9 – SUGAR MAN, reż. Malik Bendjalloul | Niemcy 2012 | 86′

16 – KRAINA MIODU, reż. Ljubomir Stefanov, Tamara Kotevska | Macedonia 2018 | 85

23 – NASZA MŁODSZA SIOSTRA, reż. Hirokazu Kore-eda | Japonia 2015 | 128′

30 – KOBIETA, reż. Yann Arthus-Bertrand, Anastasia Mikova | Francja 2019 | 108′

Seanse – wtorki, godz. 12.00 | Bilety – 13 złotych.
Działalność FKS-u jest dotowana przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

kraina miodu

SUGAR MAN

Pod koniec lat 60. w jednym z barów w Detroit dwóch uznanych producentów muzycznych usłyszało nieznanego piosenkarza o wielkim talencie. Nagrali z nim album, licząc że z miejsca stanie się gwiazdą. Jednak płyta okazała się fiaskiem: nie chciał jej kupować dosłownie nikt. Piosenkarz wkrótce zniknął bez śladu, jeśli nie liczyć plotki o jego przedziwnym samobójstwie podczas koncertu.

Uniwersalna i zaskakująca opowieść o potędze przypadku i roli szczęścia w ludzkim życiu. Ten trzymający w napięciu film przedstawia niewiarygodną, pełną niespodzianek, a do tego prawdziwą historię życia Sixto Rodrigueza, piosenkarza, któremu wróżono karierę większą niż Bobowi Dylanowi, a o którym… nikt nie słyszał.

KRAINA MIODU

Hatidze mieszka ze swoją matką w górskiej wiosce na Bałkanach. Kobieta utrzymuje się z tradycyjnej produkcji miodu. Nie wykorzystuje pszczół, respektując przyrodę i zasadę „połowa dla mnie, połowa dla was”. Pewnego dnia do jej okolicy wprowadza się wielodzietna rodzina. W życiu Hatidze nadejdą duże zmiany.

Przejmująca, urzekająca historia o prostym wiejskim życiu, szacunku do natury i zmianach we współczesnym świecie, które mogą zaburzyć tradycyjny porządek rzeczy.

NASZA MŁODSZA SIOSTRA

Trzy siostry mieszkają w wielkim, starym domu w Kamakurze pod Tokio. Kiedy dowiadują się o śmierci ojca, którego nie widziały od 15 lat, jadą na daleką prowincję, aby wziąć udział w pogrzebie. Tam poznają swoją nastoletnią przyrodnią siostrę, o której istnieniu nie wiedziały.

Pełen niuansów portret relacji między czterema siostrami, a także opowieść o skomplikowanych emocjach i powstawaniu prawdziwej rodziny.

KOBIETA

Autorzy filmu spotkali się z ponad dwoma tysiącami kobiet z pięćdziesięciu różnych krajów świata. Ich rozmowy dotykają szerokiej gamy tematów: małżeństwa, macierzyństwa, wolności, zniewolenia, niezależności finansowej, wizerunku ciała, starości, miłości, złości i mądrości. Uczestnicy tego dialogu próbują sobie odpowiedzieć na pytanie: Co to znaczy być kobietą?

Intymny i emocjonalny portret kobiet, które stanowią połowę ludzkości na Ziemi, a mimo to nadal poddawane są przemocy i niesprawiedliwości. To również pochwała ich wewnętrznej siły, odporności, zdolności do przeciwstawiania się przeciwnościom losu i pozytywnej zmiany świata, pomimo trudności, jakie napotykają.