HUCUŁKA KSENIA, Ukraina 2019
reż. Ołena Demjanenko
Obsada: Warwara Łuszczyk, Maksym Łozynskyj, Olivier Bonjour

W ramach kolejnej odsłony cyklu „KinoUkraїna w kinie DCF” zapraszamy na komedię muzyczną „Hucułka Ksenia” rozgrywającą się w pięknych karpackich plenerach w 1939 roku. To historia młodego Amerykanina ukraińskiego pochodzenia o imieniu Jaro, który przybywa na Huculszczyznę w poszukiwaniu żony. Jego ojciec obiecuje mu swoją fortunę pod warunkiem, że chłopak poślubi prawdziwą Ukrainkę. W górach Jaro spotyka dziewczynę Ksenię, która zdaje się ucieleśniać wszystko, co ojciec powiedział mu o ukraińskich kobietach. W filmie wystąpiły widowiskowe Dakh Daughters. Ten ukraiński zespół pobijający serca publiczności na całym świecie stworzył także ścieżkę dźwiękową filmu.

Po pokazie filmu odbędzie się spotkanie ze znaną artystką Daną Vynnytską. Z naszym gościem porozmawiamy o współczesnej ukraińskiej i światowej muzyce, o tym, jak Dana szlifuje skarby ze skrzyni tradycji ludowej, o jej nowych projektach, a także o fenomenie polsko-ukraińskiej przestrzeni muzycznej.

Dana Vynnytska – wokalistka, kompozytorka, pianistka. Urodziła się w Iwano-Frankowsku, studiowała we Lwowie, obecnie mieszka we Wrocławiu. Jest współzałożycielką zespołów Shockolad, Dagadana i Babooshki. W swojej twórczości zawsze interesowała się połączeniem muzyki ludowej z różnymi stylami i kierunkami muzycznymi. Występowała w 25 krajach, płyty z jej udziałem ukazywały się na Ukrainie, w Polsce, Niemczech, Japonii, a także w Chinach. Wraz z zespołem Dagadana zdobyła nagrodę Fryderyki 2011 w kategorii „Album Roku Folk/Muzyka Świata” za płytę „Maleńka”. Drugi album zespołu „Dlaczego nie” zajął 8 miejsce wśród 20 najlepszych albumów 2012 roku w Wielkiej Brytanii. W 2018 roku Dana została zaproszona przez fundację Kalejdoskop Kultur do prowadzenia muzycznych warsztatów, których głównym celem jest poznawanie świata poprzez muzykę. W wyniku tego w 2018 roku powstał nowy projekt muzyczny „Śpiewacza Banda z Wrocławia”, który liczy około 20 śpiewaków. Dana aktywnie występuje na całym świecie, zarówno ze swoimi regularnymi projektami, jak i w roli gościa specjalnego.