2 – PŁOMIENIE, reż. Lee Chang Dong | Korea Południowa 2018 | 148′

9 – COŚ ZA MNĄ CHODZI, reż. David Robert Mitchell | USA 2014 | 100′

16 – 45 LAT, reż. Andrew Haigh | Wielka Brytania 2015 | 93′

13 IV (formuła on-line na naszym Facebooku)  – KRÓLOWA KIER, reż. May el-Toukhy | Dania, Szwecja 2019 | 127′

20 IV (formuła on-line na naszym Facebooku) – TAJEMNICE BRIDGEND, reż. Jeppe Rønde | Wielka Brytania, Dania, USA 2015 | 105′

27 IV (formuła on-line na naszym Facebooku) – OPĘTANIE, reż. Andrzej Żuławski | Francja, RFN 1981 | 127′

Seanse – poniedziałki, godz. 19.00 | Bilety – 13 złotych.
Działalność DKF-u jest dotowana przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

coś za mną chodzi

W marcu zadrży w DKF Centrum. Pokażemy 5 głośnych filmów z ostatnich lat, które wytrącają z równowagi, niepokoją, powodują ciarki na plecach i dreszcze. Mogą to być thrillery erotyczne, jak w elektryzującej duńskiej „Królowej Kier” albo psychologiczne, jak w przypadku południowokoreańskich „Płomieni”, które zachwyciły krytyków na festiwalu w Cannes. Zobaczymy filmy o wkraczających w życie nastolatkach: ambitny horror „Coś za mną chodzi”, który stał się w Stanach dziełem kultowym oraz oparte na prawdziwych wydarzeniach brytyjskie „Tajemnice Bridgend”, ale też rewelacyjny „45 lat”, w którym drżeć w posadach zaczyna związek bohaterów obchodzących swoje szafirowe gody… W każdy poniedziałek o 19:00 wysokie temperatury gwarantowane.

Adam Kruk

PŁOMIENIE

Najsubtelniejszy thriller wszech czasów – napisano na plakacie filmu. „Płomienie” faktycznie są dreszczowcem nietypowym, opartym na prozie japońskiego pisarza Harukiego Murakamiego. Opowieść o dwojgu samotnych młodych ludzi, Jong-so oraz Haemi, którzy wpadają na siebie po latach i choć nie mają pieniędzy ani wielkich talentów, są ciekawi życia. Dla obojga jednak bardzo się ono zmieni, kiedy wkroczy w nie ten trzeci – bogaty i wysublimowany Ben. Reżyser Lee Chang Dong, jak pisali organizatorzy Warsaw Korean Film Festival, gdzie koreański mistrz miał swoją retrospektywę: „kreśli portrety swoich bohaterów subtelnymi muśnięciami filmowego pędzla. Z niezwykłą delikatnością tka ich historie, w niepowtarzalny sposób łącząc kameralność z dużym nasyceniem emocjonalnym. Jego obrazy wstrząsają widzem, jednocześnie przepełniając go czułością. To właśnie owo humanistyczne i intymne zarazem podejście do postaci przemawia do widzów na całym świecie”.

COŚ ZA MNĄ CHODZI

Mieszkająca w Detroit nastoletnia Jay zaczyna spotykać się z atrakcyjnym Hugh. Po udanej randce między parą dochodzi do zbliżenia, po którym chłopak informuje partnerkę, że coś zacznie za nią chodzić. To nie żart – Jay zaczyna być prześladowana przez upiory, które widzi tylko ona. Kim jednak są i czego chcą? Interpretacji może być wiele – od wyrzutów sumienia po metaforę wirusa HIV. Jest jednak sposób, by się ich pozbyć… Niezależny film Davida Roberta Mitchella, późniejszego twórcy „Tajemnic Silver Lake”, nieoczekiwanie stał się wielkim sukcesem, a jego niejednoznaczność i nieco retro klimat, doprowadziły do renesansu horroru w USA, który obrodził później takimi filmami, jak „Uciekaj” czy „Dziedzictwo”.

45 LAT

Przeżyli ze sobą 45 szczęśliwych lat, właśnie przygotowują się do obchodów rocznicy. Kiedy ona zaczyna planować uroczystość, on dostaje wiadomość, która wstrząsie ich małżeństwem i postawi pod znakiem zapytania sens wspólnie spędzonych lat… Twórca „45 lat”, brytyjski reżyser Andrew Haigh wcześniej nakręcił „Zupełnie inny weekend” oraz gejowski serial „Spojrzenia”. Następnie zaskoczył wszystkich tyleż zachwycającym, ileż wytrącającym z równowagi obrazem pęknięć w pozornie idealnym związku dwojga dojrzałych osób. W rolach głównych wystąpiła fantastyczna Charlotte Rampling, która zdobyła za rolę nominację do Oscara oraz legenda angielskiego kina Tom Courtenay („Samotność długodystansowca”, „Billy kłamca”).

KRÓLOWA KIER

Anne (rewelacyjna duńska aktorka Trine Dryholm) ma wszystko, o czym – wydawałoby się – może marzyć kobieta. Kochającego męża, dwie córeczki, ciepłe domowe ognisko na zaciszu. Stabilną sytuację zawodową daje jej praca prawnika, w której czuje się spełniona. Ten sielankowy obrazek zacznie się jednak trząść, kiedy do ich domu wprowadza się nastoletni Gustav – syn męża z pierwszego małżeństwa. Chłopak jest gniewny, zbuntowany, nie pasuje do idealnego wizerunku rodziny, który buduje Anne. Ale, jak wiadomo, przeciwieństwa się przyciągają…. Drugi pełnometrażowy film duńskiej reżyserki May el-Toukhy zdobył nagrodę publiczności na festiwalu Sundance i wpisał się w dyskusje o nadużyciach seksualnych, których dopuszczać się mogą nie tylko mężczyźni, ale i kobiety. Z pozoru chłodne studium rodziny przeradza się w obraz coraz bardziej gorący, niepokojący i bulwersujący.

TAJEMNICE BRIDGEND

W złowrogich, mrocznych krajobrazach południowej Walii leży miasteczko Bridgend. Przeprowadza się tu policjant Dave (Steven Waddington) z nastoletnią córką Sarą (Hannah Murray). Kiedy ojciec rozwiązać ma zagadkę śmierci nastolatka, wywierającą przemożny wpływ na życie społeczności, Sara próbuje wejść w rówieśniczą grupę. Być może odnajdzie tu miłość? Na pewno najpierw odnaleźć musi się w osobliwych rytuałach panujących wśród lokalnych nastolatków, których nagle zaczyna ubywać… Film inspirowany jest prawdziwymi wydarzeniami z obrosłego czarną legendą Bridgend, gdzie od 2007 roku notuje się kolejne, trudne do wyjaśnienia, fale samobójstw młodych ludzi.