W ramach cyklicznych pokazów „City Docs” drążymy najważniejsze problemy współczesnego świata, obalamy mity i szukamy rozwiązań. W specjalnym wydaniu cyklu w ramach festiwalu Millennium Docs Against Gravity porozmawiamy o praworządności.

Pretekstem stanie się film „W obronie prawa”, dający wgląd w sądowe batalie prowadzone przez prawników z American Civil Liberties Union z administracją Donalda Trumpa. Czy sytuacje ukazane w filmie przekładają się na nasze realia? Czy demokracja w Polsce jest zagrożona? Jak korzystać z przysługujących nam praw i nie dać ich sobie odebrać? Na te pytania odpowiedzą wybitni specjaliści oraz festiwalowa publiczność.

„W OBRONIE PRAWA”, reż. Eli Despres, Josh Kriegman, Elyse Steinberg
Prawnicy z American Civil Liberties Union (ACLU) walczą o ochronę prawa do wolności obywatelskiej w USA. Siedem dni po zaprzysiężeniu prezydenta Donalda Trumpa, lotniska i sądy zalali protestujący, którzy walczyli o ochronę imigrantów przed deportacją z powodu wprowadzenia antymuzułmańskiej polityki. Była to zapowiedź ataku nowego prezydenta USA na wolności obywatelskie i jednocześnie początek nawałnicy procesów przeciwko jego administracji. Film jest emocjonalnym spojrzeniem na walkę, jaką toczą kreatywni prawnicy ACLU w obronie praw obywatelskich.

W dyskusji po filmie wezmą udział:

dr hab., prof. Uniwersytetu SWPS Karina Stasiuk-Krajewska – medioznawca z Katedry Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie SWPS

prof. Anna Pacześniak – politolog z Zakładu Polityk Unii Europejskiej Uniwersytetu Wrocławskiego

dr hab. Ryszard Balicki – prawnik, konstytucjonalista z Katedry Prawa Konstytucyjnego Uniwersytetu Wrocławskiego

Rozmowę poprowadzi red. Małgorzata Waszkiewicz z Radia Tok FM.

Partnerem wrześniowej edycji City Docs jest Millennium Docs Against Gravity.