Brave CinemaZapraszamy na cykl bezpłatnych pokazów filmowych Brave Cinema w ramach Targów Edukacji Międzykulturowej. Seanse będą odbywać się w dniach 21-25 września o godz. 19:30 w DCF. Wstęp wolny po rejestracji.

Formularz zgłoszeniowy znajduje się na stronie https://bit.ly/3hhnnkj

Program:

  • 21 września (poniedziałek)

19.30-22.00 Pokaz filmu „Antropocen” oraz wprowadzenie przed filmem.                              Tematyka: środowisko, dominacja człowieka nad Ziemią.

„Antropocen” | reż. Jennifer Baichwal, Edward Burtynsky, Nicholas de Pencier | 87’
język wprowadzenia: polski | język projekcji filmu: różne | napisy polskie i angielskie

Wprowadzenie do filmu: Aneta Osuch i Arkadiusz Wierzba (Fundacja Ekorozwoju) oraz Adam Kruk.

Od wybetonowanych brzegów Chin, które zajmują dziś aż 60% wybrzeża kontynentalnego Azji, do największych naziemnych maszyn, jakie kiedykolwiek zbudowano w Niemczech. Od psychodelicznych kopalni potasu w rosyjskim Uralu do metalowych kontenerów w mieście Norylsk. Od zdewastowanej Wielkiej Rafy Koralowej w Australii po surrealistyczne stawy litu na pustyni Atakama. Kręcony przez cztery lata z wykorzystaniem najnowocześniejszych technik i wysokiej jakości sprzętu film dokumentuje formy i przejawy dominacji człowieka nad Ziemią.

Weszliśmy w epokę, w której ludzka działalność kształtuje naszą planetę bardziej niż jakakolwiek do tej pory naturalna siła. Antropocen od lat 50. ubiegłego wieku stał się faktem i wyparł epokę holocenu. Stosowanie pojęcia z trzonem „człowiek“ w nazwie jest symboliczne i ma istotną wartość informacyjną – uświadamia zagrożenia i inspiruje do przemyśleń i dalszych badań. Czy jesteśmy w stanie uśmiercić naturę? Czy antropocen to koniec gatunku ludzkiego? A może początek nowego, niekoniecznie wcale ludzkiego?

Wstęp z maseczką.

  • 22 września (wtorek)

19.30-22.00 Pokaz filmu „Królowa ciszy” oraz rozmowa z zaproszonym gościem (język polski).
Tematyka: kultura romska, prawa dziecka.

„Królowa ciszy” | reż. Agnieszka Zwiefka | 80’
język projekcji filmu: polski i romani | napisy polskie

Film opowiada historię głuchoniemej 10-letniej Denisy – dziewczynki z nielegalnego romskiego koczowiska – ale też i historię samego miejsca zagrożonego eksmisją. Podobnie jak pozostałe dzieci z koczowiska, Denisa nigdy nie była w szkole, nie potrafi pisać ani czytać, żyje w ekstremalnie trudnych warunkach, bez bieżącej wody, bez stałego dostępu do prądu. Dziewczynka całymi dniami ogląda bBollywoodzkie choreografie i próbuje je odtwarzać. Ponieważ Denisa nigdy nie nauczyła się mówić, jej jednym językiem jest taniec.

Po filmie rozmowa z reżyserką filmu – Agnieszką Zwiefką.
Prowadzący spotkanie: Adam Kruk.

Wstęp z maseczką.

  • 23 września (środa)

19.30-22.00 Pokaz filmu “Smak pho” oraz rozmowa z zaproszonym gościem (j. polski).
Tematyka: mniejszości w Polsce, migracje.

„Smak pho“ | reż. Mariko Bobrik | 84’
język projekcji filmu: polski | napisy polskie i angielskie

Film o wietnamskiej społeczności w Polsce. Dziesięcioletnia Maja ukrywa przed kolegami z klasy tradycyjne drugie śniadanie, które co rano przygotowuje jej tata – wietnamski kucharz, wybitny specjalista od zupy pho, starający się znaleźć własną drogę w gnającej do przodu warszawskiej rzeczywistości. Kiedy jego wieloletni szef wróci do rodzinnego kraju, bohater będzie musiał się zmierzyć z wymaganiami nowego właściciela restauracji: opanowanie kolejnych umiejętności kulinarnych to jednak znacznie mniejsze wyzwanie niż samodzielne wychowywanie coraz bardziej dorosłej i niezwykle spostrzegawczej córki.

Spotkanie z odtwórcą głównej roli – Thang Long Do.
Prowadzący spotkanie: Adam Kruk.

Wstęp z maseczką.

  • 24 września (czwartek)

19:30-22:00 Pokaz filmu „Eldorado” oraz rozmowa z zaproszonymi gośćmi (j. angielski).
Tematyka: migracje, sytuacja uchodźców w Europie.

„Eldorado” | reż. Markus Imhoff | 90’
język projekcji filmu: niemiecki | napisy polskie i angielskie

Dokument o migracjach w czasie IIWŚ i dzisiejszych. Kiedy urodzony w 1941 roku reżyser filmu Markus Imhoof („Więcej niż miód”) był małym chłopcem i mieszkał w Szwajcarii, jego rodzice przyjęli do domu młodą włoską uchodźczynię o imieniu Giovanna. Ale globalna polityka rozłączyła dwójkę dzieci. Wspomnienia z tych wydarzeń skłoniły go do odniesienia się do obecnej polityki uchodźczej w Europie. Film kwestionujący obowiązujący obecnie system zorganizowanej pomocy uchodźcom, który sprowadza ich do roli ofiar i wtłacza w błędne koło ekonomicznych interesów. Tak właśnie wygląda unijne Eldorado.

Spotkanie z gośćmi: Patrycja Matusz (Prorektor UWr dr hab. prof. UWr) oraz Jacek Olejnik, psycholog i b. dyplomata w Ambasadzie RP w Izraelu, ekspert Fundacji Tikkunology
Prowadzący spotkanie: Adam Kruk

Wstęp z maseczką.

  • 25 września (piątek)

19.30 – 22.00 Pokaz filmu „Jutro czeka nas długi dzień” oraz rozmowa z zaproszonym gościem (język. polski)
Tematyka: pomaganie, wolontariat, międzykulturowość, prawa dziecka.

„Jutro czeka nas długi dzień” | reż. Paweł Wysoczański | 80’
język projekcji filmu: hindi | napisy polskie i angielskie

Wprowadzenie do filmu: Iwona Frydryszak (Brave Kids)

W indyjskim Jeevodaya mieści się ośrodek wychowawczo-leczniczy dla osób trędowatych oraz ich rodzin. To właśnie tutaj przed trzydziestoma laty Helena Pyz przyjechała z Polski, aby wspierać chore i głodne dzieci. Z biegiem lat coraz wyraźniej odczuwa swoją słabość, lecz siła charakteru nie pozwala jej skapitulować przed własną chorobą. Długotrwała obserwacja dokumentalna pozwala zrozumieć, na czym polegała wyjątkowa rola lekarki. Doktor Helena wydaje się być jedyną osobą, która dostrzega sens działalności ośrodka oraz jego bezinteresowny charakter.

Spotkanie po filmie z reżyserem – Pawłem Wysoczańskim.
Prowadzący spotkanie: Adam Kruk.
Wstęp z maseczką.