Bezpłatne korepetycje i pomoc przy odrabianiu lekcji, stanowiska do gry na planszówkach, a także przestrzeń do organizacji warsztatów i spotkań. Dolnośląskie Centrum Filmowe otwiera drzwi dla uczniów, którzy mają dość nauki w domu, potrzebują wsparcia przy odrabianiu lekcji lub zwyczajnie chcą się spotkać z przyjaciółmi. Od 5 lutego w Dolnośląskim Centrum Filmowym rusza program AZYL W DCF.

W ramach programu uczniowie potrzebujący pomocy w nauce otrzymają ją od pracowników DCF oraz zaprzyjaźnionych z instytucją edukatorów. Młodzież uzyska też przestrzeń, w której będzie mogła się spotkać i wspólnie pograć np. w planszówki. Zapisy ruszają 1 lutego, a pierwsze zajęcia w pełnym reżimie sanitarnym będą mogły się odbyć już 5 lutego.

Mimo, że nie możemy pokazywać filmów i organizować imprez kulturalnych, zależy nam, aby wykorzystywać choć część naszego potencjału. Jednocześnie chcemy pomóc tym, którzy takiej pomocy potrzebują dzisiaj najbardziej – dzieciom i rodzicom. Naszą ofertę kierujemy głównie do uczniów starszych klas podstawowych oraz licealistów, którzy od miesięcy zamknięci w domach, w zasadzie pozbawieni są normalnego kontaktu z rówieśnikami. To również pomysł na odciążenie rodziców, którym coraz trudniej godzić zdalną pracę z rolą korepetytora i domowego nauczyciela – mówi Jarosław Perduta, dyrektor Dolnośląskiego Centrum Filmowego.

Przy odrabianiu zadań domowych uczniom będą pomagać pracownicy DCF, którzy zgłosili się na ochotnika, w tym także dyrektor instytucji, który pomoże uczniom w matematyce i języku niemieckim, szefowa promocji w języku polskim, a rzeczniczka prasowa w przyrodzie i biologii. Do współpracy zaproszeni zostali również zaprzyjaźnieni z instytucją nauczyciele i edukatorzy, którzy na co dzień pomagają dzieciom nieradzącym sobie ze zdalnym nauczaniem.

– To szczególnie ważne w czasie pandemii, kiedy tak wielu młodych ludzi zostało w dużej mierze odciętych od pomocy instytucjonalnej. Dzieci i młodzież potrzebują przestrzeni, potrzebują siebie nawzajem! Od lutego raz w tygodniu będziemy gościć w DCF grupy młodzieży zaangażowane w działalność Stowarzyszenia Edukacji Krytycznej. W trybie sanitarnym i bezpiecznie planujemy spotkać się ze sobą w kinowym Piano Barze, zorganizować Dyskusyjny Klub Filmowy kina dziecięcego, obejrzeć przyniesiony przez siebie film i podyskutować ze sobą zajadając podwieczorek. Otwieramy także przestrzeń, by podobnie jak w Centrum Integracji Mieszkańców umożliwić wspólną naukę zdalną mikro grupom dzieci i młodzieży, w postaci zarówno nauki wspólnej, młodzieżowego tutoringu czy korepetycji. Te swoiste „Tajne komplety” doskonale sprawdziły się w centrum przy ulicy Traugutta. – mówi dr Kamila Kamińska-Sztark, organizatorka akcji edukacyjnych.

Chętni mogą także przychodzić do Dolnośląskiego Centrum Filmowego z własnymi komputerami, jeśli to właśnie stamtąd zechcą się połączyć ze swoją szkołą na lekcje on-line. DCF posiada stabilne łącze internetowe o odpowiednio wysokiej przepustowości, aby równolegle na zajęciach online mogło przebywać nawet kilkadziesiąt osób.

– Chcielibyśmy, aby DCF był takim małym azylem dla młodych ludzi, miejscem spotkań i spędzania wolnego czasu. Dzisiaj niewiele jest otwartych miejsc, gdzie młodzi ludzi mogą się zwyczajnie spotkać, porozmawiać, pograć w gry planszowe czy poćwiczyć grę na instrumentach. W DCF-ie będzie to możliwe. Warunkiem jest wcześniejsze zgłoszenie i rezerwacja przestrzeni. Oczywiście bezpłatna – dodaje Perduta.

Do dyspozycji uczniów oddane zostaną praktycznie wszystkie przestrzenie DCF: sale kinowe, Piano Bar, Chill Room, a także w obszerny hol wyposażony m.in. w pianino.

Wszystkie aktywności i pobyt w DCF będą możliwe jedynie dla dzieci i młodzieży bez oznak chorobowych. Uczestnikom mierzona będzie temperatura, a w przestrzeni kina obowiązuje pełen reżim sanitarny: utrzymywanie dystansu, dezynfekcja, maseczki i zakaz zgromadzeń większych niż pięcioosobowe.

Aby zarezerwować korepetycje, przestrzeń do nauki lub spotkań, a także omówić temat i formę zajęć w Dolnośląskim Centrum Filmowym, należy napisać na adres: edukacja@dcf.wroclaw.pl lub zadzwonić pod numer: 667-535-003. Przestrzeń na weekendy można rezerwować pod adresem promocja@dcf.wroclaw.pl.

DCF zachęca do zgłaszania się do akcji wszystkich, którzy chcieliby poświęcić trochę swojego czasu i wiedzy na pomoc dla dzieci i młodzieży. Deklaracje pomocy wraz ze wskazaniem zakresu tematycznego i czasowego można składać drogą mailową na adres: edukacja@dcf.wroclaw.pl