Cykl „KinoUkraїna w kinie DCF” oraz cykl „Modrzejewska w DCF” zapraszają na pokaz  spektaklu online „CHLEBEM I SOLĄ”.

Chlebem i solą to przedsięwzięcie powstałe w koprodukcji Teatru Modrzejewskiej w Legnicy z Narodowym Akademickim Obwodowym Ukraińskim Teatrem Muzyczno-Dramatycznym im. Iwana Franki w Iwano-Frankiwsku.

Artyści i realizatorzy z obu krajów stworzyli spektakl w poetyce teatru verbatim – aktorzy odgrywają rzeczywistych ludzi, przytaczając dosłownie ich wypowiedzi. Zestawienie ze sobą opowieści polskich i ukraińskich pozwala artystycznie zbadać i porównać dwa punkty widzenia na emigrację Ukraińców do Polski. Spektakl powstał w 2020 r. z chęci przyjrzenia się wzajemnemu wizerunkowi Polaków i Ukraińców, bowiem jeszcze przed 24 lutego 2022 r. mieliśmy do czynienia z coraz intensywniejszymi stosunkami między nami. Spektakl oparty na indywidualnych ludzkich historiach, przygotowany przez polsko-ukraiński zespół artystów, może stać się okazją do prawdziwego dialogu oraz dyskusji na aktualne tematy.

 

czwartek, 9 marca | 19:00 | DCF

„Chlebem i solą” /Polska, Ukraina, 2020/

scenariusz i reżyseria: Rafał Cieluch

reżyseria obrazu i montaż: Bartosz Bulanda

Obsada: aktorzy Teatru Modrzejewskiej w Legnicy oraz  Narodowego Akademickiego Obwodowego Ukraińskiego Teatru Muzyczno – Dramatycznego im. Iwana Franki w Iwano-Frankiwsku

 

Spotkanie po pokazie „Pracownik, uchodźca, wolontariusz. Kim są dziś Ukraińcy w Polsce?”

Po projekcji filmu spotkamy się z twórcami spektaklu z Legnicy oraz ukraińskimi aktywistami z Wrocławia. Zapytamy naszych gości o inspiracje i historie związane z powstawaniem spektaklu. Zastanowimy się nad zmianami, które zachodzą po 24 lutym 2022 r. zarówno w relacjach polsko-ukraińskich, jak i wewnątrz wspólnoty ukraińskiej w Polsce.  Obecność sąsiadów zza wschodniej granicy stała się stałym elementem polskiej rzeczywistości, jednak charakter obecności Ukraińców w Polsce ulega transformacjom. Spróbujemy zatem odpowiedzieć na najbardziej aktualne pytania dotyczące zjawisk, których jesteśmy naocznymi świadkami.

Podczas pokazu będą zbierane datki na projekt „DACH NAD GŁOWĄ”, który od ponad pół roku zapewnia mieszkania uciekinierom z ogarniętej wojną Ukrainy.

Goście:

Ze strony Teatru w spotkaniu wezmą udział twórcy spektaklu: Rafał Cieluch i Bartosz Bulanda oraz dyrektor Teatru Modrzejewskiej w Legnicy Jacek Głomb.

Ukraińską wspólnotę we Wrocławiu będą reprezentowali znani aktywiści społeczni: Olena Vorovchenko i Sergiusz Czułkow.

 

Prowadzenie:

Anna Ursulenko – kuratorka cyklu „KinoUkraїna w kinie DCF”, adiunkt w Zakładzie Ukrainistyki Uniwersytetu Wrocławskiego