10 – ORBITOWANIE BEZ CUKRU, reż. Ben Stiller | USA 1994 | 99’

17 – JULES I JIM, reż. François Truffaut | Francja 1962| 105’

24 – SIOSTRA TWOJEJ SIOSTRY, reż. Lynn Shelton | USA 2011 | 90’

31 – ASAKO, DZIEŃ I NOC, reż. Ryûsuke Hamaguchi | Japonia 2018 | 100’

Poniedziałki, godz. 19.00.

Działalność DKF-u jest dotowana przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

DKF maj 2021

Budzi się wiosna, a wraz z nią budzą się emocje – przyjrzymy się im w czterech filmach opowiadających o relacjach uczuciowych, które zakłóca pojawienie się tego lub tej „trzeciej”. Kino uwielbia przyglądać się takim związkom, rozbierać ménage à trois na części pierwsze, wytwarzać ich mitologię. Tak zrobił François Truffaut w legendarnym „Jules i Jim” i Ben Stiller w „Orbitowanie bez cukru”, które oglądaliśmy podczas majowych spotkań online. Po otwarciu kin zobaczymy dwa nowsze obrazy. Pierwszy to kultowa amerykańska komedia „Siostra twojej siostry” z uroczą Emily Blunt w roli głównej. W drugim, „Asako, dzień i noc”, przyjrzymy się pułapkom, w które wpadają pozornie wyzwoleni bohaterowie trójbocznych relacji. W każdym z nich okaże się, że trzy to bardzo ciekawy numer!

Adam Kruk

ORBITOWANIE BEZ CUKRU

Lelaina (Winona Ryder) z wyróżnieniem kończy college. Rejestruje różne wydarzenia z życia swoich przyjaciół na amatorskim filmie. Jej najlepszy przyjaciel Troy (Ethan Hawke) jest bezrobotnym muzykiem. Vickie (Janeane Garofalo) zostaje kierownikiem sklepu odzieżowego Gap. Obawia się wyniku testu na obecność AIDS. Sammy (Steve Zahn) ma problemy z własną orientacją seksualną. Pewnego dnia Lelaina spotyka Michaela (Ben Stiller), który zabiera jej nagrania do swojej stacji telewizyjnej w celu pokazania ich światu. Dziewczyna staje teraz przed trudnym wyborem. Musi zdecydować co dla niej jest ważniejsze – materializm Michaela, czy może filozoficzne marzenia Troya?

JULES I JIM

Paryż, rok 1912. Jules, Niemiec i Jim, Francuz – to para nierozłącznych przyjaciół pisarzy, którzy dzielą wspólną pasję do literatury, sztuki i kobiet. Po powrocie ze wspólnej wycieczki do Grecji, spotykają czarującą Catherine i obaj zakochują się w niej. Catherine poslubia Julesa, nadal żywiąc uczucie do Jima. Wybuch I Wojny Światowej rozdziela trójkę przyjaciół…

Po wojnie Jules powraca do żony, i razem z córką Sabine przenoszą się do odleglej górskiej miejscowości w Niemczech. Zapraszają Jima, aby pomieszkał u nich przez pewien czas. Gdy Francuz przybywa na miejsce, zauważa, że małżeństwo Julesa i Catherine się rozpada. Natomiast jego uczucie do Catherine zostaje wreszcie widocznie odwzajemnione…

SIOSTRA TWOJEJ SIOSTRY

Amerykańskie kino niezależne w najlepszym wydaniu: kultowa komedia Lynn Shelton, specjalistki od intymnych portretów obyczajowych („Nakręć ze mną porno”, „Dotykalscy”) oraz seriali jakościowych („Mad Men”, „The Morning Show”). Iris (Emily Blunt) i Hanna (Rosemarie DeWitt) to kochające się siostry, między którymi – jak to w rodzinie – nie brakuje też kłótni i nieporozumień. Kiedy postanawiają spędzić kilka dni w domku w lesie razem z przyjacielem Iris, Jackiem (Mark Duplass), trójkąt ten okazuje się wybuchowy. Kto kogo kocha? Kto udaje? Kto kim manipuluje? I kto chce się z kim przespać?

ASAKO, DZIEŃ I NOC

Mieszkająca w Osace cicha, zamknięta w sobie Asako (Erika Karata) zakochuje się w przystojnym, przebojowym Baku (Masahiro Higashide). Ten jednak w pewnego momencie znika bez śladu. Dziewczyna jest zdruzgotana, nie potrafi ułożyć sobie życia na nowo – do chwili, gdy spotyka w Tokio chłopaka imieniem Ryohei, który… wygląda identycznie jak Baku. Pokazywany w Cannes enigmatyczny film Ryûsuke Hamaguchi stawia pytania o naturę miłości i wybory, których dokonujemy, gdy nasze uczucia skierowane są w więcej niż jedną stronę.