4 – AQUARIUS, reż. Kleber Mendonça Filho | Brazylia, Francja 2016 | 142′
11 – NOCE CABIRII, reż. Federico Fellini | Francja, Włochy 1957 | 110′
18 – GORZKIE ŁZY PETRY VON KANT, reż. Rainer Werner Fassbinder | RFN 1972 | 126′
25 – ZWARIOWAĆ ZE SZCZĘŚCIA, reż. Paolo Virzi | Francja, Włochy 2016 | 118′
Poniedziałki, godz. 19.00, facebookowy fanpage DCF.
Działalność DKF-u jest dotowana przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.
Słyszeliście, że z koronawirusem najlepiej radzą sobie kraje, które wybrały sobie mądre liderki? Może to nie przypadek? W maju w DKF „Centrum” przyjrzymy się czterem filmowym portretom kobiet – nieoczywistym, przejmującym, oryginalnym, udowadniającym, że silne i sprawcze kobiety sprawdzają się nie tylko u sterów władzy, ale i na ekranie.
Adam Kruk
AQUARIUS
Głośny film Klebera Mendonçy Filho, osadzony w podzielonej nierównościami współczesnej Brazylii. Tu, w mieście Recife, nad oceanem leży willa Aquarius, gdzie Clara (Sonia Braga) przeżyła swoje ciekawe życie. Choć jest już po sześćdziesiątce, nie traci nic z siły charakteru i urody, a doświadczenie tylko ją umacnia. Dlatego, kiedy po Aquariusa sięgnie wkraczający do dzielnicy developer, Clara rzuci mu rękawicę. To będzie pasjonująca potyczka.
NOCE CABIRII
W swym piątym filmie Federico Fellini opowiedział barwne losy dobrodusznej prostytutki Cabirii, której życie nie rozpieszcza, ta jednak nieustannie próbuje dostrzegać jego piękno i przeć do przodu. Popisowa rola Giulietty Masiny, która po „La stradzie” znów wystąpiła w filmie męża w roli, która przyniosła jej nagrodę aktorską w Cannes. Jak pisał o niej Grzegorz Królikiewicz: „pospolita rzymska prostytutka staje się Jedynym Najdoskonalszym Człowiekiem. Cud? Święty może czynić cuda”.
GORZKIE ŁZY PETRY VON KANT
W kultowym filmie Rainera Wernera Fassbindera – enfant terrible niemieckiego kina – występują wyłącznie kobiety i nie wychodzimy poza apartament tytułowej Petry (Margit Carstensen). Projektantka mody panuje w nim niepodzielnie, szukając jednocześnie swojego przedłużenia w Karin (Hanna Schygulla) – jedynej osobie, której potrafi okazać dobro. Jest tu jeszcze pokojówka Marlene (Irm Hermann), która z miłości do chlebodawczyni godzi się na poddańczą relację. Kto tu jednak kim manipuluje i o co toczy się ta dziwna rozgrywka?
ZWARIOWAĆ ZE SZCZĘŚCIA
Włoska wariacja na temat „Thelmy i Louise” w reżyserii uwielbianego w Italii Paola Virzìego. Dwie bardzo różne kobiety spotykają się w szpitalu psychiatrycznym. Beatrice (nominowana za tę rolę do nagrody Europejskiej Akademii Filmowej Valeria Bruni Tedeschi) umieszczona tu została przez męża-milionera; wytatuowana Donatella (Micaela Ramazzotti) skwapliwie skrywa swoją historię. Mimo że dzieli je wszystko, zaprzyjaźniają się i wspólnie wyruszają na podbój świata, który je odrzucił. Z jakim skutkiem?