6 – AMY, reż. Asif Kapadia | Wielka Brytania, USA 2015 | 127’
13 – NIENASYCENI, reż. Luca Guadagnino | Włochy, Francja 2015 | 120’
20 – PATTI CAKE$, reż. Geremy Jasper | USA 2017 | 108’
27 – SONG TO SONG, reż. Terrence Malick | USA 2017 | 129’
Działalność DKF-u jest dotowana przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.
Gwiazdy, divy, królowe scen i stadionów. Fascynują, uwodzą, mogą rozbłysnąć z największą mocą, ale i potrafią się spalić i spektakularnie upaść. Bo życie na świeczniku to nie tylko pieniądze, blask i poklask, ale też gigantyczna presja, nieustanna walka o przetrwanie, problemy psychiczne, uzależnienia, połamane biografie… W styczniu w DKF Centrum przyjrzymy się wzlotom i upadkom gwiazd: tych prawdziwych – jak w słynnym dokumencie o Amy Winehouse – i tych stworzonych na potrzeby srebrnego ekranu. Początkująca raperka, próbująca wyrwać się z biedy i beznadziei z przeboju amerykańskiego kina niezależnego „Patti Cake$”, urodziwa gitarzystka z „Song 2 Song” zdobywcy Złotej Palmy Terence’a Malicka czy zrobiona na Davida Bowiego Tilda Swinton w „Nienasyconych” włoskiego mistrza Luki Guadagnina – zobaczymy, która z nich najbardziej spodoba się Państwu podczas styczniowych spotkań. Na pewno nie zabraknie na nich muzyki, emocji i kina najwyższej próby.
Adam Kruk
AMY
Zmarła w lipcu 2011 roku, dołączając do „Klubu 27” – grona przeklętych gwiazd, takich jak Jimmy Hendrix, Janis Joplin czy Kurt Cobain, które w wyniku za mocnego życia i zbyt dużej wrażliwości, zakończyły swe życie w wieku 27 lat. Jaka naprawę była Amy Winehouse? Co doprowadziło do tragedii? Uwarunkowania rodzinne, niespełniona miłość, alkohol i narkotyki, osaczenie przez media i publiczność? Czy dramatycznego finału można było uniknąć? Na pytania te odpowiada czołowy autor współczesnego dokumentu, twórca „Diego” i „Senny”, Asif Kapadia. Stworzoną przez niego „Amy” – jednocześnie spektakularną i empatyczną – zobaczyło prawie 25 milionów widzów, dzięki czemu film stał się jednym z najbardziej kasowych dokumentów w historii kina.
NIENASYCENI
Sex, drugs & rock’n’roll? Tylko do czasu. Gdy piosenkarka Marianne (Tilda Swinton) traci głos, przenosi się wraz ze swoim partnerem Paulem (Matthias Schoenaerts) na sycylijską wysepkę. Wiodą tam spokojne życie z dala od zgiełku wielkich miast, sal koncertowych i studiów nagraniowych. Harmonię burzy jednak wizyta jej dawnego kochanka i producenta Harry’ego (Ralph Finnes), który przybywa na Pantallerię z rozerotyzowaną córką (Dakota Johnson) oraz szczerą chęcią wprowadzenia tam lekkiego fermentu. Podczas, gdy bohaterowie oddają się emocjonalnym gierkom, czasem bardzo niebezpiecznym, na wyspę przybywają fale uchodźców… Film Luki Guadagnino wywołał sensację na festiwalu w Wenecji, potwierdzając status autora „Jestem miłością” i „Tamtych dni, tamtych nocy” jako enfant terrible włoskiego kina.
PATTI CAKE$
Nazywa się Patricia Dombrowski, jest bez grosza, pracuje jako barmanka. Biała dziewczyna z kilkoma nadmiarowymi kilogramami mieszkająca w małym miasteczku w stanie New Jersey – w Stanach o takich jak ona mówi się „white trash”. Patti ma jednak talent muzyczny: robi rapy, dowodząc, że hip hop to nie tylko muzyka czarnych kolesi. Z przyjacielem (Siddharth Dhananjay) i własną babcią zakłada zespół i idzie po sławę. Na drodze staje jej nie tylko płeć, pochodzenie, ale i jej matka Barb (Bridget Everett) – niegdyś dobrze zapowiadająca się piosenkarka, dziś zgorzkniała pijaczka, którą łączy z córką szorstka więź. „Patti Cake$”, dowodząca świetnej kondycji amerykańskiego kina niezależnego, stał się przebojem festiwalu Sundance, a dla występującej w głównej roli Danielle Macdonald okazał się biletem do Hollywood, gdzie sprowokował dyskusję o lansowanych przez kino kanonach urody.
SONG TO SONG
Przypominający wideoklip film muzyczny Terrence’a Malicka, autora kulowego „Badlands” (1973) i zdobywcy Złotej Palmy w Cannes za „Drzewo życia” (2011). Tym razem ekscentryk amerykańskiego kina opowiada o młodych ludziach próbujących odnaleźć się w przemyśle muzycznym. To jednak tylko pretekst, by pokazać to, co zawsze interesuje Malicka najbardziej – ścieżki współczesnej duchowości. W obsadzie same gwiazdy: Rooney Mara jako początkująca gitarzystka, Ryan Gosling w roli jej kochanka oraz Michael Fassbender wcielający się w postać prominentnego producenta muzycznego. Do tego Natalie Portman, Cate Blanchet, Val Kilmer, a w tle gwiazdy rocka: Patti Smith, Red Hot Chili Peppers, Tegan & Sara, First Aid Kid… Dużo mocnych dźwięków i świetne zdjęcia Emmanuela Lubezkiego.