Pewnej nocy na parkiecie w Cafe Uśmiech poznaje Wojtka – starszego od siebie mężczyznę, który zakochuje się w niej bez pamięci. Wszystkie przyjaciółki Joli, a także szóstka jej dzieci, namawiają ją do rozwodu z Bogdanem, alkoholikiem, który został we Włoszech. Tylko ksiądz stara się ją od tego odwieść, twierdząc, że powinna wybaczyć i pozostać wierną do końca. Jola się waha i nie wie, co robić. Zmierzyć się z trudnym rozwodem i wyjść na nowo za mąż? A może po prostu żyć chwilą i nie wracać do przeszłości? Czy odważy się żyć swoim życiem?
1 – POJEDYNEK NA GŁOSY, reż. Peter Cattaneo | Wielka Brytania 2019 | 112′
8 – OŚMIORNICA, NAUCZYCIELKA ŻYCIA, reż. Pippa Ehrlich, James Reed | RPA 2020 | 88′
10 – LEKCJA MIŁOŚCI, reż. Małgorzata Goliszewska, Kasia Mateja | Polska 2019 | 75′
15 – ZIEJA, reż. Robert Gliński | Polska 2019 | 112′
22 – 25 LAT NIEWINNOŚCI. SPRAWA TOMKA KOMENDY, reż. Jan Holoubek | Polska 2020 | 118′
29 – JAK NAJDALEJ STĄD, reż. Piotr Domalewski | Irlandia, Polska 2020
Działalność FKS-u jest dotowana przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.
POJEDYNEK NA GŁOSY - 1 września, godz. 13:00
Życie kobiet w bazie wojskowej do łatwych nie należy, szczególnie kiedy ich partnerzy wyjeżdżają na misję. Żyją samotnie, w ciągłym niepokoju, czekając na powrót mężów i synów. Aby tchnąć w swoje życie nieco radości, kobiety organizują amatorski chór. Na jego czele stają dwie skrajne osobowości: zasadnicza i uzależniona od telezakupów Kate oraz zbuntowana i rozrywkowa Lisa. Obie mają zupełnie różne pomysły na repertuar i rywalizują o sympatię zespołu. Kate to miłośniczka znanych klasyków, Lisa natomiast czerpie inspiracje z pierwszych miejsc list przebojów. Ich wzajemne uszczypliwości i sprzeczki zdają się nie mieć końca. Nieoczekiwanie chór zostaje zaproszony na występ w Royal Albert Hall w Londynie. Tymczasem próby są wciąż chaotyczne. Jeśli Kate i Lisa nie znajdą wspólnej nuty porozumienia, występ może być zagrożony.
OŚMIORNICA, NAUCZYCIELKA ŻYCIA - 8 września, godz. 12:00 | seans w ramach 17. Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity
Podróż do rzadko odwiedzanego przez ludzi świata. Osiem lat temu Craig Foster zaczął samodzielnie nurkować z maską (i bez kombinezonu!) w zimnych wodach Atlantyku u brzegów południowej Afryki, niedaleko swojego domu. Codzienne pływanie było dla niego jak psychoterapia, dzięki której odzyskiwał siły po kryzysie egzystencjalnym. Pewnego dnia rozpoczął obserwację (a może to on sam był obserwowany?) młodej ośmiornicy. Foster codziennie ją odwiedzał jej, zdobywając zaufanie nowej przyjaciółki. Mała ośmiornica zaczęła dzielić się z Fosterem tajemnicami swojego życia, a on sam poznawał zasady rządzące dzikim światem oceanu. W filmie jesteśmy świadkami głębokiej mentalnej i fizycznej przemiany Fostera pod wpływem kontaktu z morskim stworzeniem. Poznajemy cykl życia ośmiornicy i jej niezwykły związek z Fosterem.
LEKCJA MIŁOŚCI - 10 września, godz. 12:00 | seans w ramach 17. Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity
ZIEJA - 15 września, godz. 13:00
Rok 1977. Osiemdziesięcioletni ksiądz Jan Zieja (Andrzej Seweryn), współzałożyciel Komitetu Obrony Robotników, jest przesłuchiwany przez Grosickiego, oficera Służby Bezpieczeństwa (Zbigniew Zamachowski). Grosicki nakłania go do współpracy. Ksiądz odmawia. Grosicki nie daje za wygraną. Jest świetnie przygotowany. Wie o życiu księdza wszystko, czym chce zdobyć jego zaufanie. Jeśli mu się nie uda, może stracić wszystko. Przesłuchania uruchamiają wspomnienia z życia Ziei. Pełne dramatycznych wydarzeń związanych z polską historią XX wieku, są tłem do pokazania jego bezkompromisowej postawy moralnej. Film jest epicką wędrówką przez historię Polski. Przewodnikiem tej opowieści jest charyzmatyczny ksiądz Jan Zieja.
25 LAT NIEWINNOŚCI. SPRAWA TOMKA KOMENDY - 22 września, godz. 13:00
Debiut reżyserski Jana Holoubka to poruszający dramat sensacyjny, oparty na prawdziwych wydarzeniach, którymi żyła cała Polska. To fabularna opowieść o życiu Tomasza Komendy – młodego mężczyzny niesłusznie skazanego na 25 lat więzienia za gwałt i zabójstwo nastolatki. Twórcy filmu podejmują próbę znalezienia odpowiedzi na do dziś nurtujące wszystkich pytania. Jak to mogło się wydarzyć? Dlaczego niewinny człowiek musiał aż 18 lat czekać w celi na sprawiedliwość? Tomasz Komenda miał 23 lata, kiedy jego normalne życie zostało brutalnie przerwane. Z dnia na dzień został zatrzymany, wtrącony do więzienia i oskarżony o morderstwo. Kolejne ekspertyzy potwierdziły jego udział w zbrodni, a wszelkie dowody działały na jego niekorzyść. Przez blisko dwie dekady uwięzienia był bity, zastraszany, upokarzany i zdany tylko na siebie. W końcu, po 18 latach odsiadki, na jego drodze pojawili się prokuratorzy i policjant, którzy postanowili odkryć prawdę stojącą za zagadkową sprawą zatrzymanego.
JAK NAJDALEJ STĄD - 29 września, godz. 13:00
Siedemnastoletnia Ola z niedużego miasta rusza na własną rękę do nieznanego kraju. Będzie to podróż życia, podróż w nieznane, podczas której będzie chciała odnowić relację z dawno nie widzianym ojcem. W Irlandii pozna inny świat i ludzi, którzy odmienią jej podejście do życia.