Życie pisarzy bywa równie fascynujące, co ich książki. Trudno jest jednak w sposób atrakcyjny pokazać życie literackie na ekranie: nie wystarczy usadzić aktora przed kartką papieru, maszyną do pisania czy komputerem. By stworzyć widowisko potrzeba dużo więcej wyobraźni – niektórym się to jednak udaje. W lutowym DKF „Centrum” zobaczymy cztery filmy, opowiadające o literaturze w sposób pasjonujący. Tak jak otwierające cykl AUTOR, AUTOR „Stracone złudzenia” – spektakularna ekranizacja powieści Honoriusza Balzaka o młodym poecie, próbującym przebić się w brutalnym świecie paryskich elit. W „Lecie ‘85” François Ozona zobaczymy chłopaka, któremu pisanie pomaga zmierzyć się z trudnym dorastaniem i nieoczekiwaną traumą. Odwiedzimy też uroczą księgarnię na brytyjskiej prowincji w „Księgarni z marzeniami” oraz przepłyniemy oceany we włoskiej adaptacji psychologicznej powieści Jacka Londona „Martin Eden”. Zapraszamy na  poniedziałkowe wieczory z książką i filmem!

Adam Kruk

Stracone złudzenia (Illusions perdues)

reż. Xavier Giannoli, Francja 2021

Wielki sukces kasowy we Francji i 7 Cezarów – w tym ten dla najlepszego filmu. Najnowsza ekranizacji słynnej powieści Balzaka kipi młodzieńczą energią. Podobnie jak Lucien (Benjamin Voisin) – aspirujący poeta z ubogiej rodziny, uwikłany w romans z arystokratką. Razem postanawiają opuścić prowincję i przenieść się do Paryża, gdzie młody literat wpada w rozpędzony świat paryskiego dziennikarstwa i nocnego życia. Jak wysoko uda mu się wzlecieć?

Martin Eden

reż. Pietro Marcello, Włochy, Francja 2019

Świeża i oryginalna ekranizacja na poły autobiograficznej powieści Jacka Londona. Tytułowy Martin Eden (nagrodzony w Wenecji Luca Marinelli) to pochodzący z klasy robotniczej marynarz. Nie dane mu były uniwersytety, szkołę życia zapewniło morze. Ma jednak wrodzoną inteligencję, błysk w oku i silny moralny kompas. Okaże się, że również talent literacki… Ale czy to wystarczy, by odnaleźć w życiu szczęście?

Lato ’85 (Été 85)

reż. François Ozon, Francja 2020

Osadzony w połowie lat 80. film mistrza francuskiego kina, François Ozona, to zmysłowy nastoletni romans, lekki i soczysty, ale też – jak życie – niepozbawiony dramatów. 16-letni  Alexis właśnie przeprowadził się z rodzicami na normandzkie wybrzeże. Chłopak ma literacki talent i głód życia, ale towarzyszy, mu częsta w tym wieku, obsesja śmierci. Nie wie jeszcze, że na jego drodze pojawi się i ona, oraz pierwsze miłosne uniesienia…

 

Księgarnia z marzeniami (The Bookshop)

reż. Isabella Croixet, Wielka Brytania, Hiszpania, Niemcy 2017

Film Isabel Coixet („Życie ukryte w słowach”) to gratka dla bibliofili. Florence (Emily Mortimer) przejmuje ruinę na brytyjskiej prowincji, którą chce przekształcić w jedyną w miasteczku księgarnię. Kieruje się sercem, ale pragmatyzm mówi co innego. Czy uda się jej to miejsce utrzymać? Zrealizowana w gwiazdorskiej obsadzie ekranizacja powieści „The Bookshop” Penelope Fitzgerald nagrodzono trzema statuetkami Goi.