3 – NASZE MIEJSCE NA ZIEMI, reż. John Chester | USA 2018 | 90′

10 – NA NOŻE, reż. Rian Johnson | USA 2019 | 130

17 – WYMARZONY, reż. Jeannie Herry | Belgia, Francja 2018 | 115′

24 – MÓJ PRZYJACIEL ORZEŁ, reż. Gerardo Olivares, Otmar Penkier | Austria 2015 | 100′

31 – MIŁOŚĆ I MIŁOSIERDZIE, reż. Michał Kondrat | Polska 2019 | 105′

Seanse – wtorki, godz. 12.00 | Bilety – 13 złotych.
Działalność FKS-u jest dotowana przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Na noże

W niektórych miesiącach nasze programy układają się w pewne cykle. Ale są u nas takie programy, które można określić jako filmowe kalejdoskopy. Taki właśnie będzie najbliższy miesiąc. Zobaczymy dwa filmy odsłaniające niezwykłe tajemnice otaczającej nas przyrody („Nasze miejsce na ziemi” i „Mój przyjaciel orzeł”). Rozwiążemy kryminalną zagadkę w stylu Agathy Christie („Na noże”), a także powrócimy do problemu adopcji małych dzieci, tym razem z innej perspektywy niż w oglądanym u nas wcześniej polskim filmie „1800 gramów” („Wymarzony”). A na koniec historia polskiej świętej – Faustyny Kowalskiej w filmie bardziej docenionym za granicą niż u nas („Miłość i miłosierdzie”). To rzeczywiście filmowy kalejdoskop, pełen rozmaitych wrażeń. Zapraszam!

Jacek Szymański

NASZE MIEJSCE NA ZIEMI

Reżyser tego filmu John Chester wraz z żoną opuszczają swoje małe mieszkanko w Los Angeles i realizują marzenia o własnej farmie funkcjonującej w zgodzie z prawami natury. Przeżywają małe porażki i wielkie zwycięstwa, a otaczający ich ludzie i zwierzęta stają się źródłem inspiracji, radości, czasem też poważnych kłopotów. A widoki przyjaźni między świnią i kogutem, czy kaczek ratujących uprawy przed inwazją ślimaków uświadamiają im i nam, jak wielka moc i piękno kryje się w otaczającej nas naturze.

NA NOŻE

Tej historii nie powstydziłaby się sama Agatha Christie: Harlan Thrombey ma liczną rodzinę, której członkom zagwarantował świetny start w dorosłość. Każde z jego dzieci i wnucząt ma zapewnione wygodne życie. Przychodzi jednak czas, kiedy Harlan postanawia zakręcić kurek. Zaraz po tym zostaje znalezione jego ciało. Zanim jednak poznamy odpowiedź na pytanie: „Kto zabił?”, najpierw nieźle się zabawimy. „Na noże” to udana gatunkowa pozycja – trzymająca w napięciu i zrealizowana ze świetnym poczuciem humoru.

WYMARZONY

Alice od lat marzy o dziecku, ale wie, że nigdy nie będzie mogła urodzić. Maleńki Theo zaraz po narodzinach zostaje oddany przez nastoletnią matkę. Jean od lat prowadzi tymczasowy dom dla dzieci czekających na swoich nowych rodziców. Losy tej trójki splotą się w opowieść o poszukiwaniu miłości i własnego miejsca na ziemi. W styczniu oglądaliśmy polski film o podobnych problemach („1800 gramów”). Spojrzymy teraz na nie z innej perspektywy.

MÓJ PRZYJACIEL ORZEŁ

Bohaterem filmu jest mieszkający w górskiej okolicy chłopiec, który znajduje w lesie ranne pisklę orła. Postanawia wyleczyć jego złamane skrzydło i nauczyć go życia w dzikich ostępach. Z czasem relacja Lukasa z dzikim zwierzęciem zmienia się w niezwykłą przyjaźń i prowadzi do fascynujących przygód. A my zobaczymy, jak twórcy filmu przepięknie sfilmowali i zmontowali fantastyczny świat dzikich zwierząt. Efekt jest zachwycający.

MIŁOŚĆ I MIŁOSIERDZIE

Fabularyzowany dokument „Miłość i Miłosierdzie” to opowieść o polskiej zakonnicy, kanonizowanej przez Papieża Jana Pawła II – siostrze Faustynie Kowalskiej – mistyczce i wizjonerce. Film pokazuje nieznane do tej pory fakty i niedawno ujawnione dokumenty przybliżające postać Faustyny oraz narodziny kultu Bożego Miłosierdzia.