4 – MAŁE KOBIETKI, reż. Greta Gerwig | USA 2019 | 125′

11 – NA WYCIĄGNIĘCIE RĘKI, reż. Lodovic Bernard | Francja 2018 | 105′

18 – AMAZING GRACE: ARETHA FRANKLIN, reż. Sydney Pollack, Alan Elliott | USA 2018 | 90′

25 – ADA, TO NIE WYPADA, reż. Konrad Tom | Polska 1936 | 85′

Seanse – wtorki, godz. 12.00 | Bilety – 13 złotych.
Działalność FKS-u jest dotowana przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Luty w naszym klubie to przede wszystkim miesiąc premier. Rozpoczniemy od fascynującego obyczajowego filmu „Małe kobietki” rozgrywającego się w dziewiętnastowiecznej Ameryce. To adaptacja głośnej, klasycznej powieści Louisy May Alcott. Kolejne premiery pojawią się tylko u nas – nie będzie ich na innych kinowych ekranach! „Na wyciągnięcie ręki” wprowadzi nas w świat ludzi zafascynowanych muzyką i dążących do osiągnięcia sukcesu. Ale nie tylko ten film da nam ucztę dla oka i ucha. W kolejnym tygodniu zobaczymy dokument z nagrania głośnej płyty Arethy Franklin – „Amazing Grace”. Ten filmowy koncert nas niewątpliwie zachwyci. A nasze lutowe spotkania zakończymy klasycznym już przedwojennym utworem „Ada, to nie wypada” – tego tytułu nie muszę chyba rekomendować. To będzie świetna zabawa w ostatnim dniu tegorocznego karnawału.

Jacek Szymański

MAŁE KOBIETKI

To ekranizacja głośnej, klasycznej powieści Louisy May Alcott. Ameryka, lata sześćdziesiąte dziewiętnastego wieku. W domostwie Orchard House pod nieobecność ojca, walczącego na wojnie secesyjnej, wyłączną opiekę nad czterema dorastającymi córkami sprawuje ich matka wpajając swym córkom ideały wolności i niezależności, zachęcając je do samodzielnego poszukiwania swego miejsca w życiu. A każda z czterech córek to wielka indywidualność – konserwatystka, artystka, idealistka i romantyczka. To historia osadzona w tamtej rzeczywistości, ale i zdecydowanie ponadczasowa.

NA WYCIĄGNIĘCIE RĘKI

Trójka bohaterów tego filmu to pasjonaci muzyki. Każde z nich jednak przebyło inną drogę życiową, inny sposób realizowania swojej pasji. Najmłodszy z nich – Mateusz Maliński – chłopak z ubogiej rodziny polskich emigrantów marzy o wielkiej karierze i wie, ile może go to kosztować. Zagrożony utratą stanowiska dyrektor paryskiego konserwatorium poszukuje właśnie młodego talentu mogącego uratować jego reputację. I wreszcie niezwykła kobieta, która stanie się ich dobrym, choć twardym i bezkompromisowym duchem. Czy osiągną wymarzony sukces? Czy stanie się on rzeczywiście „na wyciągnięcie ręki”?

AMAZING GRACE: ARETHA FRANKLIN

To niezwykle cenny dokument z historii muzyki popularnej drugiej połowy XX wieku. Jest on wiernym zapisem nagrania albumu „Amazing Grace” Arethy Franklin – płyty, na której wokalistka wraca do swoich muzycznych i biograficznych korzeni, do gospel – religijnej muzyki czarnoskórych wspólnot protestanckich. Płyta nagrana została w 1972 roku w kościele baptystów w Los Angeles, z towarzyszeniem niemal w całości czarnej publiczności i kościelnego chóru. Ta wspaniała artystka rozgrzewa emocje do czerwoności, wyciska łzy i sprawia, że takiej muzycznej uczty nie da się zapomnieć.

ADA, TO NIE WYPADA

„Ada, to nie wypada!”- to zawołanie kochającego papy z trudem znoszącego wybryki niesfornej córki. W końcu oddaje ją do internatu, gdzie ma nabrać ogłady towarzyskiej i dorosłych manier, ale Ada zdradzając wybitne zdolności wokalne staje się ulubienicą nauczyciela muzyki i śpiewu. I teraz dopiero zaczyna się cała „niezwykle skomplikowana” intryga i oczywiście historia miłosna. Zobaczymy jeden z najzabawniejszych utworów przedwojennego kina polskiego nacechowany klimatem tamtych czasów. A plejada znakomitych aktorów sprawi nam świetną zabawę w ostatnim dniu tegorocznego karnawału!