CITY DOCS | Czy świat powstrzyma Putina?

Czy zbliża się koniec świata, jaki znamy? Czy stajemy w obliczu globalnej wojny? Z ekspertami zajmującymi się polityką wschodu porozmawiamy na temat sytuacji na Ukrainie, możliwych scenariuszach, a wreszcie o tym, czy świat jest w stanie zatrzymać imperialne zapędy Putina.

Do dyskusji zaprosiliśmy:

  • Generała doktora Jarosława Stróżyka – wiceprezesa Fundacji Stratpoints, byłego attache obrony w Stanach Zjednoczonych i byłego zastępcę szefa zarządu wywiadu w Kwaterze Głównej NATO w Brukseli, adiunkta w Instytucie Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Wrocławskiego;
  • Jędrzeja Morawieckiego – pisarza, publicystę, reportera, doktora filologii słowiańskiej oraz socjologii, adiunkta w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego.

Dyskusję poprowadzi Małgorzata Waszkiewicz z radia TOK FM.

Dyskusję poprzedzi pokaz dokumentu „Świadkowie Putina” Witalija Manskiego z 2018 roku, będący stworzonym z materiałów z lat 1999-2000, relacji świadków wydarzeń, jakie miały miejsce po grudniu 1999 roku oraz własnych refleksji i doświadczeń reżysera filmowym portretem Władimira Putina i przełomowego okresu w historii Rosji. Film „Świadkowie Putina” pokazywany był podczas 16. edycji Millennium Docs Against Gravity.

Na spotkanie z pokazem filmu obowiązują wejściówki. Wejściówki będzie można odebrać przed samym seansem po wykupieniu cegiełki na rzecz Fundacji PTACH niosącej pomoc pogrążonej w wojnie Ukrainie. Wartość cegiełki dowolna, ale nie mniejsza niż 20 zł.

O filmie:

31 grudnia 1999 roku Władimir Putin wstąpił na fotel prezydenta Rosji. Reżyser filmu Witalij Manski (dobrze znany publiczności festiwalu z filmu „Pod opieką wiecznego słońca”, który zwyciężył 13. edycję Millennium Docs Against Gravity) był szefem departamentu dokumentalnego rosyjskiej telewizji publicznej, kiedy kraj przechodził z epoki Jelcyna do autorytarnego reżimu Putina. Był świadkiem tego, jak Putin skonsolidował swoją władzę i podjął pierwsze kroki, aby zlikwidować demokratyczne reformy Jelcyna i przywrócić w Rosji dyktaturę. Na podstawie materiałów z lat 1999-2000, relacji świadków wydarzeń, jakie miały miejsce po grudniu 1999 roku oraz własnych refleksji i doświadczeń z tamtego okresu tworzy filmowy portret Władimira Putina i przełomowego okresu w historii Rosji.

Film przedstawia także innych bohaterów, w tym Michaiła Gorbaczowa i wspomnianego Borysa Jelcyna, który wybrał ambitnego 47-letniego Putina jako swojego następcę. Poznajemy też losy ekipy sztabu wyborczego, która pomogła w zwycięstwie aktualnemu prezydentowi Rosji w ówczesnych wyborach: wielu dołączyło do opozycji, dwóch zostało zamordowanych, a tylko jeden – Dmitrij Miedwiediew pozostaje blisko prezydenta, piastując fotel premiera. To dzięki podobnym obrazom i ich subtelnym kontekstom Manski odsłania prawdziwe oblicze Putina i strategie, ukryte pod niezwykle inteligentnie skonstruowaną maską.

Partnerem cyklu jest Festiwal Millennium Docs Against Gravity.

Tegoroczna edycja festiwalu Millennium Docs Against Gravity odbędzie się w dniach 13-22 maja w Dolnośląskim Centrum Filmowym oraz siedmiu innych miastach – Warszawie, Gdyni, Poznaniu, Katowicach, Lublinie, Bydgoszczy oraz po raz pierwszy w Łodzi! Od 24 maja do 5 czerwca odbędzie się część online na stronie mdag.pl.