7 – LŚNIENIE, reż. Stanley Kubrick | USA, Wielka Brytania 1980 | 146’

14 – TURYSTA, reż. Ruben Östlund | Szwecja, Dania, Norwegia, Francja 2014 | 120’

21 – TO WSPANIAŁE ŻYCIE, reż. Frank Capra | USA 1946 | 130’

28 – CZTERY POKOJE, reż. Quentin Tarantino, Robert Rodriguez, Alexandre Rockwell, Allison Anders | USA 1995 | 98’

Poniedziałki, godz. 19.00, facebookowy fanpage DCF.

Działalność DKF-u jest dotowana przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

DKF Centrum grudzień 2020

Grudniowa aura nie zachęca do wychodzenia na zewnątrz, a do tego – kiedy wszystko zamknięte – niespecjalnie jest gdzie. Oprócz długich zimowych spacerów pozostaje koc i wielkie kino. W DKF Centrum, który kontynuujemy w grudniu w formie online, w każdy poniedziałek proponujemy film, którego zimowa aura pozwoli oderwać się od codzienności i zabierze nas w dalekie podróże. Niekiedy zmrozi nas strachem, jak słynne „Lśnienie” Stanleya Kubricka albo pozwoli zmierzyć się z siłami natury i wyobrażeniami o nas samych, jak w „Turyście”. Innym razem przyniesie odrobinę nadziei, jak w świątecznym klasyku Franka Capry „To wspaniałe życie” albo uśmiech (nieco makabryczny) w kultowych „Czterech pokojach”. Gdy zapada zimowy zmierzch, zanurzmy się w arcydziełach kina!

Adam Kruk

LŚNIENIE

Klasyk horroru stworzony przez genialnego Stanleya Kubricka – ekranizacja powieści Stephena Kinga nigdy niezaakceptowana przez jej autora. Podczas srogiej zimy pisarz Jack Torrance (Jack Nicholson) przeprowadza się wraz z rodziną do górskiego hotelu, gdzie pracować ma jako stróż zimowy. Opuszczony kurort roztaczać zaczyna jednak coraz bardziej złowrogi urok…

TURYSTA

Nagrodzony w Cannes w sekcji Un Certain Regard fim Rubena Östlunda przenosi nas na śnieżne stoki francuskich Alp, gdzie skandynawska rodzina zostanie poddana niezwykłej próbie poprzez konfrontację z lawiną. Przewrotny i dowcipny traktat nie tylko o sile natury, ale przede wszystkim o współczesnych modelach męskości i kobiecości.

TO WSPANIAŁE ŻYCIE

Świąteczny klasyk Franka Capry z pięcioma nominacjami do Oscara. Wspaniały James Stewart wciela się w George’a Baileya, który w Wigilię Bożego Narodzenia próbuje popełnić samobójstwo. Zwraca tym na siebie uwagę swojego anioła stróża Clarence’a, który musi ocalić bohatera, jeśli ma otrzymać skrzydła…

CZTERY POKOJE

Cztery historie rozgrywające się w pewnym nowojorskim hotelu jednej sylwestrowej nocy. Czworo reżyserów, Madonna, Antonio Banderas i odcięty palec. „Cztery pokoje” – kultowy tytuł amerykańskiego kina niezależnego – to prawdziwa jazda bez trzymanki!