Do domu

W październikowej odsłonie spotkań z kinem ukraińskim zapraszamy na wielokrotnie nagradzany dramat „Do domu” w reż. Narimana Alieva. Jest to opowieść o wędrówce krymskiego Tatara Mustafy, który  stracił najstarszego syna na wojnie między Rosją a Ukrainą. Mustafa postanawia przewieźć ciało zmarłego syna z Kijowa na Krym, by pochować go w rodzinnych stronach. Wraz z młodszym synem wyruszają w podróż, która odmieni ich relację.

Film został świetnie przyjęty na tegorocznym Festival de Cannes, został ukraińskim kandydatem do Oscara i laureatem Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Odessie i Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Bukareszcie.

Gatunek: dramat | Reżyseria: Nariman Aliev | Zdjęcia: Anton Fursa | Obsada: Akhtem Seitablayev Remzi Bilyalov, Dariya Barihashvili, Anatoliy Marempolskiy, Viktor Zhdanov, Veronika Lukianenko, Akmal Gurezov, Larysa Yatzenko | Kraj: Ukraina 2019 | Czas trwania: 96 min.

Pokazowi towarzyszyć będzie rozmowa z krymskotatarskimi aktywistami: „Krym: zapominana „wyspa”, zapomniany naród? Tatarzy krymscy – aktywiści i aktywistki nie z wyboru”.

 O tym, jak wygląda sytuacja na Krymie, ale też wokół niego. Jak żyją, z jakimi problemami borykają się i jak walczą o swoje prawa Tatarzy krymscy porozmawiamy z gośćmi:

  • Tamilą Taszewą, Zastępczynią Stałego Przedstawicielstwa Prezydenta Ukrainy w Autonomicznej Republice Krym, założycielką i prezeską organizacji pozarządowej „Crimea SOS”, aktywistką broniącą praw człowieka, laureatką Polskiej Nagrody im. Sérgia Vieiry de Mello 2019;
  • Luftiye Zudiyevą, nauczycielką, założycielką centrum kulturalno-edukacyjnego „Elif”, w latach 2011-2013 członkiem Zarządu Ligi Muzułmańskich Kobiet „Insaf”, matką 4 dzieci, aktywistką wspierającą rodziny aresztowanych na Krymie;
  • Nedimem Useinovem, założycielem Komitetu Solidarności Tatarów Krymskich, członkiem Rady Koordynacyjnej Światowego Kongresu Tatarów Krymskich, krymskotatarskim aktywistą mieszkającym w Polsce.

Rozmowę poprowadzi Piotr Andrusieczko, dziennikarz, który od 2013 relacjonuje dla polskich mediów wydarzenia na Ukrainie: na Majdanie w Kijowie, na Krymie oraz w Donbasie.

 Partner: Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego, Biuro Współpracy z Zagranicą Urzędu Miejskiego Wrocławia

Działanie realizowane w ramach zadania KALEJDOSKOP KULTUR WE WROCŁAWIU 2020 współfinansowanego ze środków Gminy Wrocław.