7 – 1800 GRAMÓW, reż. Marcin Głowacki | Polska 2019 | 100′

14 – SERCE JAMAJKI, reż. Peter Webber | Francja 2019 | 100′

21 – YESTERDAY, reż. Danny Boyle | USA, Anglia 2019 | 110′

28 – BIAŁY KRUK, reż. Ralph Fiennes | Anglia 2018 | 120′

Seanse – wtorki, godz. 12.00 | Bilety – 12 złotych.
Działalność FKS-u jest dotowana przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Serce Jamajki

Witam naszych widzów w Nowym 2020 Roku i życząc wszelkich wspaniałości zapraszam na pierwszy seans z filmem „1800 gramów”. Ten film podejmujący ważne problemy adopcji jest jednocześnie przepełniony dużą dawką optymizmu, a to na pewno nam się przyda w rozpoczynającym się roku. A potem wkroczymy w świat muzyki i tańca, który będzie nam towarzyszył w całym karnawałowym styczniu. Najpierw zauroczy nas „Serce Jamajki”, potem dość oryginalne wspomnienie dawnych czasów, w którym królowali Beatlesi w filmie „Yesterday”, a na koniec niezwykła historia radzieckiego tancerza Rudolfa Nuriejewa, który wybrał wolność w czasach żelaznej kurtyny („Biały kruk”). Zapraszam na styczniowe spotkania i życzę wielu wrażeń.

Jacek Szymański

1800 GRAMÓW

Bohaterką filmu jest Ewa (świetna rola Magdaleny Różczki), która jest wulkanem energii i postrachem miejskich urzędników. Nie ma dla niej rzeczy niemożliwych, potrafi wyważyć każde drzwi i nagiąć każdy przepis dla dobra dzieci ze swojego ośrodka. A scenariusz tego filmu inspirowany jest prawdziwymi historiami dzieci przebywających w Ośrodku Preadopcyjnym w Otwocku. Niech ten film da początek wielu ważnym refleksjom, bo wokół adopcji jest wciąż dużo spraw do naprawienia, a dobro maleńkich dzieci, które rozpaczliwe potrzebują miłości to temat, który dotyka każdego wrażliwego człowieka. Film, który zobaczymy, obok ważnych refleksji, przyniesie nam też sporą dawkę pozytywnej energii, która na pewno będzie nam potrzebna w rozpoczynającym się Nowym Roku.

SERCE JAMAJKI

Peter Webber (twórca znanej nam „Dziewczyny z perłą”) zabiera nas w egzotyczną podróż muzyczną. Weterani reggae, wśród dźwięków lokalnej przyrody Jamajki chcą odświeżyć hity tego gatunku, by z muzyką na ustach i młodszym wsparciem u boku znów wyruszyć w świat i koncertem w Paryżu zwieńczyć swą muzyczną podróż. Ale równie ważne są tu biografie 70-letnich muzyków i snute przez nich opowieści. Kultowe melodie i charakterystyczna rytmika z Jamajki stają się pretekstem do rozmowy o życiu, przemijaniu, historii, polityce i miłości.

YESTERDAY

Pewnego dnia znany piosenkarz Jack budzi się w rzeczywistości, w której nikt oprócz niego nie zna piosenek Beatlesów. Czy to czary? A może surrealistyczny sen? Piosenkarz nie zaprząta sobie tym głowy i korzystając z okazji nagrywa pod własnym nazwiskiem największe przeboje Beatlesów. Na efekty nie trzeba długo czekać. Rusza na trasę koncertową, a węsząca zarobek wielka wytwórnia płytowa podsuwa mu lukratywny kontrakt. Można ten film traktować jako satyrę na współczesny przemysł rozrywkowy lub jako baśń o miłości, ale po seansie na pewno trudno będzie nam się uwolnić od niezapomnianych piosenek legendarnego zespołu.

BIAŁY KRUK

To opowieść o losach młodego Rudolfa Nuriejewa, jednego z najsłynniejszych tancerzy w historii, o jego słynnej ucieczce z Rosji, o próbach zatrzymania go przez KGB. W 1961 roku Nuriejew po raz pierwszy w życiu opuszcza Rosję. Paryskie życie oszałamia go, on szybko zatapia się w kulturze, sztuce, muzyce i wszystkim, co ma do zaoferowania to niezwykłe, nigdy niegasnące miasto. I decyduje się na krok w nieznane. Krok, który narazi go i jego rodzinę na wielkie niebezpieczeństwo. „Biały kruk” to niezwykła podróż człowieka, który na zawsze zmienił oblicze baletu.