4 – CAPTAIN FANTASTIC, reż. Matt Ross | USA 2016 | 118’

11 – BILLY ELLIOT, reż. Stephen Daldry | Wielka Brytania, Francja 2000 | 110’

18 – GLORIA, reż. Sebastián Lelio | Hiszpania, Chile 2013 | 110’

25 – KŁAMSTEWKO, reż. Lulu Wang | Chiny, USA 2019 | 98’

Poniedziałki, godz. 19.00, facebookowy fanpage DCF.

Działalność DKF-u jest dotowana przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

DKF styczeń 2021 plansza

Nadszedł nowy rok, nastała nowa nadzieja. W styczniu w DKF Centrum chcemy zaproponować cztery filmy optymistyczne, które pozwolą wejść w nowy rok (a także nową dekadę) z uśmiechem na twarzy i pozytywnymi myślami. Życzymy sobie, aby – co dla wielu nie powinno być trudne – 2021 okazał się lepszy niż przeklęty 2020. Nadziei szukać będziemy w nietypowym kinie familijnym, jak „Captain Fantastic” i występach Billy’ego Elliota, który zatańczy o własną przyszłość. Przeniesiemy się do Chile z fenomenalną Glorią i do Chin, by pogodzić się z cyklem życia i śmierci. Będzie dobrze!

Adam Kruk

CAPTAIN FANTASTIC

Najniezwyklejszy film familijny 2016 roku. Kiedy Ben, ojciec sześciorga dzieci (nominowany do Oscara Viggo Mortensen), zostaje wdowcem, staje przed wyzwaniem pochowania żony, a także dojścia do porozumienia z jej rodziną. Konflikt jest nieunikniony, bo para wybrała życie z dala od cywilizacji, co nie podoba się jego krewkiemu teściowi (Frank Langella). Mężczyźni zawalczą nie tylko o pamięć kobiety, którą obaj kochali, ale i przyszłość gromadki nieokrzesanych dzieciaków.

BILLY ELLIOT

Robotnicza Anglia, lata 80. W radiu słychać punk rocka, górnicy protestują przeciwko zamykaniu kopalń przez rząd Margaret Thatcher, a jedenastoletni Billy Elliot (Jamie Bell)… tańczy. Nie podoba się to jego surowej rodzinie, nie ma łatwo też ze srogą nauczycielką (Julie Walters). Wszyscy oni wiedzą jednak, że tylko jemu może udać się wyrwać z wszechogarniającej beznadziei. „Billy Elliot” to słusznie jeden z najbardziej kochanych brytyjskich filmów ostatnich dwóch dekad.

GLORIA

Głośny chilijski film Sebastiána Lelio. Gloria (nagrodzona na Berlinale Paulina Garcia) dobiega sześćdziesiątki,  dzieci wyfrunęły już z domu i żyją własnym życiem, podobnie były mąż; w dodatku lekarz diagnozuje u niej jaskrę. Gloria jednak dalej chce czerpać z życia pełnymi garściami. Wieczorami tańcuje w klubie, gdzie poznaje Rodolfo, z którym zaczyna się spotykać… Pojawia się nowa nadzieja, ale i nowe dylematy oraz wyzwania. Jednak na Glorię nie ma mocnych!

KŁAMSTEWKO

Przebój festiwalu w Sundance. Akcja „Kłamstewka” rozpoczyna się w Stanach Zjednoczonych, gdzie chińska rodzina dostaje wiadomość o chorobie mieszkającej w Chinach babci. Przybywają więc do Państwa Środka, by spędzić z nią ostatnie chwile, trzymając informacje o stanie jej zdrowia w tajemnicy. Wychowana w Ameryce Billy (nagrodzona Złotym Globem Awkwafina) ma wątpliwości co do konfucjańskich wartości, którymi kieruje się jej rodzina zza oceanu, ale podróż ta odmieni i jej życie.