W tym roku mija 35 lat od premiery „Cinema Paradiso” w reżyserii Giuseppe Tornatore. Film o dziejach kina w małej miejscowości na Sycylii przez lata dorobił się statusu dzieła kultowego. Nie powstał chyba drugi obraz tak sugestywnie opisujący losy X muzy.

Z okazji rocznicy pierwszego pokazu „Cinema Paradiso” Dolnośląskie Centrum Filmowe zaprasza w sentymentalną podróż, którą uświetni wykład „Wszystkie Raje, Zrywy i Jutrzenki” autorstwa Lecha Molińskiego i Jerzego Wypycha o powojennej historii kin Dolnego Śląska.

 

O filmie:

Cinema Paradiso opowiada historię znanego włoskiego reżysera Salvatore’a (Jacques Perrin), który po latach powraca pamięcią do czasów dzieciństwa spędzonych w małym sycylijskim miasteczku.

Cały świat zaaferowany jest wydarzeniami politycznymi po II wojnie światowej, jednak tutaj, w prowincjonalnym miasteczku, ludzie żyją swoimi sprawami, a ich jedyną rozrywką są filmy wyświetlane w kinie parafialnym „Paradiso”. Toto (Salvatore Cascio), jak nazywają w mieście małego Salvatore, przyjaźni się z miejscowym kinowym operatorem Alfredo (Philippe Noiret), który wprowadza chłopca w magiczny świat ruchomych obrazków. Toto dzień po dniu spędza w ciemnej kinowej sali, chłonąc pojawiające się na ekranie obrazy i marząc o samodzielnym robieniu filmów. Kino staje się także dla niego źródłem pierwszych miłosnych doświadczeń. Oto pojawia się Elena (Agnese Nano), najpiękniejsza dziewczyna w miasteczku, w której zapatrzony w filmowe romanse Toto szaleńczo się zakochuje.

Film podbił serca publiczności na całym świecie i okazał się jednym z największych sukcesów kasowych wśród filmów nieanglojęzycznych w całej historii kina.