KinoUkraїna w kinie DCF oraz Proxet Culture Club zapraszają na pokaz ukraińskiego filmu „Klondike” w reż. Maryny Er Horbach. Dramat, akcja którego rozgrywa się w lipcu 2014 roku w Donbasie, opowiada historię małżeństwa, Irki i Tolika. Para przygotowuje się do narodzin dziecka, jednak rosyjska inwazja niszczy ich dotychczasowe życie. Artyleria burzy jedną ze ścian ich domu, na podwórko spadają zwłoki ofiar katastrofy lotniczej MH17, a separatystyczni przyjaciele Tolika oczekują, że przyłączy się on do ich działań… Jednak zamiast uciekać, oni postanawiają zostać i przetrwać w coraz trudniejszych warunkach. Nawet gdy do drzwi pukają żołnierze armii rosyjskiej…

Film został wyróżniony na Berlinale Nagrodą Ekumeniczną w sekcji Panorama oraz podczas festiwalu Sundance, gdzie dostał nagrodę za najlepszą reżyserię w konkursie World Cinema Dramatic.

 „Klondike” /Ukraina, Turcja, 2022/ 100’

reżyseria: Maryna Er Horbach

zdjęcia: Svyatoslav Bulakovskiy

występują: Oksana Cherkashyna, Evgeniy Efremov

 

Po seansie odbędzie się spotkanie z Oksaną Cherkashyną, odtwórczynią głównej roli w filmie „Klondike”. Aktorka opowie o tworzeniu swojej postaci, procesie powstawania filmu, a także o jego odbiorze zarówno w kraju, jak i za granicą. Porozmawiamy również o tym, dlaczego w dramacie wojennym tak ważne miejsce zajmuje silna postać kobieca oraz jak to koresponduje z realiami wojny w Ukrainie. Zastanowimy się ponadto nad rolą kobiety w świetle ukraińskiej tradycji i jak obecne wydarzenia wpływają na zmianę wyobrażeń na ten temat.

Po spotkaniu zapraszamy na poczęstunek, który zostanie zaserwowany w holu kina DCF i który stanie się dobrą okazją do wzajemnego poznania się oraz podzielenia się własnymi wrażeniami.

Wieczór filmowy w DCF jest wydarzeniem towarzyszącym w ramach FEMINATYWY – festiwalu feministycznego o tematyce społeczno-kulturalnej, 3. edycja którego odbędzie się w dniach 5-11 listopada.