowiec, wyróżniony w Cannes za słynną „Wiejską ciuciubabkę”. Olivier Assayas, Albert Serra i Albertina Carri będą gośćmi festiwalu.

Festiwalowe sekcje

Szczególną uwagę programerów festiwalu w tym roku zwróciły współczesne filmowe portrety cielesności. Owocem ich poszukiwań jest sekcja Focus: Ciało, w którym żyję. To właśnie ciało jest dziś kluczowym polem kulturowych bitew: represjonowane i nie poddające się dyktaturze norm, formatowane i zbuntowane przeciw kanonom. Poszukujące wolności, swobodnej ekspresji – często wbrew publicznej moralności. Ten temat przeniknął także do kolejnej sekcji. Tegoroczna odsłona Nocnego Szaleństwa została bowiem nazwana Mokre Sny i prezentuje zapomniane, często zakazane filmy erotyczne z lat 70-tych. Tematem Trzeciego Oka będą portrety czarownic – zarówno dawnych wiedźm, jak i współczesnych kobiet, które poszukują duchowości w zlaicyzowanym świecie. Wspólny teren przenikania się kina i sztuki wyznaczy ponownie Front Wizualny.

Jak co roku, w przygotowanej we współpracy ze stacją Ale kino+ sekcji znajdą się przeboje światowych festiwali – m.in. nagrodzona w Cannes „Wysoka dziewczyna” Kantemira Bałagowa i szalone „Deerskin” Quentina Dupieux. Kolejny raz, w ramach Oslo/Reykjavik 2 – sekcji powstałej dzięki Funduszom Norweskim i Europejskiemu Obszarowi Gospodarczemu – zostaną zaprezentowane dokonania współczesnego kina norweskiego i islandzkiego (m.in. „Biały, biały dzień” Hlynura Pálmasona). W programie pojawi się również sekcja Nowe kino Argentyny. Widzowie będą mieli okazję zobaczyć także słynne „Szatańskie tango” Béli Tarra z okazji 25-lecia premiery.

Scena artystyczna

Galeria Studio BWA Wrocław stanie się przestrzenią dla wystawy „Życie wewnętrzne”, nawiązującej do sekcji Ciało, w którym żyję. Głównym tematem wystawy będzie ciąża i jej fizyczne, emocjonalne oraz filozoficzne wymiary. W galerii Op Enheim znajdzie się multimedialna instalacja Alberta Serry „Król Słońce”. Przez cały czas trwania festiwalu, Kasia Kmita będzie „na żywo” tworzyła specjalną instalację wycinankową Panorama horyzontalna. „Kodry”, inspirowaną Nowymi Horyzontami (wystawa w TIFF Center, organizator projektu – Krupa Gallery).

Wydarzenia towarzyszące i Klub festiwalowy w Arsenale

Oprócz pokazów filmowych, do programu trafiły także spektakle teatralne – „Magnolia” we Wrocławskim Teatrze Współczesnym i „Chroma. Księga kolorów” w Teatrze Capitol. Jak co roku, funkcjonować będzie Klub festiwalowy w Arsenale, a w nim – strefa gastronomiczna i przestrzeń dla relaksu przy muzyce najlepszych DJ-ów.

Internetowa sprzedaż biletów na www.nowehoryzonty.pl i w kasie Kina Nowe Horyzonty rozpocznie się 17 lipca (środa) o godzinie 12.00. Bilety będą również dostępne w kasie kina DCF w trakcie trwania festiwalu.
radioram gazetawroclawska naszemiasto dlastudenta wroclawpl tuwroclaw
wtwlogo strefawroclaw radiowroclaw wroclawmiastospotkan sieckinlokalnych logo skil logo skil