08.11 Aquarius, reż. Kleber Mendonca Filho, Brazylia 2016

15.11 Lombard, reż. Łukasz Kowalski, Polska 2021

22.11 Kwartet, reż. Dustin Hoffman, Wielka Brytania 2012

29.11 Chrzciny, reż. Jakub Skoczeń, Polska 2021

 

Po uroczystych i radosnych obchodach jubileuszu 10-lecia Filmowego Klubu Seniorów w DCF nie spoczywamy na laurach i zmotywowani do dalszych działań zapraszamy na listopadowe seanse. Miesiąc otworzy pokaz brazylijskiego „Aquariusa” z Sonią Bragą w roli niezłomnej, upominającej się o sprawiedliwość Clary. Premierowo zaprezentujemy także „Lombard” czyli rewelacyjny, polski dokument o słodko-gorzkim życiu Joli, Wieśka i społeczności bytomskiego Bobrka, który był hitem tegorocznego Festiwalu Millennium Docs Against Gravity. Muzyczny akcent wprowadzą z kolei stateczni bohaterowie komediowego „Kwartetu” w reżyserii Dustina Hoffmana, a pod koniec miesiąca razem z doborową obsadą filmu „Chrzciny”  wybierzemy się w sentymentalną i zaskakująco zabawną podróż do roku 1981r. Do zobaczenia!

AQUARIUS

reż. Kleber Mendonca Filho | Brazylia 2016 | biograficzny, dramat | 119’

obsada: Sonia Braga, Maeve Jinkings, Fernando Teixeira

 

Clara, 65-letnia wdowa i emerytowana krytyczka muzyczna, przyszła na świat w tradycyjnej rodzinie w nadmorskim mieście Recife w Brazylii. Kobieta jest ostatnią rezydentką Aquariusa, oryginalnego budynku zbudowanego z przeznaczeniem dla kasy wyższej. Wszystkie sąsiedzkie mieszkania zostały nabyte przez spółkę, które ma inne plany co do działki. Clara nie zamierza się jednak wyprowadzać, w związku z czym wikła się w zimną wojnę z deweloperem. Napięcie spowodowane konfliktem burzy spokój bohaterki, ale także wytrąca ją z codziennej rutyny i wprawia w zadumę nad przeszłością i przyszłością.

LOMBARD

reż. Łukasz Kowalski | Polska 2022| dokument | 75’

 

Poruszająca i pełna humoru komedia dokumentalna o ludziach, którzy walczą o przetrwanie, pomagając jednocześnie bardziej potrzebującym. Jola i Wiesiek to para w życiu i biznesie z Bytomia. Czas świetności ich lombardu minął wraz z zamknięciem okolicznych kopalni i szerzącym się w mieście bezrobociem. Pozbawieni środków do życia mieszkańcy znoszą pod zastaw coraz bardziej absurdalne i bezużyteczne przedmioty. Szalone, marketingowe pomysły Wieśka i czułe serce Joli, która klientów wspiera nie tylko dobrym słowem, ale i gorącą zupą czy ciepłym futrem wzbudzają naszą sympatię.

KWARTET

reż. Dustin Hoffman| Wielka Brytania 2012 | komedia, dramat| 94’

obsada: Andrew Sachs, Billy Connolly, Gwyneth Jones, Maggie Smith,

 

Przewrotna komedia o życiu i miłości w reżyserii Dustina Hoffmana. Cissy, Wilf i Reg przed laty należeli do kwartetu operowego. Obecnie mieszkają w Beecham House, domu spokojnej starości dla uzdolnionych muzyków. Jak co roku organizują koncert z okazji urodzin kompozytora Giuseppe Verdiego. Pojawienie się Jean, byłej żony Rega oraz dawnej członkini zespołu, zaburza dotychczas panującą równowagę i przywraca współzawodnictwo.

CHRZCINY

reż. Jakub Skoczeń|Polska 2021 | komedia obyczajowa| 88’

obsada: Katarzyna Figura, Tomasz Schuchardt, Michał Żurawski, Maciej Musiałowski

 

Grudzień, 1981 rok. Marianna, gorliwa katoliczka, postanawia wykorzystać rodzinną uroczystość – chrzciny najmłodszego wnuka, do pojednania swoich skłóconych od lat dzieci. Nieoczekiwanie przeszkodzi jej w tym generał Jaruzelski, który ogłasza tego dnia stan wojenny. Chcąc doprowadzić rodzinne pojednanie do końca, Marianna postanawia ukryć przed dziećmi prawdę o sytuacji w kraju. To małe z pozoru kłamstwo, uruchomi lawinę nieoczekiwanych zdarzeń, którą trudno będzie zatrzymać.