"Akcent wschodni" czyli verbatim o Rosji ostatniego stulecia

akcent wschodni24 września o 19:30 zapraszamy do Piano Baru DCF na czytany spektakl dokumentalny "Akcent wschodni". Spektakl jest oparty na tekstach napisanych w Rosji lub pojawiających się w rosyjskim dyskursie w ciągu kilku ostatnich dekad. Wstęp wolny. 

Smutne okresy sowieckiej i rosyjskiej (a być może wciąż radzieckiej) historii przeplatają się tu z ironicznymi newsami, dzienniki osobiste różnych ludzi – z programami radiowymi, historia rodzinna autorki spektaklu, Jany Karpienko, z wierszami współczesnych rosyjskich poetów. "Akcent wschodni" jest swego rodzaju reportażem, ale reportażem lirycznym, niepozbawionym ani nuty ironii, ani chwil wzruszenia. Czytanemu tekstowi, "zmontowanemu" z przeróżnych kawałków rosyjskiej rzeczywistości, towarzyszy muzyka wykonywana przez Stanisława Marinczenko. "Akcent wschodni" jest panoramą rosyjskiego życia, którą twórcy tego verbatimu pozostawiają prawie bez komentarza, delegując to zadanie widzom.

Jana Karpienko - tłumaczka, dziennikarka. Urodziła się na Syberii, od kilku lat mieszka we Wrocławiu. Zajmuje się wszystkim, co jest związane ze słowem. Inspiruje się poezją, fotografią, sztuką montażu – również w słowie.

Stanisław Marinczenko - muzyk-multiinstrumentalista. Z wykształcenia filolog oraz pianista, absolwent filologii słowiańskiej na Uniwersytecie Wrocławskim. Zamiłowanie filologiczne oraz pasja muzyczna tworzą wybuchową mieszankę, której efekty czasami są nieco zaskakujące, zwłaszcza dla samego autora.

Spektakl trwa około 35 min.

Wstęp wolny.

W spektaklu zabrzmią cytaty z tekstów autorstwa: Daniły Dawydowa, Leny Pasztinawej, Anny Dołgariewoj, Aleksandra Podrabineka, Józefa Brodskiego (w tłum. Katarzyny Krzyżewskiej), Lwa Oborina (telegram: grupa “Czym żyje kraj”/ “Чем живет страна”).
radioram gazetawroclawska naszemiasto dlastudenta wroclawpl tuwroclaw
wtwlogo strefawroclaw radiowroclaw wroclawmiastospotkan sieckinlokalnych logo skil logo skil