W ramach cyklicznych pokazów „City Docs” w gronie ekspertów drążymy najważniejsze problemy współczesnego świata, obalamy mity i szukamy rozwiązań. W specjalnym festiwalowym wydaniu cyklu porozmawiamy o korporacjach, które są dziś nie tylko pracodawcami, ale przede wszystkim ważnymi graczami wpływającymi na rozwój miast i miejscowości, w których funkcjonują. Z jednej strony napędzają gospodarkę i są pożądane przez władze lokalne, z drugiej – wypychają z rynku mniejszych przedsiębiorców i oczekują, że decydenci stworzą dla nich warunki nie zawsze zgodne z oczekiwaniami lokalnej społeczności.

Pretekstem do dyskusji o tym, jak korporacje funkcjonują w naszym otoczeniu, ile możemy się od nich nauczyć i czy powinniśmy się ich bać, będzie pokaz filmu „Nowa korporacja”. Film jest nawiązaniem do „Korporacji” – dokumentu z 2003 roku, który przedstawiał korporację jako twór o osobowości psychopatycznej. „Nowa korporacja” pokazuje, jaką drogę przeszła ta forma organizacyjna po wielkim kryzysie w 2008 roku i nowe zagrożenia, jakie stwarza dziś dla społeczeństw.

W dyskusji po filmie uczestniczyć będą:

Dr hab. Magdalena Matysek-Imielińska – kulturoznawczyni i socjolożka, od 2005 roku pracuje w Instytucie Kulturoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego. Interesuje się badaniami z zakresu studiów miejskich, zajmuje się tematyką  miasta w działaniu, samoorganizacji, partycypacji oraz zaangażowanej humanistyki.

Aneta Osuch – z Fundacją EkoRozwoju współpracuje od 2008 r. Koordynatorka projektów edukacyjnych, a także edukatorka EkoCentrum Wrocław. Współpracuje także z Wrocławskim Centrum Rozwoju Społecznego jako trenerka antydyskryminacyjna. Udziela wsparcia psychologicznego osobom dyskryminowanym oraz osobom doświadczającym lęku klimatycznego.

Arkadiusz Wierzba – od marca 2013 roku współpracuje z Fundacją Ekorozwoju jako edukator przy projektach związanych m.in. z problematyką kryzysu klimatycznego, globalnych zależności, odpowiedzialnej konsumpcji i edukacji antydyskryminacyjnej. Współpracuje także z Wrocławskim Centrum Rozwoju Społecznego jako trener antydyskryminacyjny. Aktywista ruchu antysmogowego, klimatycznego i prozwierzęcego, zaangażowany w działalność m.in. Dolnośląskiego Alarmu Smogowego i Extinction Rebellion Polska.

Szymon Sikorski – założyciel i strateg agencji PR Publicon. Były Prezes Polskiego Stowarzyszenia Public Relations, obecnie Członek Zarządu Stowarzyszenia Agencji Public Relations. Wykładowca na UWr, Uniwersytecie SWPS, WSE im. ks. Tischnera w Krakowie.

Rozmowę poprowadzi Małgorzata Waszkiewicz (Radio Tok FM).