1 – KIDS, reż. Larry Clark | USA 1995 | 91’

8 – KABARET, reż. Bob Fosse | USA 1972| 124’

15 – WYSPA PSÓW, reż. Wes Anderson | Niemcy, USA 2018 | 101’

22 – 120 UDERZEŃ SERCA, reż. Robin Campillo | Francja 2017 | 135’

Poniedziałki, godz. 19.00, sala Lwów.

Działalność DKF-u jest dotowana przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

DKF_luty2021_plansza

Już prawie rok żyjemy z koronawirusem. Jedni doświadczyli go osobiście, inni tylko strachu przed nim, a wszyscy – obostrzeń. Ale na świecie jest i było wiele innych zaraz, którym kino lubi się przyglądać. Bo choć w życiu najlepiej od choróbsk trzymać się z daleka, na ekranie potrafią stworzyć wciągający spektakl. W lutym w DKF Centrum zobaczymy cztery filmy o stanach społecznego zagrożenia – czasem rozumianego dosłownie, jak w przypadku epidemii AIDS, która zbierała czarne żniwa od lat 80., innym razem metaforycznie, jak nadchodząca zaraza nazizmu w „Kabarecie” czy populizmu w „Wyspie psów”. Bądźmy zdrowi!

Adam Kruk

KIDS

Grupa nowojorskich nastolatków włóczy się po ulicach, jeździ na deskach i ostro imprezuje. Jest alkohol, narkotyki i seks. Ale w tle czai się też wirus HIV. Głośny film Larry’ego Clarka z lat 90. wywołał skandal ze względu na ostre sceny i młody wiek występujących w nim osób. Szybko też stał się dziełem kultowym, a dla jego twórców – scenarzysty Harmony’ego Korine’a czy nastoletnich aktorów – początkiem kariery.

KABARET

Legendarny musical Boba Fosse’a nagrodzony ośmioma Oscarami. Berlin lat 30. aż kipi dekadencją. Młody pisarz (Michael York) wynajmuje mieszkanie wraz artystką estradową Sally Bowles (Liza Minelli). Zaczynają tworzyć niekonwencjonalną parę, gdy w ich życie wkracza bogaty playboy, baron Maksymilian (Helmut Griem). Tymczasem na ulicach robi się coraz bardziej brunatnie…

WYSPA PSÓW

Rozkoszna animacja Wesa Andersona podszyta aluzjami politycznymi. Miasto Megasaki nawiedza epidemia psiej grypy. Autorytarny burmistrz straszy, że przejść może ona na ludzi i nakazuje skoncentrować wszystkie psiaki na położonym na pobliskiej wyspie wysypisku śmieci. Ale czworonogi są nie w ciemię bite, a na pomoc im wyrusza Atari – bratanek bezwzględnego włodarza.

120 UDERZEŃ SERCA

Francuski dramat nagrodzony Grand Prix festiwalu w Cannes i sześcioma Cezarami. Na początku lat 90. epidemia AIDS trwa w najlepsze. Aktywiści z organizacji ACT UP walczą z rządem i koncernami farmaceutycznymi o uwagę i większe zaangażowanie: wychodzą na ulicę, nie dają się uciszyć. Mimo choroby, na którą niektórzy zapadają, starają się kochać i żyć na całego.