1 – NASZA MŁODSZA SIOSTRA, reż. Hirokazu Kore-eda | Japonia 2015 | 128′

8 POKAZ PRZEDPREMIEROWY: NA RAUSZU, reż. Thomas Vinterberg | Dania, Szwecja, Holandia 2020 | 115′

15 – KOBIETA, reż. Yann Arthus-Bertrand, Anastasia Mikova | Francja 2019 | 108′

22 – MINARI, reż. Lee Isaac Chung | USA 2021 | 115′

29 – OJCIEC, reż. Florian Zeller | Wielka Brytania 2020 | 97′

Seanse – wtorki, godz. 12.00 | Bilety – 13 złotych.
Działalność FKS-u jest dotowana przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Na rauszu

NASZA MŁODSZA SIOSTRA

Trzy siostry mieszkają w wielkim, starym domu w Kamakurze pod Tokio. Kiedy dowiadują się o śmierci ojca, którego nie widziały od 15 lat, jadą na daleką prowincję, aby wziąć udział w pogrzebie. Tam poznają swoją nastoletnią przyrodnią siostrę, o której istnieniu nie wiedziały.

Pełen niuansów portret relacji między czterema siostrami, a także opowieść o skomplikowanych emocjach i powstawaniu prawdziwej rodziny.

NA RAUSZU - POKAZ PRZEDPREMIEROWY

Historia grupy przyjaciół, nauczycieli szkoły średniej, zainspirowanych teorią, że skromna dawka alkoholu pozwala otworzyć się na świat i lepiej w nim funkcjonować. Nie przewidują jednak skutków, jakie pociągnie za sobą długotrwałe utrzymywanie stałego poziomu promili we krwi – przez cały dzień, również w pracy…

Pouczająca historia o utracie kontroli nad własnym życiem i potrzebą bliskości, której nic nie zastąpi.

KOBIETA

Autorzy filmu spotkali się z ponad dwoma tysiącami kobiet z pięćdziesięciu różnych krajów świata. Ich rozmowy dotykają szerokiej gamy tematów: małżeństwa, macierzyństwa, wolności, zniewolenia, niezależności finansowej, wizerunku ciała, starości, miłości, złości i mądrości. Uczestnicy tego dialogu próbują sobie odpowiedzieć na pytanie: Co to znaczy być kobietą?

Intymny i emocjonalny portret kobiet, które stanowią połowę ludzkości na Ziemi, a mimo to nadal poddawane są przemocy i niesprawiedliwości. To również pochwała ich wewnętrznej siły, odporności, zdolności do przeciwstawiania się przeciwnościom losu i pozytywnej zmiany świata, pomimo trudności, jakie napotykają.

MINARI

W pogoni za amerykańskim snem Jakob Yi (Steven Yeun) przeprowadza swoją rodzinę z Kalifornii do sielskiego Arkansas. Jego marzeniem jest stworzyć własną farmę, której plony mogłyby zaopatrywać okolicznych koreańskich sklepikarzy. Pozostali członkowie rodziny nie są zadowoleni z przenosin, zwłaszcza, gdy okazuje się, że ich nowy dom ma… kółka i jest tak wątły, że może sobie nie poradzić z nawiedzającymi okolicę tornadami. Jakby tego było mało, do rodziny dołącza nieco szelmowska babcia z Korei. Nie pachnie tak jak powinna, a jej metody wychowawcze są dość dziwaczne.

Obsypana najważniejszymi filmowymi nagrodami opowieść o różnicach kulturowych, kultywowaniu tradycji i niełatwej sztuce adaptacji całej rodziny w zupełnie obcym miejscu.

OJCIEC

Anna stara się opiekować 80-letnim ojcem, Anthonym, który wykazuje oznaki postępującej demencji. Codzienna rzeczywistość staje się coraz trudniejsza. Ojciec jest zdezorientowany, zaczyna wątpić we własny umysł, twarze bliskich osób stają się dla niego nieznane, zanika mu pamięć. Stany euforii przeplatają się z wściekłością. Anna musi poradzić sobie z utratą ojca, który przecież jeszcze żyje.

Przejmujący obraz o przemijaniu i miłości. Laureat dwóch Oscarów w kategoriach Najlepszy aktor pierwszoplanowy (sir Anthony Hopkins) i za najlepszy scenariusz adaptowany (Christopher Hampton i Florian Zeller).