04.10. Johnny, reż. Daniel Jaroszek, Polska 2022

11.10. Pavarotti, reż. Ron Howard, USA, Wielka Brytania 2019

18.10. Simona, reż. Natalia Koryncka-Gruz, Polska 2022

25.10. Diana, The Princess, reż. Ed Perkins, Wielka Brytania 2022

 

Październik w Filmowym Klubie Seniorów będzie miał charakter iście biograficzny! Premierowo pokażemy film „Johnny”, czyli debiut reżyserski Daniela Jaroszka, który przeniósł na ekran historię zmarłego przed kilkoma laty charyzmatycznego duchownego Jana Kaczkowskiego. Obraz otrzymał Nagrodę Publiczności na tegorocznym Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, a wcielający się w rolę podopiecznego księdza Piotr Trojan, z Gdyni wrócił z kolejną w swoim dorobku nagrodą za najlepszą rolę męską. W kolejnych tygodniach przybliżymy widzom sylwetki Simony Kossak i księżnej Diany w dokumentach im poświęconym, które właśnie wchodzą na ekrany kin.

Ale to nie wszystko! W październiku bowiem będziemy obchodzić jubileusz 10-lecia Filmowego Klubu Seniorów w kinie DCF – na uroczysty seans z niespodziankami dla widzów zapraszamy 11 października. Będziemy świętować przy uwielbianym przez widzów filmie „Pavarotti”. Bilety na jubileuszowy seans będą kosztować symboliczną złotówkę!

JOHNNY

reż. Daniel Jaroszek | Polska 2022 | biograficzny, dramat | 119’

obsada: Dawid Ogrodnik, Piotr Trojan, Magdalena Czerwińska, Anna Dymna

 

„Johnny” to oparta na prawdziwych wydarzeniach historia, która wzrusza i inspiruje. Opowiedziana z perspektywy podopiecznego Jana Kaczkowskiego, Patryka Galewskiego – chłopaka, który nie miał łatwego startu w życiu.

Patryk włamuje się do domku w małym mieście. Wyrok sądu nakazuje mu prace społeczne w puckim hospicjum, gdzie poznaje niezwykłego ks. Jana Kaczkowskiego. Duchowny angażuje młodych chłopaków z zawodówki, na pozór twardych buntowników, w pomoc śmiertelnie chorym. W swojej pracy skupia się na bliskości, czułości i walce o relacje z drugim człowiekiem. Uczy empatii. A czyni to z hurtową ilością humoru, czym zyskuje ogromną popularność. Niedługo później Jan sam staje się pacjentem swojego hospicjum. Patryk zostaje postawiony w sytuacji, która zmieni całe jego życie.

 

PAVAROTTI | JUBILEUSZ 10-LECIA FILMOWEGO KLUBU SENIORÓW

reż. Ron Howard | USA, Wielka Brytania 2019| dokument | 109’

obsada: Luciano Pavarotti, Adua Veroni, Anne Midgette, Cristina Pavarotti, Giuliana Pavarotti

 

Film “Pavarotti” opowiada o człowieku, którego głos słuchało i podziwiało miliony ludzi na całym świecie. Jednak niewielu z nich podejrzewa, że wielki włoski artysta zaczynał swą karierę jako syn prostego piekarza. Chociaż droga do miana najlepszego tenora w historii, gromadzącego do 500 tysięcy widzów na koncertach była długa i nie pozbawiona błędnych decyzji nie zdołała nigdy odebrać Pavarotti’emu wiary w ludzi.

SIMONA

reż. Natalia Koryncka-Gruz | Polska 2022 | dokument | 109’

 

Ida Matysek, cioteczna wnuczka Simony Kossak, jedzie do Puszczy Białowieskiej. Jako spadkobierczyni testamentu Lecha Wilczka, partnera Simony, który był autorem niezwykłych zdjęć z ich wspólnego życia w leśniczówce „Dziedzinka”, Ida ma dostęp do jego archiwum.

Porządkując pozostawione przez Lecha zdjęcia, odkrywa tajemnice rodzinne, których nie była świadoma. Wraz z nią poznajemy świat magicznej, pradawnej, ale także tej współczesnej Puszczy. To opowieść o niezwykłym życiu Simony, córki, wnuczki i prawnuczki słynnego rodu Kossaków, która porzuciła Kraków i odnalazła dom z dala od cywilizacji, pracując jako psycholożka i badaczka dzikich zwierząt. To dzięki niej postrzegamy Puszczę nie jako rezerwat przyrody, ale unikalny, jedyny w swoim rodzaju, ekosystem, który istnieje od tysięcy lat. To miejsce jest schronieniem dla zwierząt, które często są już na progu wyginięcia.

DIANA. THE PRINCESS

reż. Ed Perkins| Wielka Brytania 2022 | biograficzny, dokument| 109’

 

Najnowszy film nagrodzonych Oscarami twórców dokumentalnych hitów „Sugar Man” i „Człowiek na linie – Man on Wire”. Poruszająca, pełna emocji i wzruszeń, wyłaniająca się z mozaiki materiałów pozbawionych skrupułów paparazzich, opowieść o Dianie, kobiecie, której życie śledził cały świat.

W dniu ślubu z księciem Karolem, Diana Spencer przykuwa oczy całego świata. Od tej chwili każdy ruch przyszłej ikony XX wieku, obserwowany jest przez obiektywy paparazzich, którzy staną się fascynacją i przekleństwem księżnej.