3 – OPOWIEŚĆ O TRZECH SIOSTRACH, reż. Emin Alper | Turcja, Grecja, Holandia, Niemcy 2018 | 110′

10 – YULI, reż. Iciar Bollain | Hiszpania, Kuba, Niemcy, UK 2018 | 104′

17 – PAMIĄTKI CLAIRE DARLING, reż. Julie Bertuccelli | Francja  2018 | 95′

Seanse – wtorki, godz. 12.00 | Bilety – 12 złotych.
Działalność FKS-u jest dotowana przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Pamiątki Claire Darling

 

OPOWIEŚĆ O TRZECH SIOSTRACH

Akcja filmu rozgrywa się w niewielkiej wiosce w środkowej Anatolii. Zgodnie z lokalną tradycją zwaną „besleme” każda z trzech tytułowych córek w nadziei na lepsze życie zostaje „zaadoptowana” przez zamożniejsze rodziny, stając się dla nich kimś w rodzaju służącej. Reyhan, Haava oraz Nurhan muszą jednak wrócić w rodzinne strony pod opiekę sędziwego ojca. Dynamika skomplikowanych rodzinnych relacji, kobieca i męska perspektywa, społeczne nierówności, wreszcie potęga oraz surowe piękno otaczającej natury to tematy, które wybrzmiewają u Alpera wyjątkowo wyraźnie.

YULI

Tytułowy Yuli to przydomek, który nadaje Carlosowi Acoście jego ojciec, Pedro. Od najmłodszych lat Yuli ucieka od wszelkiej dyscypliny i edukacji. Życia uczy się głównie na ulicach zaniedbanej dzielnicy w Hawanie. Jednak Pedro wie, że jego syn ma talent i zmusza go do udziału w zajęciach tanecznych. Wbrew swojej woli i mimo początkowej niesubordynacji, Yuli zachwyca się światem tańca. Wkrótce zaczyna tworzyć własną legendę, jako jeden z najlepszych tancerzy swojego pokolenia. Przełamuje tabu, stając się pierwszym czarnym odtwórcą roli Romea w prestiżowym Royal Opera House w Londynie, gdzie przez 17 lat buduje swoją niezwykłą karierę jako główny tancerz.

PAMIĄTKI CLAIRE DARLING

Historia zaczerpnięta z kart bestsellerowej powieści Lyndy Rutledge rozpoczyna się pierwszego dnia lata i zarazem ostatniego dnia życia Claire Darling. A przynajmniej tak się ekscentrycznej matronie wydaje… W związku z powyższym Claire wystawia cały swój dobytek na trawniku przed domem. Wśród przedmiotów są drogocenne antyki i bezcenne rodzinne pamiątki. Podczas gdy horda sąsiadów i ciekawskich przechodniów przejmuje te zabytki za kilka groszy, każdy obiekt odzwierciedla tragiczne i ekstrawaganckie życie Claire Darling.