4 – OSTATNIA GÓRA, reż. Dariusz Załuski | Polska 2019 | 82′

11 – ANNA KARENINA, reż. Joe Wright | Wielka Brytania 2012 | 130

18 – LATO W PROWANSJI, reż. Rose Bosch | Francja 2014 | 105′

25 – MARIA CALLAS, reż. Tom Volf | Francja 2017 | 113′

Seanse – wtorki, godz. 13.00 | Bilety – 13 złotych.
Działalność FKS-u jest dotowana przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Maria Callas

OSTATNIA GÓRA

Akcja filmu rozgrywa się podczas zimowej wyprawy na K2, drugą górę świata. Grupa kilkunastu wspinaczy, pod kierownictwem Krzysztofa Wielickiego, próbuje dokonać historycznego wejścia na szczyt. Mozolnie, w skrajnie trudnych warunkach kolejne zespoły przygotowują drogę rozwieszając liny i docierają do kolejnych obozów. Tę wyprawową rutynę przerywa tragedia rozgrywająca się na niedalekiej Nanga Parbat. W wyniku brawurowej akcji Adamowi Bieleckiemu i Denisowi Urubko udaje się uratować Elisabeth Revol. Jej partner Tomasz Mackiewicz zostaje pod szczytem Nanga Parbat na zawsze. Ratownicy wracają pod K2 i wznawiają wspinaczkę. Upływający czas oraz piętrzące się trudności uwidaczniają różnice charakterów w obrębie odizolowanej fizycznie od świata grupy. Dodatkowe napięcie wprowadza ogólna dostępność Internetu oraz niezwykła medialność wyprawy.

ANNA KARENINA

Olśniewająca ekranizacja prozy Lwa Tołstoja w gwiazdorskiej obsadzie.

Rok 1874, carska Rosja. Anna (Keira Knightley) ma wszystko, o czym może marzyć kobieta. Jest żoną wysokiego urzędnika państwowego Karenina (Jude Law), któremu urodziła syna. Trudno o lepszy status społeczny w ówczesnym St. Petersburgu. Odwiedza brata Oblonskiego (Matthew Macfadyen) w Moskwie, po tym jak dostaje od niego list z prośbą o pomoc w ratowaniu jego małżeństwa z Dolly (Kelly Macdonald). W podróży poznaje hrabinę Wrońską (Olivia Williams), którą na stacji odbiera syn – młody, przystojny oficer kawalerii (Aaron Taylor-Johnson). Zostają sobie przedstawieni i od tej chwili nie mogą przestać o sobie myśleć.

LATO W PROWANSJI

Wzruszająca, pełna pozytywnej energii, ciepła i humoru podróż do jednego z najbardziej malowniczych zakątków na świecie – słonecznej Prowansji. Za kamerą scenarzystka wielkiego dzieła Ridleya Scotta – „1492 – Wyprawa do raju”. W roli ekscentrycznego dziadka, który parze zbuntowanych nastolatków daje prawdziwą szkołę życia (i uczuć) – niezawodny Jean Reno („Faceci od kuchni”, „Leon zawodowiec”).

Mieszkający w Paryżu Lea i Adrian są typowymi nastolatkami – nieco zagubieni, zbuntowani, nierozłączni ze swoimi tabletami i smartfonami. Gdy okazuje się, że małżeństwo ich rodziców wisi na włosku, zostają wysłani z młodszym braciszkiem na południe Francji, do dziadka, którego nie wiedzieli od lat. Paul (Jean Reno) okazuje się dziarskim, choć nieco zrzędliwym starszym panem. Dziadek zafunduje wnukom-mieszczuchom twardą lekcję życia, organizując im niezwykłe wakacje, których nigdy nie zapomną.

MARIA CALLAS

Nieznana historia Marii Callas – najsłynniejszej diwy operowej wszech czasów, fascynującej kobiety pełnej sprzeczności, spełnionej na scenie, ale szukającej wielkiego uczucia i uwięzionej w burzliwym trójkącie miłosnym.

Wrażliwa i bezwzględna, ambitna i pełna kompleksów, wykorzystująca innych i wykorzystywana. Niewierna żona, porzucona kochanka. Uwięziona w burzliwym trójkącie miłosnym, kochająca jednego z najbogatszych mężczyzn na świecie, Aristotelisa Onasisa, z którym łączyło ją wielkie, namiętne uczucie, ale który wybierał między nią, a piękną wdową po amerykańskim prezydencie, Jackie Kennedy. Tajemnice, skandale i plotki, które wpłynęły na życie wielkiej artystki. Jaka była tak naprawdę Maria Callas, o której do dziś krążą legendy?