Alternatywne plakaty filmowe

Do połowy października zapraszamy do Chill Roomu DCF na wystawę Michała Matoszki „Alternatywne plakaty filmowe”.

Wystawa prezentuje zestaw autorskich, utrzymanych w duchu Polskiej Szkoły Plakatu interpretacji znanych i bliskich autorowi filmów. Plakaty wpisują się w coraz bardziej popularny ostatnio nurt self-editions, plakatów uwolnionych od zlecenia płynącego z zapotrzebowania klienta, a powstałych z potrzeby swobodnej, artystycznej wypowiedzi graficznej. Ideą autora nie było stworzenie cyklu jednorodnych plakatów, ale próba uchwycenia esencji, charakteru i różnic wybranych filmów.

Wystawa będzie prezentowana w DCF do końca października. Wernisaż odbył się 24 września.

Michał Matoszko zajmuje się projektowaniem graficznym, malarstwem, ilustracją. Urodzony w Łodzi. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, Wydział Grafiki. Dyplom z zakresu projektowania graficznego i grafiki warsztatowej w pracowni prof. Pawła Frąckiewicza i prof. Ludwika Żelaźniewicza.

Przez wiele lat związany z Teatrem Polskim we Wrocławiu, gdzie projektował bieżące druki teatru
i oprawę graficzną do spektakli min. K. Lupy, K. Garbaczewskiego, J. Klaty, B. Wysockiej, M. Zadary czy P. Miśkiewicza. Od 2014 roku pełni funkcję asystenta w Katedrze Projektowania Graficznego Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu – Pracownia Projektowania Graficznego/Plakatu prof. L. Żelaźniewicza. Od 2019 pracownię prowadzi wspólnie z ad. Tomaszem Pietrkiem.

W styczniu 2020 r. uzyskał stopień doktora sztuki, w dyscyplinie sztuk plastycznych i konserwacji dzieł sztuki. Od wielu lat współpracuje z Teatrem Lalki i Aktora Kubuś z Kielc, gdzie zajmuje się oprawą graficzną premier i bieżących projektów Teatru. Pracuje również jako grafik w Dolnośląskim Centrum Filmowym oraz współpracuje z wieloma instytucjami kultury. Trzykrotnie prowadził warsztaty Lato w teatrze (grupa dziennikarsko-promocyjna i scenograficzno-kostiumowa) w  Teatrze Polskim we Wrocławiu. Autor wizualizacji do: Festiwalu Kultury Mniejszości Niemieckiej w Polsce, Pani z morza (Teatr Polski we Wrocławiu) i dyplomu Frankenstein!!!  Pandemonium na pieśniarza i orkiestrę w Operze Krakowskiej oraz Dziady po Białoszewskim na podstawie Chamowa i poezji Mirona Białoszewskiego w Teatrze Lalki i Aktora Kubuś z Kielc. Jest laureatem stypendium im. T. Kulisiewicza – grafika warsztatowa. Ma na swoim koncie wystawy indywidualne i zbiorowe. Mieszka i pracuje we Wrocławiu.